Az Oroszországi Föderáció a Távol-Kelet és az Északi-sarkvidék Fejlesztéséért Felelős Minisztériuma, a Szaha Köztársaság (Jakutföld) kormánya, a Roszatom állami atomenergetikai konszern, valamint a Szeligdar bányavállalat együttműködése nyomán a Jakutföldön található Kjucsusz aranylelőhelyet egy RITM-200N reaktorral szerelt…
Afrikában terjeszkedik a Roszatom
Bár lehet, hogy a hazai köztudatban Namíbia aligha az atomiparral való kapcsolatáról ismert, a délnyugat-afrikai ország mégis jelentős nukleáris kilátásokkal kecsegtet. Mi jellemzi az ország jelenlegi energetikai állapotát, és milyen, globálisan is jelentős perspektívákat rejt…
A BRICS és nukleáris medicina
Moszkva adott otthont idén a BRICS-országok Nukleáris Medicina Nemzetközi Szakértői Fórum rendezvényének. A Braziliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát jelölő országcsoport 200 képviselője vett részt az orosz Egészségügyi Minisztérium és a Roszatom orosz állami atomenergetikai…
Kevert fűtőanyaggal is működhet Paks II
A nukleáris ipar egyik régóta esedékes kérdésére adhat választ a Roszatom legújabb fejlesztése. Avagy, amennyiben a kísérletek sikerrel járnak, úgy a hagyományos, nyomottvizes reaktorok is képessé válhatnak kevert üzemanyag befogadására. Utóbbi nemcsak a környezetvédelem szempontjából…
Útra kelt a Szevmorputy
Elhagyta a szentpétervári kikötőt és elindult idei első útjára a Szentpétervár-Nahodka-Petropavlovszk-Kamcsatszkij-Murmanszk útvonalon az Atomflot Szevmorputy, a világ első és eddig egyetlen atommeghajtású teherszállító hajója. A Szevmorputy fontos szerepet játszik az észak-keleti átjáró, azaz az északi-tengeri…
A Roszatom exportálná az SMR-technológiát
A Roszatom a jelenlegi 20 százalékról az atomenergia részarányát 2045-re 25 százalékra kívánja emelni Oroszországban, és a Pakson is épülő nagy teljesítményű blokkok mellett az új fejlesztésű, kis teljesítményű moduláris reaktoraival (SMR) a későbbiekben az…
Csukcsföld a zászlóshajó
A Roszatom állami atomenergetikai konszern és a Csukcsföldi autonóm körzet kormánya együttműködési megállapodást kötött a legújabb orosz Shelf-M reaktorral felszerelt kis teljesítményű moduláris reaktor (angol rövidítéssel SMR) projekt megvalósításáról a régióban. A dokumentumot Alekszej Lihacsov,…
Szibéria felett az ég
Cikksorozatunk harmadik részében Pevekbe érkezésünk előtt röviden kitérőt teszünk a Novoszibirszkbe, illetve az ottani Tolmacsevo repülőtérre. Hogyan is néz ki egy modern orosz repülőtér? Mik várják az utazót egy szibériai reptéren? Milyen az ellátás? Milyen…
Úszó atomerőmű a sarkkörön túl
Cikksorozatunk második részében immár Pevekbe érkezve az Akagyemik Lomonoszov fedélzetére látogatunk. Milyen az élet a világ első úszó atomerőművén? Mi célt szolgál és hogyan működik egy ilyen objektum? Mi a technológia jelentősége? Hogyan tudja mindezt…