„Az elmúlt napok eseményei a közép-ázsiai modell kazah változatának mintajellegét is megkérdőjelezték” #moszkvater

Merre tart Közép-Ázsia?

A Szovjetunió széthullását követően Közép-Ázsiában sokak szerint kialakult egy sajátos politikai modell, amelynek jellemzői - mint ahogy a térség szakértője Gyene Pál Független államiság a poszt-szovjet Közép-Ázsiában című monográfiájában megfogalmazza - az erős elnöki hatalom,…

Szojuz 2.1B indítása Bajkonurból 2021. február 28-án #moszkvater

Miért fontos Kazahsztán?

A kazahsztáni események stabilizálódásával úgy tűnik, új korszak kezdődik el a közép-ázsiai ország életében. Nur-Szultan – avagy Asztana – vélhetően Oroszország még szorosabbá partnerévé válik, véget vetve a multivektoros külpolitika időszakának. Ám Kazahsztán nemcsak stratégiai…

Betört kirakat Almati belvárosában 2022- január 10-én, miután a helyzet kissé normalizálódott a zavargások után #moszkvater

„Ellopták még a csapatunk nevét is!”

Kazahsztán kezd magához térni a sokkból. Néhány órára visszakapcsolták már az internetet is, így sikerült elérni a kazah fővárosban élő régi ismerősömet, a harmincas éveiben járó programozó Arman Abdrakmanovot, akivel a foci hozott bennünket össze.…

„Az OPEC+ tagjaként közel 1,7 millió hordós felhozatalával a világ napi kőolaj szükségleteinek 2 százalékát fedezik a kazah olajkutak, míg éves szinten a kitermelés meghaladja a 80-90 millió tonnát” #moszkvater

Olajfinomítók nélküli Kazahsztán

Bár az általános vélekedés szerint Kazahsztán az az állam, amely altalajában a Mengyelejev-táblázat minden egyes eleme megtalálható, a felszíni gazdagságot megkapargatva az ország gazdaságának számos visszássága tárul elénk. Ugyanis hiába gazdag szénhidrogénekben az ország, ez…

Vértócsa Almaty központjában a zavargások után 2022. január 6-án #moszkvater

Mégis mi folyik Kazahsztánban?

Elszabadultak az indulatok az elmúlt napokban Kazahsztánban. A közép-ázsiai térség legfejlettebb, és egyben legstabilabb szereplőjének tartott ország egyik pillanatról a másikra sodródott a közvetlen dezintegráció szélére, amelytől csak a keleti NATO-ként emlegetett ODKB békefenntartó missziója…

Katonai blokád Kazahsztán fővárösában, Almatyban 2022. január 7-én #moszkvater

Megbukott Nazarbajev modellje

Mit szólnak a kirgizek a szomszédos Kazahsztánban történtekhez? Mi zajlik most az eddig a nyugalom szigetének tartott közép-ázsiai országban? Lázadás, népfelkelés, „színes forradalom”? Mi vezetett idáig? Kik lehetnek e felfordulásnak a legfőbb nyertesei, és ki…

„A kitermelők között Kazahsztán erősödés a leginkább látványos. Míg 2009-ben a világ termelésének csaknem 28 százalékával lett a piacvezető, addig ma már az urántermelés 43 százalékát adja, és rendelkezik a készletek 12 százalékával” #moszkvater

Hiányzik a kazah urán

A kazahsztáni káosz megrázta az urán világpiacát. Az ország lángba borulásának ez az első, de messze nem az utolsó globális következménye. Az energetikában stratégiai fontosságú urán piacának esetleges hosszabb idejű megrendülésével kiteljesedne a szektor válsága.…

„Az ODKB egységei a hírek szerint állami és közigazgatási épületek, valamint a kulcsfontosságú infrastruktúra védelmében segítenek, a kazah lakossággal azonban a helyi rendvédelmi szervek érintkeznek” Tüntetők Almatiban, Kazahsztán fővárosában 2022. január 5-én #moszkvater

Az eurázsiai szövetség próbája

A keleti NATO-nak is nevezett Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez (ODKB) fordult segítségért a rend helyreállításához a kazah elnök. Az ODKB a zavargásokat részben külföldi beavatkozásnak tekintve a szervezet alapszabályának 4. cikkelye alapján segítséget nyújt a…