Bár az ukrán fronton befagyott a háború, a hátországban a Nyugat fényes győzelmet aratott az orosz kultúra elleni, hősies harcban. Eltűntek az orosz filmek a mozikból és a televíziókból, megszűnt az együttműködés az orosz múzeumokkal,…
Mennyit érnek a szankciók valójában?
Noha kezdetben a Nyugat még úgy gondolta, hogy az Oroszországgal szemben életbe léptetett büntetőintézkedésekkel a késői Szovjetunióhoz hasonlóan gazdaságilag térdre tudja kényszeríteni Moszkvát, épp az ellenkezője áll fenn. Miközben az idei évre a Kreml az…
A szankciók hatása a háborúra
A #moszkvater legfrissebb adásában az orosz-ukrán háború gazdasági frontjával foglalkozunk, és a háborús szankciók visszásságáról beszélgettünk. Hogyan alakul át az energiaszektor? Miért akar Európa pápább lenni a pápánál? Ki lehet játszani a szankciókat? Többek között…
Ki nyeri meg az energia háborút?
Az Egyesült Államok után az Európai Unió is hátat fordított az orosz olajnak. Ugyancsak életbe lépett a 60 dolláros ársapka, és e felett a G7 és az EU tagjai, valamint Ausztrália illetve Kanada cégei semmilyen…
Európa móresre tanítása
Miközben zajlik a Budapest és az Európai Uniót közötti kötélhúzás az alapból Magyarországnak járó euró milliárdok fölött, kezd egyre világosabbá válni, hogy a magyar kormánynak megint és a kezdetektől igaza volt a hibás szankciós politikáról.…
Az orosz olaj megmentője a Szevmorputy?
A hónap elején másodszor küldött olajat Kínába az északi tengeri útvonalon keresztül Oroszország. A december elején életbe lépő európai olaj embargó igazán vonzóvá teheti ezt az útvonalat, hiszen nemcsak rövidebb és gyorsabb az eddig bejáratott…
A nevető harmadik
Ha valaki eddig azt gondolta, hogy az orosz-ukrán háború nem egy nagy, a világrend átalakítása körül folyó nagy szembenállás része, akkor Washington Európával szemben folytatott politikáját látva beismerheti tévedését. Az Egyesült Államok már most megnyugodhat,…
Értékalapú szankciós politika?
Sajnálattal látom, hogy az ukrajnai háborúról megjelenő írások egy része nem a politológia vagy a hadtudomány elvei mentén, hanem a hittudomány kereteiben kezeli a folyamatokat, nem sokat vitatkozva a tényekkel – hinni kell a szankciókban,…
Oroszország nem rogyott térdre
A Kreml aligha számított ilyen mértékű szankciókra, de a Nyugatot is meglepte, hogy a drasztikus büntető intézkedések sem „fektették ki” Oroszországot. Ahogy Napóleon vagy éppen Hitler sem kalkulált Oroszország méreteivel, erőforrásaival, úgy a térdre kényszerítését…