Nem tolongtak a választók a Kazahsztán történetének legdemokratikusabb voksolásaként, ezzel mérföldkőként beharangozott előrehozott parlamenti választásokon. Pedig a hatalom mindent megtett annak érdekében, hogy valódi ellenzék is legyen a parlamentben. De lehet-e felülről demokráciát építeni? A…
Mégis mi folyik Kazahsztánban?
Elszabadultak az indulatok az elmúlt napokban Kazahsztánban. A közép-ázsiai térség legfejlettebb, és egyben legstabilabb szereplőjének tartott ország egyik pillanatról a másikra sodródott a közvetlen dezintegráció szélére, amelytől csak a keleti NATO-ként emlegetett ODKB békefenntartó missziója…
Megbukott Nazarbajev modellje
Mit szólnak a kirgizek a szomszédos Kazahsztánban történtekhez? Mi zajlik most az eddig a nyugalom szigetének tartott közép-ázsiai országban? Lázadás, népfelkelés, „színes forradalom”? Mi vezetett idáig? Kik lehetnek e felfordulásnak a legfőbb nyertesei, és ki…
Az eurázsiai szövetség próbája
A keleti NATO-nak is nevezett Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez (ODKB) fordult segítségért a rend helyreállításához a kazah elnök. Az ODKB a zavargásokat részben külföldi beavatkozásnak tekintve a szervezet alapszabályának 4. cikkelye alapján segítséget nyújt a…
Belső puccs Kazahsztánban?
Az elmúlt napok utcai eseményei alapvetően rándították meg a közép-ázsiai ország belső politikai életét és mindennapjait. Míg az utcák országszerte összecsapások helyszínei, immár hivatalosan is véget ért az 1989 óta tartó, Nurszultan Nazarbajev nevéhez kötődő…
Tervezett kazah vérfrissítés
A tervezett vérfrissítésnek megfelelően az ország első elnökének, Nurszultan Nazarbajevnek a nevével fémjelzett Nur Otan (Haza Fénye) párt az exit pollok alapján „csak” 72 százalékkal nyerte a kazahsztáni parlamenti választásokat. Mindez azt mutatja, hogy a…