Az 1953. március 5-én elhunyt Sztálinnak két felesége, három saját és egy fogadott gyermeke volt. Az utódok eltérően viszonyultak a „vezérhez”. Volt, aki büszkén vállalta a származását, míg volt, aki titkolta. Mi lett az utódokkal?…
Odesszai időutazás Osztap Bender nyomában
Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal a szovjet ’20-as évek világába, a NEP-korszakba visz el bennünket. S nem mások kalauzolnak bennünket e színes és zűrzavaros világban, Mint Ilja…
A meggyilkolt költők éjszakája
Noha sokan még ma is az orosz álom egyik megvalósítóját látják benne, és népszerűsége sem csökken, az tagadhatatlan, hogy Joszip Visszarionovics Sztálin a kommunista totalitárius állam fejeként bőven követett el emberiség elleni bűnöket. Paranoid terrorjának…
Hős és/vagy hazaáruló…
Nyugodt lélekkel kijelenthető, hogy amíg világ a világ, addig vitatkozni fognak az emberek, tudósok, történészek és különféle nemzetiségek azon, vajon ki is volt valójában Andrej Andrejevics Vlaszov altábornagy. Ha a katonai pályafutását nézzük, akkor hősből…
Amikor halálra ítélték Istent
A vádlottak padjára egy Bibliát helyeztek, az ítéletet pedig az égre irányzott lövésekkel hajtották végre Tovább
Potsdam – a hidegháború nyitánya
A II. világháborút lényegében lezáró, és a kettéosztott Európát jóváhagyó, 1945. július 17-től egészen augusztus 2-ig tartó tárgyalássorozaton Joszif Sztálin szinte mindent elért, ami a szovjetek legtitkosabb álma volt. Persze, mindez nem volt véletlen, hiszen…
A győzelem tábornoka
Georgij Konsztantyinovics Zsukov marsall a második világháború kiemelkedő szovjet tábornoka. Személyiségéről és vezetési stílusáról megoszlanak a vélemények. Egy biztos, a harcmezőn elért sikerért semmi sem volt drága a számára. Ezen a napon, 1974. június 18-án…
Gorbacsov már csak improvizált
Múltidéző. A tavaly ősszel elhunyt egykori disszidens, Vlagyimir Bukovszkij a szovjet rendszer leghajthatatlanabb bírálói közé tartozott. De nem szerette Vlagyimir Putyin rendszerét sem, élete alkonyán pedig az Európai Uniót ostorozta keményen. Még a 2000-es évek…
Ki volt Grigorjev őrnagy?
Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal Geiger Bélára, Jókai és mások fordítójára, más néven Grigorjev őrnagyra, a diplomatára, Sztálin tolmácsára emlékezik. Tovább