Szlovénia és Horvátország kiválásának bejelentésével 1991 júniusában megindult Jugoszlávia felbomlása. Bár a valódi önállóságukat csak később érték el, a szlovénok (és a horvátok) június 25-ét ünneplik a függetlenségük napjaként. Nézzük meg, hová jutott három évtizeddel…
Kifosztották, lerombolták, helyreállították…
Amikor már mindenki azt hitte, örökre az enyészeté lett, több mint öt évtizeddel ezelőtt azonban elkezdődött a varsói Királyi Palota újjáépítése. Az épület sorsa szinte mindenben megegyezett a lengyel népével. Többször kifosztották, lerombolták, elpusztították, de…
Az orosz ortodox vallás bölcsője
Oroszország egyik legrégebbi városában, Velikij Novgorodban található az ország egyik legidősebb katedrálisa, az 1050-ben elkészült Szent Szófia-székesegyház. A majdnem negyven méter magas épület öt fantasztikus kupolával büszkélkedhet, és számos értékes, valamint különleges vallási ereklyét őriz.…
Kreml, a moszkvai történelem ékköve
Sokan egyértelműen a moszkvai Vörös téren látható, fallal körülvett városrészt ismerik csak, mint Kreml. Cikksorozatunk első részében bemutattuk azokat a fellegvárakat – ez a kreml szó eredeti jelentése –, melyek a mai napig fennmaradtak. A…
Kreml, maga az orosz történelem
Sokan egyértelműen a moszkvai Vörös téren látható, fallal körülvett városrészt ismerik csak, mint Kreml. Pedig több olyan városban is megtalálható, melyek a középkori orosz történelem talán legfontosabb helyszínei voltak. Kétrészes cikksorozatunkban bemutatjuk azokat a fellegvárakat…
A Tenkes kapitánya
Életemben először fordult elő, hogy egy koncert miatt repülőjegyet vettem. Csak azért utaztam el Tallinnba, hogy egyszer élőben is meghallgassam a legendás szovjet-orosz beat bandát, Andrej Makarevics Masina vremenyijét. Nem vagyok sem író, sem zenész,…
Harbin, a megapolisz orosz gyökerekkel
Immár 37. alkalommal nyílt meg a hóból és jégből alkotott szobrok nemzetközi fesztiválja Harbinban. Abban a Kína északkeleti részén fekvő 10 milliós városban, amelyen mély nyomokat hagyott az orosz múlt. Tovább
A tízezer kilométeres csoda
A Transzszibériai vasútvonal építését 1916. október 5-én, majd a villamosítását 1961. október 10-én fejezték be. Utóbbi teljes modernizálása 2002. október végéig tartott. De miért is építették meg a Föld leghosszabb vasútvonalát, melynek a személyforgalomba bevont teljes hossza 9288,2 km?…
Indulnak az Aeroflot járatai
Augusztus 1-től újra repül külföldre a március 27-i leállás után az orosz állami légitársaság. Egyelőre csak Törökországba, Nagy-Britanniába és Tanzániába. Az Európai Unió augusztus 15-én vizsgálja felül legközelebb, hogy megnyitja-e a határait az orosz polgárok…