Lassan két éve folyik a vita arról, kinek fájnak jobban a szankciók. Abban egyetérthetünk, hogy erősen megérzi ezeket mindkét fél, csakhogy míg Oroszország nem rogyott térdre, addig Európa versenyképessége megérzi az orosz energiahordozók hiányát. Az…
Erősödik a nyugati nyomás Közép-Ázsiára
Oroszország és Kína közelsége ismét felértékelte a Nyugat szemében Közép-Ázsiát. A kiélezett nemzetközi helyzetben megélénkült a diplomáciai mozgás a térségben, amelyet ezúttal nem minden hátsó szándék nélkül az EU tavaly kinevezett szankcióügyi különmegbízottja, David O'Sullivan…
Borul a moldovai status quo
Hiába keltette Brüsszel előtt Maia Sandu elnök az általa képviselt, az európai integrációt célzó politika teljes támogatásának illúzióját, a helyi választások megmutatták a moldovai társadalom megosztottságát. A Nyugatot azonban ez nem nagyon zavarja abban, hogy…
A Moszkva tér gyermekei
A bizonyára antropológusként is kitűnő írónő 10 éve íródott, nagy feltűnést keltő művét lakótelepünk kölcsönkönyvtárának nem csak a könyveket, de az embereket is jól ismerő, tehát a kultuszminiszternél jóval magasabb beosztású (és fizetésű) munkatársnője csapta…
Karácsony oroszok nélkül
A német kormány szorgalmasan építkezik. Falat emel Oroszország ellen. A Németországba látogatni kívánó oroszok 2022 vége óta szigorúbb feltételekkel kaphatnak vízumot. Ez hónapokig tartó várakozást, bürokratikus megaláztatást jelent, kerülő utakat és megnövekedett költségeket. A cikk eredetileg…
Modern rabszolgák a Gulagon
Magyarország minden évben november 25-én emlékezik meg arról a többszáz ezer magyarról, akiket a II. világháború évei alatt, vagy azt követően deportáltak a Szovjetunió kényszermunkatáboraiba. Áldozatok ők, a bűnös sztálini, de valahol a Szovjetuniót a…
A Gorbacsovnak tett ígéretektől a háborúig
Lassan két éve tart az orosz-ukrán háború, és még nem nagyon látjuk a végét. Ahhoz, hogy a háború befagyasztásának/lezárásának esélyeit lássuk, érdemes megvizsgálni, hogyan jutott el a világ magáig a háborúig. Mit ígértek Gorbacsovnak? Hogyan…
Repin és a bolsevikok
Ilja Repint a szovjet időkben a szocialista realizmus atyjaként tisztelték. Pedig az 1917 után készült képeinek egy része nem arról tanúskodik, hogy szimpatizált volna a szovjet rendszerrel. Talán nem véletlen, hogy a Bolsevikok című alkotását…
Háborúba vagy békébe sodródunk?
Jó háború nincs. De egy jól tervezett és vezetett háborúban a hadviselő feleknek van céljuk, vagy egy békeszerződés, vagy az ellenség feletti teljes győzelem. Az ukrajnai háborúval az a gond, hogy Ukrajna támogatóinak nincs egyértelmű…