Szót kér az olvasó! Az úgynevezett „új” média, ezen belül is a közösségi média sajátja az interaktív felhasználói visszacsatolás. Így tehát természetes, hogy a #Moszkvatéren megjelenő írásokhoz is rengeteg hozzászólás érkezik. Köztük sok olyan észrevétel,…
A történelem kitörölt lapjai
Moldovában nem biztosítottak díszőrséget és katona zenekart a II. világháborúban elhunyt szovjet katonák most felfedezett földi maradványainak eltemetéséhez. A jelenlegi moldovai hatalom szerint május 9. nem az ünneplés, hanem az emlékezés napja. Ráadásul már másodszor…
A kompromisszumok mestere
Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal az óvatosan diplomatikus viselkedő, a hatalomnak nyíltan sosem ellentmondó, ám a pártból már 1921-ben kilépő, de később a Szovjet Írószövetséget…
A világháború „leghumánusabb csatája”
A neretvai csata olyan fontos szerepet játszott a jugoszláv partizánkultuszban, hogy 25 évvel később Tito maga felügyelte a róla szóló film elkészítését. Tovább
„Lee Van Cleef tudta ezt remekül…”
Az megvan amikor a legendás westernhős aknamentesített Szevasztopolnál? A történelem furcsa fintora, hogy erre a mondatra egyből felmerül bennünk, hogy mikor (mert ugye ismétli önmagát)? A második világháborúban, vagy a már évek óta folyó orosz-ukrán…
A németellenesség hullámán ismételne a PiS
Fűti a németellenességet a háborús jóvátétel ötletének felmelegítésével a lengyel kormányzó Jog és Igazságosság (PiS). Úgy tűnik, más országokhoz hasonlóan a jelenlegi felfordult Varsó is megérezte a geopolitikai pillanatot régi sérelmei orvoslására. Így nemcsak az…
A legmerészebb szovjet tábornok
Ha megkérdezünk egy laikust, hogy mondjon egy második világháborúban harcolt szovjet tábornokot, valószínűleg Georgij Konsztantyinovics Zsukov nevét fogjuk hallani. Bár Zsukov kétségtelenül jó tábornok volt, amit bizonyít a Halhin-golnál (Mongólia) szerzett győzelme, de a szovjet…
A hidegvérű gyilkos, aki legyőzte Hitlert
A választási és a katonai győzelmeknek egy közös vonásuk bizonyosan van Kelet-Európában. A győztesek nyomában azonnal megjelennek az utcaneveket és emléktáblákat átfestők. Így történt ez az ukrajnai Melitopolban is, amelyet már az invázió első hetében…
Ukrajna és a II. világháború emlékezete
A II. világháború emlékezete máig megosztó téma Ukrajnában. Miközben az ország a mai napig ünnepként tartja számon a világháborúban aratott győzelmet és a náci megszállás alóli felszabadulást, addig az oroszoktól való kulturális távolság növelése, és…