Nicholas Roerich színpadképe Sztravinszkij Tavaszi áldozat című balettjéhez #moszkvater

Amikor az igazán nagyok is megbuknak

A zenetörténet, néhány zenemű vagy előadás sem kerülheti ki a botrányt, pedig az átlagember hajlamos azt hinni, hogy a magasművészetben ez nem fordulhat elő. Sztravinszkij, Sosztakovics, Prokofjev és Csajkovszkij művei kapcsán az orosz zenei élet,…

„Bědřich Smetana (Litomyšl, 1824. március 2. – Prága, 1884. május 12.) az a zeneszerző, akit a cseh zene atyjának tekintenek. A cseh zene évét is Smetana születésének 200. évfordulójához kötik” #moszkvater

2024 a cseh zene éve

Mindenki ismeri Dvořák és Smetana nevét, de csak kettejük művészete adott maradandót a későbbi korok számára? Közel sem. A cseh (nem szlovák és nem csehszlovák) zeneszerzők munkássága javarészt ismeretlen számunkra, holott a zene történetében, alakulásában…

„Auer a hannoveri időszakot tartotta művésszé válása időszakának. A következő években számos koncertet adott, és a befolyt pénzből vásárolt egy Stradivarit. Az 1690-ben épült, magántulajdonban levő Auer Stradivarin jelenleg Vagyim Gluzman játszik” #moszkvater

Hogyan lett Auer Lipótból Leopold Szemjonovics?

Az orosz hegedűiskola megteremtője, orosz nemes, a „pétervári vonófogás” kialakítója, 13 évesen diplomás, az orosz feleséggel is büszkélkedő, a Meiningeni kereszt, a Francia Becsületrend és más kitüntetések büszke tulajdonosa, Csajkovszkij Hegedűversenyének dedikáltja, a Szentpétervári Konzervatórium…

„Tino, helyesen cselekszel, teljesen egyetértünk veled, de mi az önkormányzattól is kapunk pénzt. Ha most felveszünk a programba, attól félünk, hogy megvonják a pénzünket” #moszkvater

Zenével a háború ellen

Most, hogy minden kapcsolatot megszakítottak Oroszországgal, csak egy járható út maradt – a művészeté. Ezek Tino Eisbrenner dalköltő szavai, aki magát „béketudósítónak” és „hídépítőnek” nevezi. A 44 éve aktív művész kora gyermekkora óta érdeklődik a…

Vlagyimir Batu kán általi 1238-as ostromának képe #moszkvater

Kelet-Európa történeti panorámái

A történelmi panoráma olyan ’műfaj’, amellyel már valamennyien találkoztunk, megcsodáljuk, tetszik is nekünk, majd úgy megfeledkezünk róla, hogy csak na! Ha viszont a Feszty-körképet említem, mint ennek magyarországi remek példáját, akkor mindenkinek eszébe jut, hogy…

Kassák Lajos irodalmi díj #moszkvater

A szerelmes nyugdíjasok

Állandó szerzőnk, Peterdi Nagy László Vendégjáték című írása 2023-ban megkapta a „Kassák Lajos XIII. Kerületi Irodalmi Díjat”. Egy letűnt rendszer fojtó, és mégis sokszor felemelő világát megelevenítő novellisztikus dokumentum rövidített változatát közöljük, ezzel is büszkén gratulálva…

Yuja Wang #moszkvater

Sosztakovics és az extravagáns Yuja Wang

Nem mindennapi koncertet élvezhetett a közönség, a világszerte extrém fellépő ruháiról és hihetetlen könnyed technikájáról ismert Yuja Wang adott koncertet. Május 31-én a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterme megtelt, a jegyek szinte a koncert meghirdetése…

„Párizs, mi tagadás, második otthona volt az orosz művészeknek” #moszkvater

Oroszok Párizsban, Franciaország Oroszhonban

Értetlenül olvasom a híreket. Csalódás csalódás után. Az Európát Hitlertől megmentő, a hidegháború éveiben a nemzetközi egyensúlyt ellenlábasaival együtt patikamérlegen kimérve fenntartó Oroszország háborúzik. És Franciaország kész ölre menni egykori szövetségesével. Tovább