A II. világháború emlékezete máig megosztó téma Ukrajnában. Miközben az ország a mai napig ünnepként tartja számon a világháborúban aratott győzelmet és a náci megszállás alóli felszabadulást, addig az oroszoktól való kulturális távolság növelése, és…
A nagy találkozás
1945. április 25-én a szovjet 5. gárdahadsereg 58. gárda-lövészhadosztályának 175. gárda-lövészezrede az Elba menti Torgautól délre 12 órakor felvette a kapcsolatot az amerikai 1. hadsereg 69. gyaloghadosztályával. Ezzel egyrészt megkezdődött a keleti és nyugati hadszíntér…
A porig rombolt „Erőd”
A második világháború városokért vívott csatái közül az egyik legádázabb Budapest birtoklásáért folyt. Amíg a magyar fővárosért zajló küzdelem kezdő időpontja a történészek között a mai napig vitatott, az biztos, hogy a Vörös Hadsereg kezére…
A Halál legsötétebb angyala
Hosszú hónapokon át hallgatták ki az Auschwitzban dolgozó nácikat, és egy név újra és újra előkerült a rémségek kapcsán. Josef Mengeléé, aki az auschwitzi koncentrációs tábor orvosaként a foglyokon végzett embertelen, brutális kísérleteivel vált hírhedtté.…
A történelem legnagyobb hajókatasztrófája
Amikor 1945. január 30-án megtorpedózta, majd elsüllyesztette egy szovjet tengeralattjáró a többségében második világháborús menekülteket szállító Wilhelm Gustloff német hajót a Balti-tengeren, a jeges hullámokban kilencezernél több ember lelte a halálát. Barbár tömeggyilkosság, jogos önvédelem,…
Természetes fény
A számos rangos elismerés mellett 2021-ben a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Ezüst Medvével díjazott Természetes fény az első olyan magyar játékfilm, amely a második világháború alatt a Szovjetunió megszállt területein tevékenykedő magyar alakulatok történetével foglalkozik. Nagy…
Volt-e alternatíva?
Az 1945-ös szovjet-magyar fegyverszüneti egyezmény. Magyarország a második világháborút a vesztes oldalon fejezte be. Az Ideiglenes Nemzeti Kormány mozgásterét ez a tény jelentősen korlátozta az 1945-ös szovjet-magyar fegyverszüneti egyezmény megkötésekor. Magyarországnak milyen lehetőségei voltak ilyen…
Varsó, a felszabadult romváros
Amikor 1945. január 14-én megindult a Vörös Hadsereg a Varsó-Poznan offenzív hadművelet részeként a lengyel főváros elfoglalására, Varsóból addigra alig maradt valami. A lengyel főváros 1944. december végére 85 százalékában megsemmisült. Igazából egy romvárost szabadítottak fel…
A bosszú hadparancsa
Családok tízezrei számára jelentette a véget az 1944. december 22-én, a II. világháború során Magyarország területére megérkező 2. Ukrán Front parancsnoka, Malinovszkij marsall és a 3. Ukrán Front parancsnoka, Tolbuhin marsall által kiadott 0060. számú…