„a Visztula a nemzet létezésének biztosítéka, a nemzeti önazonosság záloga volt”  #moszkvater

Amíg a Visztula folyik

A Visztula a lengyel szabadság jelképe, „amíg folyik, addig nincs veszve Lengyelország”, erről jelent meg – korlátozott számban – kivételes könyv, Jerzy Snopek válogatásában. Tovább

Jevgenyij Germanovics Vodolazkin #moszkvater

A Sziget megjavítja magát

A Kolléga úr tudja jól, hogy a címben vagy elmond az ember mindent, amiért érdemes elolvasni a művet, vagy nem. Az utóbbi esetben azonban olyan könyvet kell írni, amely alatt beszakad az asztal! Azt hiszem,…

Tom Stoppard #moszkvater

The Coast of Utopia

Tom Stoppard és egyéb „moszkoviták”. Szerzőnk a szó és a szellem virtuózának dráma trilógiáját felidézve a 19. század eleji liberális orosz értelmiség drámáját ajánlja a figyelmünkbe. Mert a színház mindig jelen idejű. A történet tulajdonképpen rólunk, az…

„Ezek sora szerintem, most Szőcs Géza életművével gazdagodott. Ez, a talán a verseinél is személyesebb dráma pedig, akár végrendeletnek is tekinthető. Éppen úgy, mint hősének a ” #moszkvater

Raszputyin küldetése

Szőcs Géza „költői végrendelete” a Raszputyin küldetése című esszé-dráma, amelynek megdöbbentő időszerűségét az alábbiakban vázolja fel cikkünk szerzője, Peterdi Nagy László. Mára ugyanis félelmetesen időszerűvé vált a kérdés, hogy le lehet-e beszélni csupán humanitárius érvekkel a…

„Szintén poznani legenda a hollók királya, amely hőse az egyik toronyőr fia” #moszkvater

A lengyel mesék melankolikus világa

Az alvó lovagok története után következzen a Lengyel legendák és népmesék címmel nemrég megjelent könyv bemutatása. A  kötet utószavát Jerzy Snopek volt lengyel nagykövet, fordító, diplomata, a Lengyel Tudományos Akadémia professor extraordinariusa írta, történeteit pedig…

„Egy olyan lágerlakó véleményét olvashatta ki mindebből a KGB, aki világosan átlát nem csupán a smasszerek, hanem az egész rendszer, de még ellenzékének a képmutató voltán is. Jaj, de nagyon nem szeretik ők az ilyen fajta, látszatra ártalmatlan, de valójában értelmiséget!” #moszkvater

Kolimai történetek

Kolima zseniális tanítómester. Akárcsak Auschwitz, amely után, mint tudjuk, nem lehet már verset írni. Megtanít az élet szenvedélyes, még a halálon túl is tartó szeretetére, élvezetére, és nem utolsó sorban, a miénknél jóval mélyebb ismeretére. De…

Tamara Lukaseva #moszkvater

„Én már ukránként nőttem fel”

Tamara Lukaseva ukrán jazz-komponista. 1988. április 16-án született, Odesszában, jelenleg Németországban, Kölnben él. Számtalan szakmai és közönségdíj kitüntetettje. A #Moszkvatérnek a mannheimi Landesjazzfestival keretei között tartott koncertjén nyilatkozott. Egyebek mellett arról, hogy aki a szovjet…

Okos Márton a könyvbemutatón #moszkvater

Lengyel emlékhelyek Erdélyben

Okos Márton neve azoknak lehet ismerős, akik hallottak híres gyaloglásáról. Vándorútra kelt társával 1989-ben, hogy tiltakozzon az erdélyi, nyolcezer falut érintő rombolás ellen. Most azonban más irányba indult, hiszen nemrég jelent meg az erdélyi lengyel emlékhelyekről…