A következő évtized végére Lengyelországban az energia 73 százaléka megújuló energiaforrásból és atomerőműből származik majd. Ezt a most frissített, 2040-ig szóló energiastratégia irányozza elő. Varsó nagy hangsúlyt fektet a kis modul atomreaktorok (SMR) kifejlesztésére, és…
Nem fognak Moszkván a szankciók
Oroszország 2014 óta először tért vissza a világ tíz legnagyobb gazdasága közé. Ez újabb bizonyítéka annak, hogy a szankciók ugyan hatnak Oroszországra, ám messze nem úgy, ahogy azt a Nyugat várta. Már most kijelenthető, hogy…
Szintet lép a Roszatom
Létesítési engedélyt kapott az első kis teljesítményű szárazföldi atomerőművének építéséhez a Roszatom. Az Uszty-Janszki járásban megvalósuló kis teljesítményű atomerőmű „lelke” az orosz fejlesztésű nyomott vizes RITM-200N típusú reaktor, amely az atomégtörők új nemzedékéhez fejlesztett innovatív…
Ukrán vágyálmok, európai rémálmok
Nélkülöz minden realitást, és nincs szakmai alapja annak az ukrán bejelentésnek, amely szerint Kijev három éven belül friss nukleáris üzemanyag-gyártását tervezi, és a saját szükségletei mellett Csehország, Szlovákia, Finnország és Bulgária orosz típusú atomerőműveinek fűtőanyag szükségletét…
Lula tervei gyengítenék a dollárt
Közös valutát vezetne be Dél-Amerika két legnagyobb gazdasága, és a kezdeményezéshez más latin-amerikai országok is csatlakozhatnának. Az új fizetőeszköz bevezetése a régió kereskedelmének fellendítését szolgálná, de ugyanilyen fontos szempont az amerikai dollártól való függőség csökkentése. Tovább
Moduláris erőműveket épít a Roszatom
Oroszország után immár külföldön is épít kis teljesítményű moduláris atomerőművet a Roszatom. Nem véletlenül, hiszen sokak szerint az atomenergia új korszakát hozhatják el a kis atomerőművek. Az orosz atomenergetikai konszern vezérigazgatója, Alekszej Lihacsov a minap Rangunban írt alá…
Éledezik a sarkvidéki térség
Az orosz Szevmorputy atommeghajtású teherhajó számára az üzemeltető Atomflot vállalat kidolgozta a Szentpétervár és a távol-keleti orosz kikötők közötti optimális part menti hajózási útvonalat a 2023 nyári-őszi hajózási szezonra. A tervek szerint az első utat…
Gyorsneutronos reaktor indul Kínában is
Az oroszországi Belojarszki Atomerőműben működő és kereskedelmi üzemben áramot termelő, folyékony nátrium hűtésű BN-600-as és BN-800-as gyorsneutronos blokkok után Kína lesz a világ második olyan országa, amely negyedik generációs, a nukleáris üzemanyagciklus zárását lehetővé tévő…
A harci drónokat követik a szedánok
A nyugati márkák jelentős részét a szankciók miatt elveszítő orosz autópiac a kínaiak mellett iráni típusokkal bővülhet. A nyugati világ két számkivetettje, Moszkva és Teherán együttműködése a haditechnika után ugyanis a személygépkocsik piacán is elmélyülhet.…