„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Petrozavodszk, az idilli kisváros

2018. szept. 04.
Vendegoldal

MEGOSZTÁS

Stier Tamás írása a #moszkvater.com számára

Karélia fővárosa első pillantásra mezei iparvárosnak tűnik. Elég azonban ahhoz fél nap, hogy a Kizsi felé átutazóban az idilli kisváros utcáit rovó turista is rájöjjön, Petrozavodszk sokkal többet rejt magában, mint azt eleinte gondolta.

Onyega1 #moszkvaterSzentpétervár pompája, s Moszkva hatalmassága után kicsit szkeptikus hangulatban szálltam le a vonatról, ám ez hamar megváltozott. Münchenből érkezve, szinte azonnal egy pofonnal ért fel egy Paulaner sörház látványa közvetlen az állomás szomszédságában. Meglepett, hogy mennyi itt a bár és étterem. S a rengeteg fiatal a város főutcáján. Az állomásról induló hosszú út végén már látni az Onyega kékségét, ám egyelőre a város építészete nyűgöz le. A régi, fából készült orosz épületek együttese összhangban van a hatalmas klasszicista monstrumokkal, a tereket pedig parkok váltják.

A városnak több nevezetessége is van. Így például az 1775-ben épült kerek tér, az Alekszandr Nyevszkij-székesegyház, valamint a nagy köztéri szobrok. A vízpartról se feledkezzünk meg, mely megadja a város hangulatát. Az Onyega végeláthatatlan kék sivatagként ragadja magával a látogatót. Családok, fiatalok, öregek csodálják a látványt a part menti sétányon. A karéliai márványból kirakott rakpart mentén sorakoznak a Petrozavodszk testvérvárosai által ajándékozott posztmodern szobrok. Közülük a legismertebb, s mára már a város névjegyeként szolgáló „Halász”, amelyet 1991-ben adtak át. Ez volt az első ilyen szobor, amelyet a többi testvérváros eme sajátos ajándékai követtek. A Rafael Consuegra által készített szobor az amerikai Duluth városából érkezett. Két halászt ábrázol, akik együtt dobják be hálójukat a hatalmas tóba. A korabeli pletyka szerint azonban a háló valójában egy antenna, ami a titkos orosz titkos információkat küldi Amerikának. Hát persze…

Onyega2 #moszkvaterA sétálók másik kedvencét, egy hatalmas fekete fát, rajta egy füllel ábrázoló szobrot a svéd testvérváros Umeå állította. A fa egy füllel és csengőkkel hagyományos svéd jelkép. Minden városban és faluban akad egy belőle, és ha a kívánságodat elmondtad, s csilingelnek a csengők, akkor a vágyad biztosan teljesülni fog. Petrozavodszkban azonban a csengőket levágták, s szláv tradíció szerint a fát szalagokkal díszítették fel. A fül azonban megmaradt, s előtte hatalmas sor kígyózik, hogy belesuttogja a vágyait.

A parton helyet kapott még egy hosszan elnyúló szabadtéri fitness park, ahol a mozgássérülteknek kialakított speciális gépekkel, szó szerint mindenkire gondoltak. Feltűnően sok fiatal van itt is, nagy részük külföldi. Ez a sok fiatal főként a Petrozavodszki Állami Egyetemnek köszönhető, amely mintegy 27 országgal alakított ki kapcsolatokat, így ma már körülbelül 200 külföldi diák végzi itt a tanulmányait. A diákoknak, s egyéb zenei fesztiváloknak, programoknak köszönhetően a városban nagyon felkapott a kaljan, avagy a vízipipa. Petrozavodszk a fiatalos hangulata, meg az olcsóbb árak miatt is közkedvelt lett a turisták körében. Egyre többen jönnek Szentpétervárról, sőt Moszkvából is kikapcsolódni, bulizni az Onyega partjára.

A sétányon végighaladva elérjük a hajókikötőt, és a vidámparkot. Jegyet veszünk a legközelebbi Kizsire tartó hajóra. Az Onyegán hajózni vágyók különböző lehetőségek közül választhatnak. Maradt még egy óránk, addig is eszünk egy saslikot. Az étterem közvetlen a vidámpark mellett van, s a teraszon nyugodt szívvel lehet sörhabos bajusszal a hideg Baltyikát kortyolni a gyerekek szeme láttára. Ami elég furcsa annak fényében, hogy az utcán tiltott nyilvánosan sörös dobozt még csak kézben fogni is. A legtöbb kisboltban ezért már elővigyázatosan ki van készítve egy kupac kenyérpapír, illetve egyszínű nejlontáska, ki hogyan kívánja.

Onyega3 #moszkvaterA szovjet időkben a város arról volt híres, hogy a közeli Soksa faluban rózsaszín és piros kvarcitot bányásztak. Ebből a kvarcitból épült Petrozavodszkban a világ legdrágább utcája, de ugyanezt a kvarcitot használták Lenin mauzóleumához, Napóleon szarkofágjához, s az Ismeretlen katona sírjához is. 1788-ban pedig itt épültek az első vasútvonalak, melyeken elsősorban tehervagonokból álló szerelvények pöfögtek. A személyszállítás csak másodlagos volt.

Időnk lejárt. A kikötőbe érve megpillantjuk koszos zöld kométánkat. Már kezdem sajnálni, hogy olyan kevés időnk volt Petrozavodszkra, amely tökéletesen felkészített Kizsi csodás világára.

MEGOSZTÁS

Vendegoldal
Más oldalaktól kapott tartalom.

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK