Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal a szelíd lelkű Alekszandr Mezsirovra, Jevgenyij Jevtusenko mesterére emlékezik, akinek a sorsa több ponton is találkozik a tanítványéval. Megidézi lírai költészetét,…
Káromkodás nélkül nincs hadsereg
A laikus közönségnek a hadsereg és káromkodás szavakat egy környezetben meghallva elsőre a műveletlenség vagy a modortalanság juthat az eszébe. Pedig a hosszú történelemre visszanyúló orosz katonai szleng kiváló ellenpéldát mutat, mennyire sokoldalú eszközként lehet…
Akit a tehetsége mentett meg
A szovjet irodalom tele van érdekes emberekkel és sorokkal, bár ezt nálam Földeák Iván nagyságrendekkel jobban tudja. Az ő „kenyerét” nem elvéve szeretnék egy érdekes sorsú bárdot bemutatni. Hogy irodalmár volt-e, azt nem tudom megítélni,…
Kísértő múlt…
Az elmúlt években felélénkültek a második világháborúhoz kapcsolódó emlékezetpolitikai viták. Gőzerővel folyik a múlt aktuálpolitikai átértelmezése. A közép-európaiak erőteljes nyomására és a kelet-nyugati geopolitikai szembenállás fokozódásának a hatására megváltozó európai narratíva immár nemcsak egyenlőséget tesz…
Női emancipáció a Szovjetunióban
Hogyan is nézett ki ténylegesen a szovjet nők élete? Miképp alakították az 1917-es forradalmak az egykori cári Oroszország archaikus társadalmi struktúráját, kiváltképp a nők helyzetét? Mi az a kettős teher? Milyen paradoxon elé nézett Mihail…
Balett, orkánkabát és egy lekésett randi
Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal jó fél évszázadot utazunk vissza az időben, hogy személyes emlékeket felelevenítve, ezeken keresztül idézze meg a fényesen ragyogó orosz balett…
A világlíra kalandor, látnok dervise
Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal egy nyughatatlan és merész újítóval, a lázongó lírikus Velimir Hlebnyikovval ismertet meg bennünket, akit Oszip Mandelstam találóan a világtörténelem, a nyelv…
Amikor átugrották Caesar felesleges napjait
Külön úton jár ott az élet, írta Oroszország kapcsán immár ikonikussá vált versében a költő Fjodor Tyutcsev. Ezt a tételt és az orosz fejlődés megkésettségét mi sem támasztja alá jobban, mint az időszámítás alakulása. A…
Rimma Kazakova, az „olvadás” költője
A Hruscsov nevével fémjelzett időszak és a hatvanas évek szovjet-orosz költőnemzedékének egyik jeles képviselője Rimma Fjodorovna Kazakova (1932-2008). Ma is sokan emlékeznek vissza a népszerű költőnőre és dalszöveg íróra. Rimma Kazakova 1932. január 27-én született,…