Az ukrajnai háború kitörése után 2400 nyugati cég jelentette be, hogy kivonul az orosz piacról, ám ezt idáig alig tizedük tette meg. Az üzleti szféra tehát messze nem úgy gondolkodik, mint a politika. Nem szívesen veszíti el ezt a hatalmas, és jól fizető piacot. De a nyugati cégek ügyeskedéséből, a piac megtartását szem előtt tartó vonakodásából, valamint a piaci réseket gyorsan betöltő, elsősorban ázsiai cégek megjelenéséből azt is megérthetjük, hogy miért nem rázták meg az orosz átlagembert a szankciók. Az autóipart ugyan érzékenyen érintette a tömeges kivonulás, a mindennapi élet többi területén azonban nem volt fennakadás. részben a nyugati cégek maradása, a harmadik országokon keresztül megindult import, valamint különösen egyes ágazatokban a hazai ipar felpörgése zökkenőmentessé tette az átállást.
„Hónapokig olvashattunk arról, hogy sorra hagyják el a piacot a nyugati cégek, ám ebből nem nagyon lett semmi”
A szankciókkal kapcsolatos kutatásokból kiderül, hogy az Oroszországban működő amerikai leányvállalatok kevesebb mint 18, a japánok 15, és az uniósok 8,3 százaléka hagyta ott teljesen az orosz piacot 2022 végére. A kilépő cégeknek átlagosan kisebb nyereségük és több munkavállalójuk volt, mint a maradóknak. A legnagyobb arányban – az Oroszországban működő cégek mintegy 60 százaléka – a brit, az ír, a litván, a lengyel, a finn és a cseh vállalatok vonultak le a piacról. Az amerikai vállalatok 53 százaléka hagyta el a piacot, míg 30 százalék alatti a távozók aránya a magyar, a német, a francia és a japán cégek körében.
„Teljesen elhagyta Oroszországot a Ford, a Renault, a McDonald’s, az Ikea, a Shell, a Volkswagen, a Toyota, a Daimler, maradt viszont mások mellett a Philip Morris, a Japan Tobacco, a Pepsi, a Danone, a Metro, az Auchan, a Mars, az Unilever, a Subway, a Barilla, vagy a Procter&Gamble, a Leroy Merlin, az OSTC Group, és a KIA Motors”
Ez utóbbiak továbbra is adót fizetnek, méghozzá nem is keveset. A háború előtt a nyugati cégek összforgalma évi 214 milliárd dollár volt, a hasznuk 14 milliárd dollár, a költségvetésbe pedig 2,5 milliárd dollár adót fizettek be. S hát a cégek több mint 80 százaléka maradt. Egy orosz kutatás szerint a múlt év őszéig az Oroszországban működő nagy külföldi cégek 34 százaléka csökkentette a termelését, visszafogta a tevékenységét, 15 százalékuk orosz tulajdonosnak adta át a céget, és 7, mára valamivel kevesebb, mint 9 százalék vonult ki teljesen a piacról. A legtöbben az IT szektorban dolgoztak, ezen kívül lényegében kivonultak a tanácsadó cégek és sokan az online szolgáltatók közül. Az ő veszteségük mintegy 200-240 milliárd dollárra tehető. Ugyanakkor a mezőgazdaságban működő cégek 91, a gyógyszeriparban érdekeltek 88, míg a kohászat területén tevékenykedők 79 százaléka maradt.
„Voltak, akik nemcsak maradtak, de még a forgalmukat is növelték”
Az amerikai Mondelez, a Mars és a PepsiCo vállalatoknak például mindegyike erős forgalom növekedést ért el tavaly Oroszországban. Mint arról a Bloomberg beszámolt a különösen a csokoládé és a keksz ágazatában erős multi, a Mondelez Rus forgalma az orosz adó felügyelethez benyújtott adatok szerint tavaly 38 százalékkal 1,1 milliárd dollárral nőtt. A vállalat végül 2021-hez képest megduplázta a nyereségét. Ezt a cég az éves jelentése szerint az árképzéssel, a volumen növelésével, és a reklámok felfüggesztése révén érte el. A Mondelez konszolidált bevételének egyébként a 4 százalékát Oroszország tette ki. A Mars, amely az 1990-es évek elején érkezett Oroszországba, tavaly 14 százalékos forgalomnövekedést könyvelhetett el, mintegy 1,9 milliárd dollárt, a nyereség pedig 58 százalékkal, 294,3 millió dollárral emelkedett.
„A PepsiCo oroszországi bevétele 16 százalékkal nőtt, a nyereség pedig megnégyszereződött. A szénsavas italok gyártója közölte, hogy az oroszországi eladások szemben az egy évvel korábbi 4 százalékkal 2022-ben a konszolidált nettó árbevétel 5 százalékát hozták a vállalatnak”
Az Oroszországban maradt cégekre egyébként – köztük a Mondelezre is – komoly nyomás nehezedik. A többek között a Pilóta kekszet, a Milkát, a Tobleronét, vagy az Oreót forgalmazó cég ellen – amely értékesítési volumenét tekintve a világ második legnagyobb szereplője az agrár-élelmiszeripari szektorban – a skandinávok indítottak bojkottot, miután az ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség a „háború nemzetközi szponzorának” bélyegezte a Mondelezt, amiért folytatta áruinak oroszországi értékesítését. A Mondelez ezt joggal sérelmezte, hiszen az élelmiszerekre semmilyen nemzetközi szankció nem vonatkozik, ráadásul a cég csokoládéval foglalkozó riválisai, mint például a Nestlé szintén dolgoznak Oroszországban.
A jelenlegi helyzetben nem egyszerű eladni sem a cégeket. Egyrészt ottani eszközeik jelenlegi piaci értéke nehezen becsülhető, de jóval alatta marad az invázió előtti szintnek, másrészt, ha találnak is vevőt rájuk az igencsak beszűkült piacon, a kínált ár és a valós érték között rendszerint mély szakadék húzódik. Így sokan aközött választhatnak, hogy veszteséggel szabadulnak meg az ottani kitettségüktől vagy maradnak.
„Ráadásul a nemzetközi társaságok távozását azért alaposan megnehezítette az orosz állam is”
A cégek az oroszországi érdekeltségeiktől sok esetben csak az orosz pénzügyminisztérium jóváhagyása mellett válhatnak meg. Néhány stratégiai ágazatban, így az olaj- és a bankszektorban az eladásokhoz Vlagyimir Putyin elnök jóváhagyása is szükséges. A kérdésre rálátó források szerint a külföldi befektetésekkel foglalkozó, így az ország elhagyását is jóváhagyó kormány bizottság mindössze háromhavonta ül össze, és egy alkalommal átlagosan csupán hét beadványt tárgyal.
„Erre hivatkozik a Heineken is, amelyet akkor <talált meg> a nyugati média, amikor kiderült, hogy a távozásról szóló hírek ellenére több új termékkel is megjelentek tavaly az orosz piacon. Meg talán azért sem sietnek annyira, mert a kivonulás mintegy 300 millió eurós kieséssel jár”
Mások, mint a Coca-Cola kivonultak ugyan, ám fél lábbal azért ott maradtak. Az amerikai székhellyel működő Coca-Cola Co felfüggesztette az oroszországi tevékenységét, a tőlük különvált Coca-Cola HBC – amelyben kisebbségi tulajdonuk van – Dobry Cola néven kezdett el gyártani üdítő italt. De ügyeskedett a vetélytárs PepsiCo is. A vállalat még tavaly márciusban közölte, hogy az ukrajnai háború miatt leállítja termékeinek (Pepsi, 7UP, Mirinda, Mountain Dew) a gyártását Oroszországban, ám még augusztusban is lehetett találni az orosz boltok polcain Pepsi terméket. Mert mint a Reuters kiderítette, a PepsiCo sem sietett a leállással. Végül a Reuters nyomozása után jelentette be újra, hogy leállítja termékeinek gyártását Oroszországban.
„Megint mások úgy akarják otthagyni a piacot, hogy a helyzet csillapultával visszatérhessenek”
Így járt el a Renault, de a dán sörgyártó, a Carlsberg is visszavásárlási záradékkal árulja az érdekeltségeit. De vannak, akik csak részlegesen szálltak ki az orosz piacból, a támadásoknak pedig úgy veszik elejét, hogy az Oroszországban befolyó nyereséget humanitárius célokra fordítják. Emellett olyanok is voltak, akik eladás helyett inkább leírták az eszközeiket, így a kivonulás lényegében csak papíron történt meg.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater
csakafidesz says:
Hogy is van a magyar reklám?
KÜLÖNLEGES (V)ÍZ A PEPSI
A “v” betűt sokszor elé firkálták..