A nyugati szankciók ellenére robog tovább a Roszatom. Ugyan érzékenyen érintette az orosz céget, hogy a finnek kiszálltak a közös atomerőmű építéséből, ez a projekt azonban már enélkül is több sebből vérzett. Az elmúlt napokban…
Orosz-kínai verseny Közép-Ázsiában
Mennyire terepe a nagyhatalmi vetélkedésnek Közép-Ázsia? A két fő játékos, Oroszország és Kína versengése mennyiben hasonlít a világ más részén folyó csatározásokhoz? Közép-Ázsiával foglalkozó szerzőnk arra a következtetésre jut, hogy a nagyhatalmi befolyás mérlege összességében…
A hiperszonikus verseny éve
A haditechnikai fejlesztések közül 2021 egyik leginkább kiemelkedő és legérdekesebb aspektusának a hiperszonikus fegyverzet terén kibontakozó verseny mutatkozott. Oroszország és az Egyesült Államok mellett harmadik versenyzőként a szűkszavú Kína is megjelent, jelentős aggodalmat keltve a…
Visszatér a Varjag Oroszországba?
A Gazeta.ru által megszellőztetett kínai információk szerint a Középső Birodalom közel 10 éves szolgálatot követően megválna legelső repülőgép-hordozójától. A hírek szerint nem kizárt, hogy a szabályos vadkeleti történettel Kínába szállított, karrierjét még Rigaként, majd Varjagként…
Zelenszkij Kína ellen
Újabb szakaszába lépett a Motor Szics kapcsán a Kína és Ukrajna közötti kereskedelmi és gazdasági konfliktus, miután előbbi immár jogi útra terelte a hatodik éve húzódó ügyet. Noha vélhetően legkorábban két év múlva születhet az…
Kiéleződő verseny a policentrikus világban
A többközpontú berendezkedés felé halad a világ. Hogyan írhatnánk le ezt a világrendet? Hol van ebben Oroszországnak a helye? Melyek a nagyhatalmi státus megőrzésének legfőbb kihívásai? Mit akart Putyin a mérsékelt konzervatív alternatíva felvázolásával? Szándékozik-e…
Megnyeri-e Amerika az új hidegháborút?
Az idei év kiemelt eseményei - a koronavírus járvány hullámain kívül – az egyre elhidegülő viszony az Egyesült Államok (és szövetségesei), valamint Kína és Oroszország között. Ennek a fagyos hangulatnak a legutóbbi megnyilvánulási formái a…
Kínai-orosz érdekházasság?
Miért vonzódik egy kanadai illetőségű fiatal kutató Közép-Európához? Mit gondol a nagyhatalmak vetélkedésének a hátteréről és modern tengeri hadviselés technológiai fejlesztéseiről? Mennyire fontosak a modern eszközök a nemzetközi folyamatok megértésében? Exkluzív interjú Roger Hiltonnal, a…
Kiberbűnözés és digitális szuverenitás
A kiberbűnözés mára a globális biztonságról szóló tárgyalások egyik legfontosabb témája. Nem véletlenül, hiszen mára már olyan méreteket öltött, hogy az Egyesült Államok és Kína mögött a világ harmadik legnagyobb „gazdaságává”nőtte ki magát. Ugyanakkor ez…