Cikkek

„Most mégis azt az épületet vegyük szemügyre, amely a világon az elsőként kínálta fel tágas termeit a technika – adott esetben az orosz műszaki tudományok – vívmányai bemutatásának” #moszkvater

Ahonnan az új költőnemzedék elindult

Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal ismét egy ikonikus épületbe röpít el bennünket, ahonnan 1962 nyarán egy új költőnemzedék, a hatvanas évek híres nemzedéke elindult. Az…

Mathias Rust 1987. május 28-án egy Cessna típusú repülővel landolt a moszkvai Vörös téren #moszkvater

Cessna a Vörös téren

Egy német fiú, aki a Szovjetunió rémálma lett. Az 1987. május 28-án a Vörös téren Cessna típusú gépével landoló Mathias Rust beírta a nevét a történelem könyvekbe. Ezzel az akcióval azt is bebizonyította, hogy a…

Pétervári mesék

A fehér éjszaka nem napszak, hanem a lélek állapota. „A szentpétervári dáma a kultúra sajátos jelensége volt. Könnyű lépteiről bárhol felismerte az ember; hiszen benne volt a balett szeretete. A sötét évtizedek azonban megtörték a kultúra…

„Az elénk táruló látvány mellett viszont még a legkiválóbb ellátás is eltörpült volna” #moszkvater

Szibéria felett az ég

Cikksorozatunk harmadik részében Pevekbe érkezésünk előtt röviden kitérőt teszünk a Novoszibirszkbe, illetve az ottani Tolmacsevo repülőtérre. Hogyan is néz ki egy modern orosz repülőtér? Mik várják az utazót egy szibériai reptéren? Milyen az ellátás? Milyen…

„Ezek sora szerintem, most Szőcs Géza életművével gazdagodott. Ez, a talán a verseinél is személyesebb dráma pedig, akár végrendeletnek is tekinthető. Éppen úgy, mint hősének a ” #moszkvater

Raszputyin küldetése

Szőcs Géza „költői végrendelete” a Raszputyin küldetése című esszé-dráma, amelynek megdöbbentő időszerűségét az alábbiakban vázolja fel cikkünk szerzője, Peterdi Nagy László. Mára ugyanis félelmetesen időszerűvé vált a kérdés, hogy le lehet-e beszélni csupán humanitárius érvekkel a…

Az orosz csoda

A #moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásban Oroszország gazdaságáról, a gazdasági növekedés okáról, a háború költségeiről, és Putyin megoldásairól beszélgettünk. Mert Oroszország a rá zúdított nyugati szankciós cunami ellenére 2014 után éppen most tért…

„Azért ne felejtsük el, hogy Bahmut/Artyomovszk átlagosnál jóval hosszabb ideig tartó ostroma nem csupán első pillantásra értelmetlennek tűnő politikai okokra, hanem nagyon is logikus katonai megfontolásokkal is magyarázható” #moszkvater

Az első nagy orosz győzelem

Az orosz Wagner katonai magánvállalat rohamcsapatainak sikerült elfoglalniuk Bahmut/Artyomovszk utolsó, még ukrán kézen lévő délnyugati városnegyedét, így 224 napi ostromot követően a település egésze orosz ellenőrzés alá került. Még néhány napig eltarthat a sporadikusan fennmaradó…

moszkvaterplusz #moszkvater

Megbékél-e Amerika a realitásokkal?

A MoszkvatérPlusz műsorában Stier Gábor, a Moszkvater.com alapító főszerkesztője a portál írásaiból szemlézett, kommentálta az aktuális híreket, és beszélt arról is, ami a hírekből kimarad. Ebben az adásban elsősorban a média harsányságának a „társadalom immunrendszerét”…

„Az új univerzális atomjégtörő először kapott ilyen feladatot” #moszkvater

Jégzajlás a Jenyiszejen

Ha valaki akár a valóságban, akár csak felvételen látott már jégzajlást, akkor talán egyetért velem abban, hogy ez a természeti jelenség egyszerűen gyönyörű. Ám nemcsak szépséget, hanem félelmetes erőt is sugároz. Ezt az erőt pedig…

„Szintén poznani legenda a hollók királya, amely hőse az egyik toronyőr fia” #moszkvater

A lengyel mesék melankolikus világa

Az alvó lovagok története után következzen a Lengyel legendák és népmesék címmel nemrég megjelent könyv bemutatása. A  kötet utószavát Jerzy Snopek volt lengyel nagykövet, fordító, diplomata, a Lengyel Tudományos Akadémia professor extraordinariusa írta, történeteit pedig…

„Mindent egybevetve, az ukrajnai háború költsége Moszkva számára a napi 250-300 millió dollárt is elérheti. A szolidabb becslések alapján Oroszország 120-130 milliárd dollárt költhetett el a háborúra tavaly február óta, melynek nagyságrendjét jól érzékelteti, hogy 2021-ben 340 milliárd dollár volt az ország teljes költségvetési bevétele” #moszkvater

Technokraták a háború szolgálatában

Az ukrajnai háború kezdetén a Nyugat gazdasági armageddont vizionált Oroszországban, az összeomlás azonban elmaradt. A csekély mértékű gazdasági visszaesés Moszkva szempontjából felért egy győzelemmel, melynek megvalósításában Putyin technokratái vállaltak oroszlánrészt. A Kreml igyekszik mindent megtenni…

„Az egységesítés - noha nem irigyelni való - felismerhető azáltal is, hogy a szankciók mindegyik európai nemzetnek ártanak, ami megkérdőjelezi tengerentúli példaképük őszinte szándékát” #moszkvater

A vitézség megmérettetése

Sokakat meglepett a Volodimir Zelenszkij elnök kitüntetéséről szóló hír. Érthető, hiszen a média – talán a tiltakozások megelőzése érdekében - eléggé fukarkodott az esemény előkészületeinek beharangozásával. Így inkább csak az eredményről értesítette a nyilvánosságot. Hogy…

„Figyelembe véve Magyarország folyamatosan növekvő energiaigényét, valamint a külföldi szállításoktól való függőség csökkentésére irányuló politikát, hosszú távon hazánk esetében is a megoldást a kis moduláris reaktortechnológia jelentheti” #moszkvater

Úszó atomerőmű a sarkkörön túl

Cikksorozatunk második részében immár Pevekbe érkezve az Akagyemik Lomonoszov fedélzetére látogatunk. Milyen az élet a világ első úszó atomerőművén? Mi célt szolgál és hogyan működik egy ilyen objektum? Mi a technológia jelentősége? Hogyan tudja mindezt…