„Ezért aztán Ukrajna hiába állt már át a tömeghadviselésre, és mozgósította totálisan a társadalmát és a gazdaságát, az orosz haderő 6-8-szoros tüzérségi túlerővel kompenzálja a néhol már 3-4-szeres ukrán létszámfölényt. A kritikus infrastruktúra elleni célzott rakétacsapásokkal pedig képes megbénítani a hátországot”
Fotó:EUROPRESS/ANATOLII STEPANOV/AFP
Oroszország továbbra sem hajlandó totális háborút vívni Ukrajnával. Ugyan az eredeti elképzeléseivel ellentétben magát a háborút nem úszta meg, sőt az egyre inkább elhúzódik, ám nem hajlandó kivéreztetni a hadseregét az ukrán harcmezőn. A „különleges katonai művelet” azonban mégis csak közelít a háborúhoz. Előbb a harkivi front feladása után a részleges mozgósítással, majd még egy szintet lépett azzal, hogy a krími híd elleni támadás után elkezdődött az úgynevezett kritikus infrastruktúra támadása. Sokan nem értették, hogy minderre miért kellett több mint fél évet várni, azonban logikus magyarázatot találunk rá, ha szélesebb kontextusban vizsgáljuk a történéseket. Oroszország szemében ez csupán csak az egyik frontja a Nyugattal vívott nagy proxy és hibrid háborújának. Ráadásul ez egy testvérháború, amelyben szerette volna elkerülni a civil lakosság szenvedéseit.
„Hogy értsük a különbséget, az iraki háború első napjaiban az amerikai bombázások következtében tízezres nagyságrendben haltak meg civilek, és nemcsak a kritikus infrastruktúra, hanem a világörökség egy része is pusztult. Végül a háború összesen mintegy 200 ezer polgári áldozatot követelt”
A civil lakosság Ukrajnában is szenved, nagyjából 20 ezren meghaltak, milliók pedig elmenekültek, az energetikai infrastruktúrát egymás után érő rakétacsapások következtében pedig a lakosság rendkívül kegyetlen tél előtt áll.
A Szergej Szurovikin tábornok kinevezése után életbe lépett, közvetlen helyett indirekt összecsapásokra alapuló orosz taktika két hónap elteltével egyre inkább kezdi éreztetni a hatását nemcsak az ukrán társadalomra, a hátországra, hanem a hadsereg harcképességére is. A heti rendszerességgel érkező csapásokkal Moszkva elsődleges célja az energetikai hálózat egységének megbontása, és akár már december első napjaiban is bekövetkezhet egy egész Ukrajnára kiterjedő teljes áramszünet. Villamos energia hiányában sem a haderőt kiszolgáló logisztika, sem a még megmaradt ipar nem tud működni.
„Ezért aztán Ukrajna hiába állt már át a tömeghadviselésre, és mozgósította totálisan a társadalmát és a gazdaságát, az orosz haderő 6-8-szoros tüzérségi túlerővel kompenzálja a néhol már 3-4-szeres ukrán létszámfölényt. A kritikus infrastruktúra elleni célzott rakétacsapásokkal pedig képes megbénítani a hátországot”
Közben Oroszország megkésve és szép lassan, de a részleges mozgósítással tömegesíti a hadseregét, és a hadiipar is turbó fokozatra kapcsolt. Ezért bár a fő célokhoz, az új világrendben az orosz pozíciók erősítéséhez a háború elhúzódása nem közelíti Oroszországot, Moszkva az erőfölényére alapozva türelemmel felőrölheti az ukrán ellenállást. Főképp akkor, ha a gazdasági fronton előállt helyzet miatt gyengül Ukrajna nyugati támogatása. A jelenlegi trendek folytatódása mellett nagy győzelmet egyik fél sem tud aratni, de miközben Ukrajna pusztul, és részben a Nyugat is – elsősorban Európa – gyengül, Oroszország nem omlik össze és fekszik ki az ukrajnai frontokon.
„Ez a patthelyzet azért előbb-utóbb elvezethet a tűzszünetig. Ettől azonban még messze vagyunk, egyelőre minden oldal hisz a győzelemben, és mindenki a sok tekintetben sorsdöntőnek tartott télre készül”
Kijev és a mögötte álló Nyugat láthatóan nem igazán tud mit kezdeni a kritikus infrastruktúra bénításával, így jobb híján, a kommunikációs fronton támad vissza, és háború bűntettnek minősíti az orosz rakétacsapásokat. A civil infrastruktúra rombolása kétségkívül sok szenvedést okoz a lakosságnak, a jogászok véleménye azonban megoszlik arról, hogy ez háborús bűntett-e. Ez persze nem érdekli a politikusokat, és a G7-ektől kezdve az Európai Unióig ezzel vádolják Oroszországot. Miközben azonban már a háborús bűnöket vizsgáló törvényszék megalakulásán dolgoznak, valahogy elfelejtik, hogy ugyanígy rombolta a kritikus infrastruktúrát az Egyesült Államok előbb Jugoszlávia, majd Irak bombázásával. A NATO 1999-ben az ENSZ felhatalmazása nélkül 2300 légi csapást mért Jugoszláviára, 420 ezer lövedéket lőtt ki, mintegy 12 ezer Tomahawk rakétát indított el, ezzel 25 ezer lakóépületet, 19 kórházat, 69 iskolát rombolt le, és megölt 2500 civilt.
A koszovói háborúban az Egyesült Államok és szövetségesei a jugoszláviai katonai képességek tervszerű lebontásával kezdtek bele a hadműveletekbe. Először a kapcsolatokat semmisítették meg a katonai egységek és a parancsnokok között, utána a repülőterek irányító tornyait, majd a kifutópályákat, magukat a harci gépeket, az üzemanyag tartályokat és a fegyver raktárakat. Ezután következett az elrejtett kommunikációs központok, majd az elektromos hálózat pusztítása, a hidak bombázása. Aztán Milosevics megtört.
„Ekkor csak kevesen mondták, hogy az Egyesült Államok vezette NATO háborús bűnöket követ el, és a tiltakozásokat morális alapon ugyanúgy ignorálták, elhallgattatták, mint jelenleg az egyoldalúságra, a kettős mércére, vagy éppen helyzet árnyalását segíteni próbáló, és az agresszor mellett a Nyugat felelősségére is figyelmeztető hangokat”
De arról sem illik beszélni, hogy az ukrán hadsereg lehetőségeihez mérten ugyanúgy lövi a kritikus infrastruktúrát Belgorod vagy Kurszk környékén, és az oroszok által ellenőrzött ukrán területeken, mint ellenfele. Erre a válasz, hogy megtámadták. De vajon mindenre feljogosít-e az áldozati szerep? Akár a háborús bűnökre is?
A háború szörnyű, a katonák halnak, a civilek szenvednek, menekülnek, miközben a háttérben meghúzódva mások a geopolitikai céljaikat nézik, vagy csak simán gazdagodnak. Közben az információs térben dől a propaganda, és az elsők között esik áldozatul az igazság. Sokszor az egyértelmű helyzeteket is eltakarja a háború, de főképp a média köde. A többség bebújik a buborékjába, és egyetlen igazságot hajlandó látni. Pedig a háború, mint ebből a történetből is látjuk, ennél sokkal bonyolultabb. Naiv kérdés, de nem lenne jobb abbahagyni?
(Az írás eredetileg a Demokrata című hetilapban jelent meg, és itt olvasható.)
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater
hufi says:
Tök jó a cikk. Mégcsak az elejét olvastam, mikor nekem is eszembe jutott Jugoszlávia bombázása, a grafitbombák által létrehozott rövidzárlatok, Jugoszlávia energiahálózatának megsemmisítésére. Nameg Chrudinák Alajos Panoráma című műsora, amibe kendőzetlenül bemutatja Közel-Keleti rombolásait a világ legdemokratikusabb országa által.
Szóval, ezt a hazug politikát, amit a fennséges Nyugat művel, nem lehet már eladni a gondolkodó embereknek, eljön ennek is a böjtje!
Ebböl is látszik, hogy szép lassan elrohad a Nyugat mítosza. Nade majd “megújulnak”, mint nálunk az MSZP, akár többször is, ha a helyzet megkí
vánja.
Rác Gábor says:
…”„Ez a patthelyzet azért előbb-utóbb elvezethet a tűzszünetig.”… Tartok tőle, hogy még ahhoz sem. Ráadásul, még a patthelyzet is csak látszólagos. Európa már így is vesztes, hiszen a IV. Birodalom az összeomlás felé sodródik, és a német iparra épülő más európai gazdaságokat is magával rántja. Az idő az oroszoknak dolgozik. Az említett tűzszünethez szavahihetőség kéne (a Nyugat részétől), ez pedig a merkeli nyilatkozat fényében, valószínűtlen. Ahhoz, hogy konszenzus jöjjön létre a tűzszünetet illetően, totális vezetői, és szemléletváltásra lenne szüksége a Nyugat és az amerikai vezetésben, és főleg az ukrajnai vezetésben. Ami a háborús bűnöket illeti, azt a cikk eléggé világossá teszi. Ez utóbbit azzal egészítem ki, hogy az USA(NATO), a háborús bűnöket tetézte azzal, hogy a jugoszláviai bombázásokban, gyengített urániumot tartalmazó bombákat is használt. Ezt már nukleáris háborúnak is lehet nevezni. Tekintve, hogy a jugoszláv hadsereg ilyennel nem rendelkezett, ez emberiség ellenes bűntett is, a háborús bűnök mellett, nemzetközi jogilag tekintve…
HandaBandy says:
Csak egy nem lényegi megjegyzés. A “depleted uranium” az U238-as izotópot tartalmazza, ami nagyon gyengén sugároz.
Tehát nem érzékelhető a nukleáris veszély amit okoz. Viszont rendkívül mérgező s ez adja a fő kockázatot.
Pár érdekes német vonzat. Amikor a 90-es években a német hírszerzés/elhárítás mindenáron orosz plutónium csempészeket
akart találni végre, nagy nehezen fogtak valakit 3 gramm (!!!) plutóniummal.. Sebtében meg is keresett az ide vonatkozó
bulvársajtó tudósokat, hogy mi a veszélye ennek. Szárazan csak az volt a válasz, hogy akkor okoz ez a mennyiség kárt ha
ivókútba dobják mert nehézfém mérgezést okoz. A II. világégésben vélemények szerint azért nem volt a náci atombombának
realitása mert az összes uránt a páncéltörő lövedékekhez használták el a nagy sűrűsége miatt.