„A Tél szerintem az abszurd drámákhoz áll közel, ahol a drámai erő az abszurditásból fakad, nem pedig a tragikumból” #moszkvater

Tél

A Sufniban október óta van (időnként) Tél, minden csupa hó(fehér), de – rezsi-mizéria ide vagy oda –, nem fázunk, inkább izzadunk a feszült várakozástól, hogy lesz-e ebből valami jó. Jevgenyij Griskovec író, Dankó István rendező…

Részlet az előadásból #moszkvater

Mihez lehet kulcs az orosz futurizmus?

Mi a közös a World of Warcraft-ban és a MITEM idei kínálatában? Úgy tűnik, Örkény után szabadon, hogy a futurista költészet hatalma és Vlagyimir Majakovszkij. Valére Novarina kortárs francia szerző és Jean Bellorini dél-franciaországi rendező „Az…

„Nyitva marad a kérdés, hogy az önmagunkra találást vajon akadályozzák vagy segítik a családi és kulturális gyökerek” #moszkvater

Egy kétfejű borjú metafizikája

Nagy Péter orosz cárt a kétfejű borjú biológiája, 200 évvel később, 1921-ben Stanislaw Ignacy Witkiewicz lengyel művészt a kétfejű borjú metafizikája érdekelte. Még száz évvel később, napjainkban Andrzej Stanislaw Dziuk lengyel rendezőt pedig a biológiai…

„A 20. század elején vált a Bolsoj nemcsak országos jelentőségű, hanem világhírű kulturális intézménnyé” #moszkvater

Bolsoj, az orosz kultúra jelképe

Lassan a 250. szezonjához közeledik a világ egyik legrégebbi, és legnagyobb operaszínpada, a moszkvai Nagyszínház. Vagy ahogy a világ szinte minden pontján hívják, a Bolsoj. Magát a színházat a tűz sem tudta elpusztítani, pedig több…

„Őnála nincsenek sztárok, csak jó színészek, a csapatmunka a fontos, nem az egyéni csillogás” #moszkvater

A lengyel színház varázsa

Kollár János igazi közéleti ember, aki egész életében meg akarta változtatni a világot. Sosem mondott le arról, hogy azt, ha szűkebb körben is, de jobbá tegye. S mivel élete már fiatalon összefonódott a lengyel világgal,…