Bolsevikek #moszkvater

Repin és a bolsevikok

Ilja Repint a szovjet időkben a szocialista realizmus atyjaként tisztelték. Pedig az 1917 után készült képeinek egy része nem arról tanúskodik, hogy szimpatizált volna a szovjet rendszerrel. Talán nem véletlen, hogy a Bolsevikok című alkotását…

Szamuely Tibor népbiztos a Lenin-fiúk terrorszervezet vezetője és Lenin találkozása a Vörös téren, Moszkvában 1919-ben #moszkvater

Magyarok Lenin forradalmában

A hazai történetírás mostohán viszonyul a külföldi történelmi eseményekben fontos szerepet  vállaló magyarokhoz. Elfeledettek például azok a hősök, akik 1849-ben menekültek el az országból és beálltak Garibaldi hadseregébe vagy harcoltak amerikai polgárháborúban. Az említett eseményekről,…

II. János Pál pápa (Köztársaság) tér 26., a Budapesti Pártbizottság székháza #moszkvater

Emlékül a hősöknek

Az 1956-os forradalom és szabadságharc idején két világ állt egymással szemben. Végül a megújulás, a függetlenség vágya elbukott. Eltiporta egy bűnös rendszer. Persze, mint minden forradalomnak, 1956-nak is volt árnyoldala. A jó oldalon sem csak…

Orosz történelemkönyv #moszkvater

Putyin és az oroszok történelmi küldetése

Az új tanévre átírták a 11. osztályosok történelem tankönyvét. Az új megközelítésben a korábbinál egyértelműen pozitívabban tűnik fel a szovjet korszak. E logika alapján a magyar 1956-ot is előnytelen színben tünteti fel, amit mi természetesen…

„Che Guevara forradalmi eszmeiségének a kötőanyagát a marxizmus adta, de a Che valójában átfogó reformokban gondolkodott, a szegénység visszaszorításában és hitt Latin-Amerika szellemi-gazdasági felemelkedésében” #moszkvater

Átértékelni Che Guevarát

A hidegháborús hisztéria torzításában a végletekig fokozódott a Nyugat és Kelet szembenállása. Washington azt a narratívát erőltette, hogy aki nem feltétlenül lojális az amerikai érdekekhez, az csak elvetemült kommunista lehet. Ez azonban nem így volt,…

„volt-e értelme a felkelésnek, és Sztálin szándékosan véreztette ki a lengyeleket, avagy nem nagyon tehetett mást. Sőt, vannak, akik a nyugati szövetségesek felelősségét is felvetik” #moszkvater

Miért tétovázott Varsó alatt Sztálin?

Szót kér az olvasó! Az úgynevezett „új” média, ezen belül is a közösségi média sajátja az interaktív felhasználói visszacsatolás. Így tehát természetes, hogy a #Moszkvatéren megjelenő írásokhoz is rengeteg hozzászólás érkezik. Köztük sok olyan észrevétel,…

„Egy olyan lágerlakó véleményét olvashatta ki mindebből a KGB, aki világosan átlát nem csupán a smasszerek, hanem az egész rendszer, de még ellenzékének a képmutató voltán is. Jaj, de nagyon nem szeretik ők az ilyen fajta, látszatra ártalmatlan, de valójában értelmiséget!” #moszkvater

Kolimai történetek

Kolima zseniális tanítómester. Akárcsak Auschwitz, amely után, mint tudjuk, nem lehet már verset írni. Megtanít az élet szenvedélyes, még a halálon túl is tartó szeretetére, élvezetére, és nem utolsó sorban, a miénknél jóval mélyebb ismeretére. De…