„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Megvalósult Nazarbajev álma

2024. nov. 15.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

Idén ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját az Eurázsiai Gazdasági Unió. Az együttműködés hosszú utat tett meg az elmúlt évtizedben. Ugyan a szervezetre az orosz-ukrán háború árnyéka vetül, és még nem tart ott, ahol azt Nurszultan Nazarbajev volt kazah elnök meg álmodta, de az integráció így is egyre mélyül.

Eurázsia 2024_4 #moszkvaterEgyre látványosabban formálódik az úgynevezett globális Dél integrációja. Ennek az együttműködésnek a központi intézménye a BRICS, emellett ott van a Sanghaji Együttműködési Szervezet is. A posztszovjet térségen belül pedig létrejött Oroszország és Belarusz államszövetsége, a Független Államok Közössége (FÁK), a biztonsági kérdésekre koncentráló, „keleti NATO-ként” is emlegetett Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete, vagy az alapvetően a gazdaságra és a kereskedelemre fókuszáló Eurázsiai Gazdasági Unió.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. novemberi számában jelent meg, online a magazin honlapján csak később válik elérhetővé. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

„Az Eurázsia novemberi számának fókuszában az Eurázsiai Gazdasági Együttműködés áll, elemzésekkel és adatokkal mutatja be a térség országait”

A címlapos interjúban Havasi Balázs világhírű zongoraművészt és zeneszerzőt beszél kínai sikereiről. Interjút olvashatnak továbbá Park Jin korábbi dél-koreai külügyminiszterrel is. Valami készülődik címmel jelent meg Horváth Levente, az Eurázsia Központ igazgatójának vezércikke a BRICS-csúcs, az amerikai elnökválasztás és a világrendi átalakulás kapcsán, míg Jevgenyij Sztanyiszlavov orosz nagykövet írása Eurázsiai biztonság címmel a biztonsági kérdésekre fókuszál.

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK