Szót kér az olvasó! Az úgynevezett „új” média, ezen belül is a közösségi média sajátja az interaktív felhasználói visszacsatolás. Így tehát természetes, hogy a #Moszkvatéren megjelenő írásokhoz is rengeteg hozzászólás érkezik. Köztük sok olyan észrevétel,…
Kolcov, a rossz korban született író
Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal az orosz újságírás és az irodalom egyik legnevesebb képviselőjeként ismert Mihail Kolcov életével, munkásságával ismertet meg bennünket. Az időutazás után megállapíthatjuk, hogy…
Mikor a hóhér adott amnesztiát
Amikor a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsa Elnöksége az 1953. március 27-i rendeletével Sztálin halálát követően hivatalossá tette a Berija által előterjesztett amnesztiát, még senki sem sejtette, hogy ez a kegyelem majd másfél millió embert érint. Ez volt az orosz (szovjet)…
Hogyan lett üldözött Vaszilij Sztálin?
Az 1962. március 19-én elhunyt Vaszilijről csak azért maradt az utókorra oly sok dokumentum, mert a szovjet állambiztonság minden lépését figyelte. Megfigyelték, lefényképezték, filmre vették a tudta nélkül. Hogy miért? Nos, a válasz egyszerű: ő…
Sztálin beszéde harcra tüzelte Moszkvát
A nagy honvédő háború… Már csak tíz kilométerre voltak a német csapatok Moszkvától, amikor Sztálin elmondta híres beszédét a Vörös téren. A háború közepette megtartott parádéról a katonák egyenesen a tűzvonalba mentek. Tovább
Hollywood helyett Hitler és Sztálin imádta
Egyre többen vannak azok, akik azt állítják, hogy a 20. századi amerikai sikerfilmek – western és szuperhősös – mindenki által megértett és szeretett nyelvezete javarészt a századelő Közép-Európájából, pontosabban az egykori Monarchiából származik. Az innen…
Sztálin utolsó útja
A sokak által gyűlölt, és sokak által imádott generalisszimusz 1953. március 5-én halt meg, és a nagy előd, Vlagyimir Iljics Lenin mumifikált holtteste mellé helyezték el a Vörös téren álló mauzóleumban. Amikor a desztalinizáció elérte…
Igen, megvédjük Moszkvát!
1941. szeptember végén kezdődött a Tájfun-hadművelet, amellyel a náci Németország el akarta foglalni a szovjet fővárost. Hitlernek azonban beletört a foga Moszkvába. Tovább
A kijevi katlan hősei
A nagy honvédő háború… 1941 őszének elején zajlott a második világháború egyik legelkeseredettebb harca – mert Sztálin megtiltotta a visszavonulást. Tovább