Nagy feltűnést keltettek a napokban a német haditengerészet parancsnokának az ukrán válsággal és Oroszországgal kapcsolatos szavai, de még inkább a lemondatása. Pedig Kay-Achim Schönbach nem mondott mást, csak amit a józan ész diktál. Ugyanígy magától…
Civilizációs fordulat?
Az Egyesült Államok és Oroszország a tárgyalóasztalnál. Az egyre mélyülő ellentétek közepette az elmúlt időszakban az Egyesült Államok és Oroszország kapcsolatában bizakodásra is okot adó történeseket figyelhettünk meg. A két ország elnöke között lezajló megbeszéléseken,…
Miért fontos Kazahsztán?
A kazahsztáni események stabilizálódásával úgy tűnik, új korszak kezdődik el a közép-ázsiai ország életében. Nur-Szultan – avagy Asztana – vélhetően Oroszország még szorosabbá partnerévé válik, véget vetve a multivektoros külpolitika időszakának. Ám Kazahsztán nemcsak stratégiai…
Kiéleződő verseny a policentrikus világban
A többközpontú berendezkedés felé halad a világ. Hogyan írhatnánk le ezt a világrendet? Hol van ebben Oroszországnak a helye? Melyek a nagyhatalmi státus megőrzésének legfőbb kihívásai? Mit akart Putyin a mérsékelt konzervatív alternatíva felvázolásával? Szándékozik-e…
Erősíti a katonai jelenlétét Közép-Ázsiában Kína
Újabb katonai bázist épít Tádzsikisztánban Kína. Az afganisztáni helyzetet és az Egyesült Államok térségbeli törekvéseit látva a lépés logikus. De okozhat-e feszültséget a két szövetséges, Moszkva és Peking között Kína növekvő aktivitása az orosz befolyási…
Kínai-orosz érdekházasság?
Miért vonzódik egy kanadai illetőségű fiatal kutató Közép-Európához? Mit gondol a nagyhatalmak vetélkedésének a hátteréről és modern tengeri hadviselés technológiai fejlesztéseiről? Mennyire fontosak a modern eszközök a nemzetközi folyamatok megértésében? Exkluzív interjú Roger Hiltonnal, a…
Nuland Pozsonyból üzent Orbánnak
Három államelnök, három miniszterelnök, huszonöt miniszter és miniszter-helyettes, valamint Ferenc pápa tette tiszteletét a szlovák atlantista think-thank, a GLOBSEC, Közép-Európa egyik legnagyobb biztonságpolitikai eseményének e héten zajlott éves fórumán. Tovább
Amerikai össztűz alatt Bulgária
Teljes a felfordulás Bulgáriában. Az áprilisi választásokon győztes Bojko Boriszov partnerek híján nem tudott, az ellenzék pedig mintha nem akart volna kormányt alakítani. A hatalmi vákuumot kihasználva Rumen Radev államfő a saját pecsenyéjét sütögeti, de…
Az utolsóból lehet első Montenegró
Volt egyszer egy háború… Montenegró a jugoszláv tagköztársaságok közül legutoljára, 2006-ban „vált el” Szerbiától. A többiektől eltérően békésen. Az akkor megtartott népszavazáson a polgárok mintegy 55 százaléka szavazott a függetlenségre. Ez az arány magyarázatot ad…