Namíbia jelenlegi legnagyobb uránlelőhelye, a Rössing-bánya

Afrikában terjeszkedik a Roszatom

Bár lehet, hogy a hazai köztudatban Namíbia aligha az atomiparral való kapcsolatáról ismert, a délnyugat-afrikai ország mégis jelentős nukleáris kilátásokkal kecsegtet. Mi jellemzi az ország jelenlegi energetikai állapotát, és milyen, globálisan is jelentős perspektívákat rejt…

„a Roszatom a nukleáris technológia orvosi célú fejlesztésére stratégiai irányzatként tekint, ami a társadalmi felelősségvállalás egyik fontos területe is egyben” #moszkvater

A BRICS és nukleáris medicina

Moszkva adott otthont idén a BRICS-országok Nukleáris Medicina Nemzetközi Szakértői Fórum rendezvényének. A Braziliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát jelölő országcsoport 200 képviselője vett részt az orosz Egészségügyi Minisztérium és a Roszatom orosz állami atomenergetikai…

A MIR Kutatóreaktor vezérlőcsarnoka #moszkvater

Kevert fűtőanyaggal is működhet Paks II

A nukleáris ipar egyik régóta esedékes kérdésére adhat választ a Roszatom legújabb fejlesztése. Avagy, amennyiben a kísérletek sikerrel járnak, úgy a hagyományos, nyomottvizes reaktorok is képessé válhatnak kevert üzemanyag befogadására. Utóbbi nemcsak a környezetvédelem szempontjából…

„Jelenleg a járatokat a szövetségi költségvetésből támogatják, de a jövőben az a cél, hogy ezek a járatok rentábilisak legyenek” #moszkvater

Útra kelt a Szevmorputy

Elhagyta a szentpétervári kikötőt és elindult idei első útjára a Szentpétervár-Nahodka-Petropavlovszk-Kamcsatszkij-Murmanszk útvonalon az Atomflot Szevmorputy, a világ első és eddig egyetlen atommeghajtású teherszállító hajója. A Szevmorputy fontos szerepet játszik az észak-keleti átjáró, azaz az északi-tengeri…

A Shelf-M kompakt atomerőművi blokk teljesítménye 10 MW, tömege 370 tonna #moszkvater

A Roszatom exportálná az SMR-technológiát

A Roszatom a jelenlegi 20 százalékról az atomenergia részarányát 2045-re 25 százalékra kívánja emelni Oroszországban, és a Pakson is épülő nagy teljesítményű blokkok mellett az új fejlesztésű, kis teljesítményű moduláris reaktoraival (SMR) a későbbiekben az…

„A tervek szerint 2024-ben elkészülnek a reaktor és a fő technológiai berendezések műszaki tervei. A Shelf-M reaktoron alapuló kis teljesítményű moduláris atomerőművet a tervek szerint 2030-ban helyezik üzembe” #moszkvater

Csukcsföld a zászlóshajó

A Roszatom állami atomenergetikai konszern és a Csukcsföldi autonóm körzet kormánya együttműködési megállapodást kötött a legújabb orosz Shelf-M reaktorral felszerelt kis teljesítményű moduláris reaktor (angol rövidítéssel SMR) projekt megvalósításáról a régióban. A dokumentumot Alekszej Lihacsov,…

„Az elénk táruló látvány mellett viszont még a legkiválóbb ellátás is eltörpült volna” #moszkvater

Szibéria felett az ég

Cikksorozatunk harmadik részében Pevekbe érkezésünk előtt röviden kitérőt teszünk a Novoszibirszkbe, illetve az ottani Tolmacsevo repülőtérre. Hogyan is néz ki egy modern orosz repülőtér? Mik várják az utazót egy szibériai reptéren? Milyen az ellátás? Milyen…

„Figyelembe véve Magyarország folyamatosan növekvő energiaigényét, valamint a külföldi szállításoktól való függőség csökkentésére irányuló politikát, hosszú távon hazánk esetében is a megoldást a kis moduláris reaktortechnológia jelentheti” #moszkvater

Úszó atomerőmű a sarkkörön túl

Cikksorozatunk második részében immár Pevekbe érkezve az Akagyemik Lomonoszov fedélzetére látogatunk. Milyen az élet a világ első úszó atomerőművén? Mi célt szolgál és hogyan működik egy ilyen objektum? Mi a technológia jelentősége? Hogyan tudja mindezt…