„Persze, hogy megragadtak Valentyin Katajev ifjú hősei, akik követték azt a fehér vitorlát a távolban, s lettek a forradalom ifjú harcosai” #moszkvater

Nem álom volt – valóság

Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal újrafelfedezésre invitál bennünket a szovjet korszakba. Induló újabb cikksorozatában Szerafimovicstól Pausztovszkijon vagy Fegyinen át Jevtusenkóig a mára méltatlanul elfeledett alkotókról…

„Vannak bizonyos filmek, melyek megszületésük után egyszer sem maradhattak le a képernyőről az év utolsó napján. A Szovjetunióban két ilyen film is van. Az egyik Eldar Rjazanov örökbecsű alkotása, a Karneváli éjszaka”

Különös szilveszterek az átkosban

Aki már élt a szocialista rendszerben, az talán még jól emlékszik arra, hogy szilveszter napján mennyire egy kaptafára ünnepeltek és mulattak a béketábor dolgozói. Megvoltak az óévbúcsúztatók sztárjai, állandó műsorai, valamint kultfilmjei. Idézzük fel ezeket…

Jegor Ligacsov az SZKP 1990-es kongresszusán Moszkvában #moszkvater

A „mamut” az orosz útban hitt

Jegor Ligacsov halálára. Az SZKP konzervatív vonalát képviselő Jegor Ligacsovot már a peresztrojka  végén félreállították. A megfontolt átalakítás helyett győzött az erőltetett reformok jelcini nyugatos útja. Közben a Szovjetunió szétesett. Ám mivel a napokban elhunyt…

„Ettől kezdve az önkéntes építőmunka, mint jövőt építő fegyver került be a gazdaság arzenáljába. És ha a haza hívott, nem mondhattál nemet, annak komoly következményei is lehettek” #moszkvater

Önként vagy egy álmot követve

­Margó. Földeák Iván arról mesél, ami még lábjegyzetben sem kerül bele az irodalom annaleseibe. Ezúttal az egykori kommunista szombatok kapcsán arról elmélkedik, hogy miként jelent meg az irodalomban egykor a munka világa, és miért nem jelenik…

„Nevéhez fűződik az úgynevezett Brezsnyev-doktrína, amely a Szovjetunió egyik kül - és geopolitikai alapelve volt. Az elképzelés a szovjet szövetségi rendszer egyben tartása érdekében a szocialista országok szuverenitásának határait jelölte ki” #moszkvater

A megszépülő Brezsnyev-éra

Amikor elődje, Nyikita Hruscsov megbuktatása után Leonyid Iljics Brezsnyev lett az SZKP főtitkára, az akkori pártvezetők átmeneti figurának szánták. Ennek ellenére a pártvezető a haláláig uralta a Szovjetuniót és a szocialista blokkot. Uralmának megítélése finoman…

Gojko Mitic #moszkvater

Kelet-Európa indián hőse

Egy biztos, az 1970-es, 1980-as években a szocialista blokk mozivásznain nem Superman, de nem is a Pókember vagy Batman, sőt nem is a hét mesterlövész volt a fiatalok példaképe. Hanem a kommunista rendszer indiánja, Gojko…

Jan Palach fényképe a prágai Vencel tér egyik kirakatában 1969. január 24-én #moszkvater

A szabadság égő fáklyája

A prágai tavasz eltiprása elleni tiltakozásul a Vencel téren felgyújtotta magát 1969. január 16-án Jan Palach. Drámai cselekedete – három nappal később belehalt sérüléseibe – hatalmas visszhangot váltott ki a szabad világban, és a kommunista diktatúrával…