„nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova érkezik”

Kérjük, töltse ki kérdőívünket!

Truman-doktrína – a feltartóztatás politikája

2025. márc. 17.
B. Molnár László

MEGOSZTÁS

A jelenlegi háborús helyzet miatt különleges, vagy még inkább pikáns helyzet megemlékezni arról, hogy 1947. március 12-én Harry S. Truman amerikai elnök a Kongresszusban elmondott beszédével elindította a hidegháború korszakát. A két szuperhatalom – az Egyesült Államok és a Szovjetunió – diplomáciai kapcsolata a mélypontra került, és a második világháború szövetségesei, a hitleri Németország legyőzői egy csapásra ellenségek lettek.

„1947. március 12-én elmondta híressé vált beszédét, amelyben kiemelte a szovjet birodalom esetleges térnyerését nemcsak a jaltai megegyezés alapján Sztálin érdekszférájába tartozó Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában, hanem Görögországban is. A világ megismerte a Truman-doktrínát” #moszkvater

„1947. március 12-én elmondta híressé vált beszédét, amelyben kiemelte a szovjet birodalom esetleges térnyerését nemcsak a jaltai megegyezés alapján Sztálin érdekszférájába tartozó Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában, hanem Görögországban is. A világ megismerte a Truman-doktrínát”
Fotó:EUROPRESS/INTERCONTINENTALE/AFP

A világ két valóságos nagyhatalma, a Szovjetunió és az Egyesült Államok szövetségesi együttműködése, a másik tisztelete hamar a múlté lett a II. világháborút követően. Mire a naptár 1947-et mutatott, már körvonalazódott az a fajta ellentét, amely évtizedekre eltávolította a világ egyik felét a másiktól.

„A Vörös Hadsereg félelmetes erőként fenyegetést jelentett a nyugati demokráciák számára, ráadásul a kommunista eszmék elleni küzdelem, a vélt vagy valós szovjet térnyerés miatt Washingtonban arra a döntésre jutottak, hogy Európában tartják az amerikai haderőt, mintegy biztosítva az erőegyensúlyt a kontinensen”

Sztálintól sosem állt távol a szovjet érdekszféra határainak kiterjesztése, ezzel országa biztonságának növelése. Ez sértette a Nyugat érdekeit, és úgy döntött, feltartóztatja a szovjet gőzhengert, és mindent megtesz az erősödésének megakadályozására. A feltartóztatás politikájának első hirdetője egy történész, George F. Kennan volt, aki már 1946-ban, a Moszkvában betöltött nagyköveti megbízatása alatt arról küldött jelentéseket, hogy Moszkva számára nem lenne idegen, hogy a kommunista ideológiát, annak kiterjesztését valahogy összhangba hozza a cári birodalmi terjeszkedés hagyományával.

„Ez alapján Kennan úgy vélte, a két ideológia, politikai berendezkedés összecsapása nem kerülhető el, mert a kommunizmust és a nyugati demokráciát egyszerűen nem lehet összefésülni, egymáshoz illeszteni”

Kennan nyíltan leírta, felesleges bármiféle baráti gesztus a Nyugat részéről, a legfontosabb teendő pedig az, hogy a világháború utáni határokon mindenáron megállítsák a szocialista rendszer terjeszkedését. Harry S. Truman amerikai elnökben partnerre lelt, ráadásul a kommunista eszmék elleni egyre erőteljesebb hisztéria terjedése még inkább megteremtette az alapját a feltartóztatás politikájának.

Ráadásul 1946-ban reális veszélye volt annak, hogy a Szovjetunió az angolok számára geopolitikailag rendkívül fontos Görögországban vezető szerephez jusson. A kommunista párt a Jugoszláviából beszivárgó partizánok segítségével ugyanis polgárháborút robbantott ki. A végső cél egy szocialista berendezkedésű állam létrehozása volt. 1947 márciusára már majdnem valósággá vált a kommunista hatalomátvétel a jaltai osztozkodásban angol érdekszférának minősített Görögországban, miközben a britek képtelenek voltak anyagilag segíteni a demokratikus kormányt. Maradt az Egyesült Államok, és Truman nem tétlenkedett.

„1947. március 12-én elmondta híressé vált beszédét, amelyben kiemelte a szovjet birodalom esetleges térnyerését nemcsak a jaltai megegyezés alapján Sztálin érdekszférájába tartozó Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában, hanem Görögországban is. A világ megismerte a Truman-doktrínát”

„…ebben a történelmi pillanatban majdnem minden nemzetnek választania kell két életforma között. Ez a választás azonban gyakran nem lehet önálló. Az egyik út a többség akaratán alapul, és független intézményrendszer, népképviseleti kormányzat, szabad választás, a személyes szabadság garanciája, szólás- és vallásszabadság, illetve a politikai zsarnokság hiánya jellemzi. A másik életút egy kisebbség akaratán alapul, mely a többségre kényszeríti akaratát. Ez terrorra és nyomásgyakorlásra támaszkodik, irányítja a sajtót és a rádiót, befolyásolja a választásokat és elnyomja a személyi szabadságot. Úgy gondolom, hogy az Egyesült Államok politikájának támogatnia kell azokat a szabad embereket, akik ellenállnak a fegyveres kisebbségek, vagy a külső erők alávetési kísérleteinek.”(Harry S. Truman 1947. március 12-én, a washingtoni Kongresszushoz intézett beszéde – részlet)

„Ez az a nap, amikor nyíltan kimondatott, hogy az Egyesült Államoknak kötelessége közbeavatkozni azokban az államokban, ahol a kommunizmus teret hódít, vagy legalábbis ennek a veszélye fennáll. Gazdasági, illetve katonai segítségnyújtással beavatkozhat bárhol, ahol a fenti veszélyt érzi”

Ez a stratégia gyakorlatban is gyorsan megvalósult, ugyanis Truman 1947. május 22-én aláírta a Görögország és Törökország részére folyósítandó 400 millió dolláros katonai és gazdasági segélyről szóló törvényt. A Truman-doktrína egyrészt előkészítette a terepet a később meghirdetett Marshall-terv számára – Európa újjáépítése amerikai pénzügyi segítséggel, melyből a szocialista országok nem részesülhettek –, másrészt a hidegháborús politika egyik sarokkövévé vált.

Ez a fajta politika egészen Ronald Reagan megválasztásáig érvényben volt, elfogadta az 1945 után kialakult status quót, vagyis Kelet-Európát a Szovjetunió érdekszférájának ismerte el – az 1948-as csehszlovákiai, vagy az 1956-os magyarországi események pontosan ezt igazolták –, de további területeket nem akart átengedni a kommunisták számára. Az érdekszférák kiterjesztéséért folytatott versenyben ez utóbbit nem sikerült száz százalékig megvalósítani, legyen elég Korea, Vietnam és Kuba esetét megemlíteni.

MEGOSZTÁS

B. Molnár László

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK