#moszkvater

Szovjet mintákat vesz fel Amerika

A #moszkvatér és az UltrahangPlusz közös projektjének, a MoszkvatérPlusznak a legfrissebb adásában az elmúlt időszak híreit, érdekes megszólalásait elemeztük. Beszéltünk arról, hogy miért juthat gyakran eszünkbe a mai Amerikáról a késői Szovjetunió, mi kötheti össze Oroszországot és Észak-Koreát, hogyan…

„Ennek jegyében megszépül az elmúlt jó fél évszázad, benne a szovjet örökség is, és megtörténik az orosz és a szovjet történelem összehangolása” #moszkvater

Megszépülő múlt

A korábbi túlzottan önostorozó szemlélettel szemben több esetben a ló túloldalára átesve nosztalgikusan viszonyulnak az orosz múlthoz, benne a szovjet korszakhoz az új orosz történelem tankönyvek. Köztük a 11. osztályosoknak szóló, amely a patrióta öntudatra…

Teréz (Lenin) körút - Oktogon (November 7. tér) sarok. A szovjet csapatok ideiglenes kivonulása 1956. október 31-én. T-54-es harckocsi. #moszkvater

A tankönyv, amiről nem beszéltünk

Több mint egy hete foglalkoztatja a magyar sajtót az orosz történelem tankönyv esete, pontosabban annak magyar vonatkozású részei. E sorok szerzőjét meglepte a tény, hogy senkinek nem jutott eszébe, hogy az orosz sajtó által felkapott Oroszország…

Orosz történelemkönyv #moszkvater

Putyin és az oroszok történelmi küldetése

Az új tanévre átírták a 11. osztályosok történelem tankönyvét. Az új megközelítésben a korábbinál egyértelműen pozitívabban tűnik fel a szovjet korszak. E logika alapján a magyar 1956-ot is előnytelen színben tünteti fel, amit mi természetesen…

David Tisler (jobbra) 1978-ban #moszkvater

Különleges kapcsolat

Múltidéző. David Tisler a szovjet kardvívók első sikeres generációjához tartozott, és később rendkívül innovatív és eredményes edzőként öregbítette a hírnevét. Tanítványai közé tartozott többek között Mark Rakita, Viktor Szigyak vagy Viktor Krovopuskov. Tisler egyike volt…

'56-os felkelők bíróság előtt a bíróságon Budapesten 1958-ban #moszkvater

Áldozatok a magyar szabadságért

Egyre több igazságot tudunk meg az 1956-os forradalom napjairól, illetve az azt követő megtorlásról. S nemcsak arról, hogy magyarok tízezrei kényszerültek elhagyni hazájukat vagy kerültek bitóra, börtönbe, internáló táborokba hosszú évekre. A keleti blokk országaiban…

„A szovjet vezetés kettős játékba kezdett. Egyrészt tárgyalásokat kezdett a magyar politikai vezetéssel a szovjet csapatok kivonásáról – ennek mintegy előjeleként 1956. október 29-én kivonták a csapataikat Budapestről –, másrészt október 30-án eldöntötték, egy új, mindent elsöprő katonai hadművelettel elsöprik a magyar forradalmat” #moszkvater

Elfújta a Forgószél a forradalom lángját

1956. november 4-én a szovjet hadigépezet megindította a mindent elsöprő támadását a magyar szabadságharc eltiprására. Az orosz hadvezetés tanult a korábbi hibáiból, hiszen az október 23-24-i bevonulással ellentétben, már komoly szerepet kapott az előzőleg elvégzett…