A visegrádi együttműködés nem csak politikai fórum. Ha gazdasági szempontból vizsgáljuk, akkor kiderül, hogy száz évvel korábban nagyobb egységes piacok voltak ebben a térségben, kialakultak olyan szerves kötődések, infrastrukturális hálózatok, amelyeket felbomlasztott a 20. század.…
Kifosztották, lerombolták, helyreállították…
Amikor már mindenki azt hitte, örökre az enyészeté lett, ötven évvel ezelőtt azonban elkezdődött a varsói Királyi Palota újjáépítése. Az épület sorsa szinte mindenben megegyezett a lengyel népével. Többször kifosztották, lerombolták, elpusztították, de mára ismét…
Aki látta a jövőt…
A lengyel törvényhozás még tavaly november 27-én úgy döntött, hogy 2021-et teljes mértékben Stanislaw Lemnek, a világ egyik legnépszerűbb tudományos-fantasztikus írójának szenteli, ezzel is tisztelegve születésének 100. évfordulója alkalmából. A sci-fi egyik atyja rászolgált minderre,…
Kísértő múlt…
Az elmúlt években felélénkültek a második világháborúhoz kapcsolódó emlékezetpolitikai viták. Gőzerővel folyik a múlt aktuálpolitikai átértelmezése. A közép-európaiak erőteljes nyomására és a kelet-nyugati geopolitikai szembenállás fokozódásának a hatására megváltozó európai narratíva immár nemcsak egyenlőséget tesz…
A Jagelló páncél titkai
Magyarország 2021. február 18-án a magyar-lengyel barátság jegyében átadta Lengyelországnak II. Zsigmond Ágost eddig Magyarországon őrzött gyermekkori páncélját. Magyarországon őrizték, de nem, mint II. Zsigmond Ágostét, hanem a Mohácsnál szerencsétlen körülmények között meghalt II. Lajosét.…
„Ha dolgozunk, életben hagynak a nácik”
A történelem könyvekben úgy emlegetik, mint a második legnagyobb európai zsidó közösség gettóját, amelynek elpusztítását követően 1945. január 19-én mindössze 877 túlélő – köztük 12 gyermek – bújt elő a romok alól. A német megszállás…
Dobogón az oltásban a lengyelek
Németország és Olaszország után Lengyelországban adták be a legtöbb oltást az Európai Unióban. Igaz, volt is miből, hiszen eddig Lengyelországba 1,06 millió dózis érkezett, ami lakosság arányosan is majdnem a duplája annak, mint Magyarországra. Tovább
„Az EU nem elég aktív Belaruszban”
Aleksander Kwaśniewski (lengyel köztársasági elnök 1995-2005) sokáig a közép- és kelet-európai regionális együttműködés előmozdítója volt. Elnöksége alatt nemcsak az országa EU-csatlakozását vezényelte le (2004), hanem néhány hónappal később, amikor megkezdődött a szomszédos Ukrajnában az úgynevezett narancsos…
Mennyit ér Orbán „győzelme”?
A csata véget ért, a háború azonban folytatódik. A hétéves költségvetés és a járványügyi csomag blokkolásának feloldásával Angela Merkel ismét megmutatta, hogy a kompromisszumok nagymestere, a leginkább bajban lévő déli államok gyorsan friss pénzhez jutnak,…