Egy éve tart a háború a szomszédunkban és kilenc évvel ezelőtt kezdődött az ukrán polgárháború. A szelektív és viszonylag rövid emlékezetünkre támaszkodva a fősodratú sajtó által közölt hírek dömpingje szépen lassan „eltüntette” a konfliktus első…
Vorosilov, a nagy túlélő
A „vörös marsall” ritkán nyert csatát, ugyanakkor nagyon értett ahhoz, hogyan kell élni és túlélni. Kliment Vorosilov így a 20. századi szovjet történelem nem érdemtelen, de erősen ellentmondásos személyisége. Tovább
Vérrel szerzett szabadság…
Egy temesvári református lelkész hívei indították el 1989. december 16-án azt a folyamatot, amely Kelet-Európa legkeményebb diktatúrájának vetett véget. Ám amíg a többi kommunista országban szinte vér nélkül győztek a demokratikus erők, addig Romániában több…
Moszkva 1956 őszén sokáig bizonytalankodott
„Ha Magyarországon is vereséget szenvedünk, az a Szovjetunió gyengeségét bizonyítja” Tovább
Lenin az utolsó pillanatban bújt elő
Bénultan tűrte el a bolsevik hatalomátvételt 1917-ben a háborúba belefáradt Oroszország Tovább
A Lenin-kártya
Elkerülhetetlen vagy csupán a véletlen műve volt előbb a cári rendszer összeomlása, majd a bolsevikok hatalomra kerülése? A „nagy október” emléke mára elhalványult, az 1917-ben történtek azonban gyökeresen megváltoztatták a világtörténelem menetét. Nemcsak Oroszország került teljesen…
A vacilláló önkényúr
A múlt század tízes éveiben Szentpétervár (Szankt-Petyerburg), vagyis Petrográd élte fennhéjázó, egyszerre ragyogó és sötét árnyakkal teli életét. A férfias Pityer lakói nem is sejtették, hogy megszokott világuk nemsokára kifordul sarkaiból Tovább