Jeffrey D. Sachs amerikai közgazdász már régóta ostorozza az Egyesült Államokat a folyamatos katonai nyomulás, a neokonzervatív ideológiai alapú globalizáció erőltetése miatt, és most is azt gondolja, hogy Amerikának együtt kellene működnie Oroszországgal és Kínával.…
Mehet az orosz műtrágya Amerikába
Hamar kiderült, hogy a szankciókkal nem lehet megállítani a háborút, és még az orosz gazdaság sem dől össze. Súlyos energia válságot okozhat ugyanakkor az új helyzet Európában, a kelet-európai műtrágya és a gabona kiesése pedig…
Truman-doktrína – a feltartóztatás politikája
A jelenlegi háborús helyzet miatt különleges, vagy még inkább pikáns helyzet megemlékezni arról, hogy 1947. március 12-én Harry S. Truman amerikai elnök a Kongresszusban elmondott beszédével elindította a hidegháború korszakát. A két szuperhatalom – az…
A hiperszonikus verseny éve
A haditechnikai fejlesztések közül 2021 egyik leginkább kiemelkedő és legérdekesebb aspektusának a hiperszonikus fegyverzet terén kibontakozó verseny mutatkozott. Oroszország és az Egyesült Államok mellett harmadik versenyzőként a szűkszavú Kína is megjelent, jelentős aggodalmat keltve a…
Akar-e Moszkva, és a világ… háborút?
Szép új világ. Irodalomból kölcsönvett cím. Aligha van jobb arra, ami körbevesz. Persze nem az a szép és új világ, amire több mint harminc esztendővel ezelőtt vágytunk. Talán számítottunk is. Európának ezen az örökké huzatos…
Milyen biztonsági garanciákat kér Moszkva?
Az orosz külügyminisztérium nyilvánosságra hozta azt a jegyzéket, amelyben az Egyesült Államokkal, illetve a NATO-val folytatott tárgyalások során felvázolja elképzeléseit az új európai biztonsági szisztémát illetően. Röviden összefoglalva, Moszkva mert merészet álmodni, ám a helyzetet…
A Brezsnyev-doktrína vége
Miért nem avatkozott be a Szovjet Hadsereg a lengyelországi válságba 1980-1981-ben? Miért nem került sor katonai intervencióra, ahogy 1956-ban Magyarországon és 1968-ban Csehszlovákiában? Miért belső erőkkel számolták fel a kialakult válságot? Nem tudjuk, mi lett…
Moszkva és a „vörös vonalak”
A Nyugat évtizedeken át hagyta figyelmen kívül Oroszország biztonsági érdekeit, majd értetlenkedve paranoiának nevezte Moszkva válaszlépéseit. S ha ez nem lett volna elég, Amerika felelőtlenül még hergeli is a posztszovjet térség erre vevő országait. A…
Háború a virtuális térben
Előbb a téteket emelve csúcsra járatták a feszültséget, majd két óra hosszan tárgyalt egymással Vlagyimir Putyin és Joe Biden. A megbeszélések utáni közleményekből ítélve leginkább a véleménykülönbségeket rögzítették, mégis mindkét fél elégedett. Egyes „elemzők” közben…