Már jó ideje észrevehetők bizonyos hasonlóságok az I. világháborút megelőző időszak, és napjaink eseményei között, de csak az utóbbi időben vált sokak számára nyilvánvalóvá. Az első és legfontosabb párhuzam, hogy most is egy világhatalmi átrendeződés…
Az orosz front gorlicei áttörése
Ami a történelemkönyvekből kimaradt… A központi hatalmaknak csupán az I. világháború megindulását követő kilenc hónappal sikerült közös hadműveletet indítaniuk, amely a gorlicei áttörés néven vonult be a hadtörténelembe, és a világháború első sikeres front áttörését…
Béke, de minden áron…
Az I. világháborúban szinte kivérző és a forradalom által elgyötört Szovjet-Oroszország 1918. március 3-án különbékét írt alá a központi hatalmakkal Breszt-Litovszkban, és ezzel kiugrott a háborúból. De vajon tényleg megérte-e a bolsevikoknak ennyi lemondásért cserébe…
Amikor megállították a világforradalmat
Mikor már úgy látszott, hogy a szovjet kommunisták egész Európára kiterjesztik a forradalmat, az összeomlás szélén lévő lengyel hadsereg összeszedte minden erejét – és megtörtént a „visztulai csoda”. Amelyben egyébként Magyarország is komoly szerepet játszott.…
Vorosilov, a nagy túlélő
A „vörös marsall” ritkán nyert csatát, ugyanakkor nagyon értett ahhoz, hogyan kell élni és túlélni. Kliment Vorosilov így a 20. századi szovjet történelem nem érdemtelen, de erősen ellentmondásos személyisége. Tovább
A fehérló biznisz
Pető Zoltán gondolatai a #moszkvatérnek a margón kívülre Tovább
Az ezerszer elátkozott nap
Amíg az egyik ország számára a gyász és a nemzeti összetartozás napja, addig a másiknak nemzeti ünnep az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának évfordulója. Holott valamennyinek június 4. az önálló államuk megszületésének napja. Tovább
Miért utasította el Lenin Versailles-t?
A magyar lelkeknek nagyon fájt az ország kétharmadának elvesztése. A békén ujjongó és semmit nem sejtő Európa még ennél is többet veszített a versailles-i békerendszerrel. Hogy ebből baj lesz, azt egy bizonyos Vlagyimir Uljanov sejtette.…
Bruszilov áttörése, milliók halála
A cári hadsereg lovassági tábornokának 1916-os offenzívája az Orosz Birodalom legnagyobb katonai sikere volt az első világháborúban. Ám ezért a győzelemért az oroszok nagyon magas árat fizetettek, hiszen milliós nagyságrendű volt az emberveszteség. Tovább