//Olágyi-olágyi hopp!

Olágyi-olágyi hopp!

MEGOSZTÁS

Az olágyi a keleti-szláv népek egyik legősibb receptje. Réges régen a jobbágyok mindennapi eledele volt, de a nemesek is előszeretettel fogyasztották. Egyszóval mindenki szerette társadalmi hovatartozásától függetlenül. És nincs ez másképp manapság sem. Sőt! Nemhogy kiment volna a divatból ez a régi étek, hanem még közkedveltebb lett. Talán azért is, mert a palacsintára emlékeztető harapnivalókat, mint amilyen az olágyi is, sokféle folyékony tésztából lehet kisütni. Készülhet tejből, kefirből, tejfölből, vagy akár tejtermék hozzáadása nélkül, csak zöldségekből is. Megunhatatlan ez az étel!

Mivel gyorsan elkészíthető és felhasználhatjuk hozzá az éppen otthon fellelhető hozzávalókat, végtelen lehetőség kínálkozik az olágyi elkészítésekor. Fogyaszthatjuk egyszerűen reggelire, vagy kínálhatjuk gyerekeknek uzsonnára, de az orosz konyhában nem hiányozhat az ünnepi asztalról sem, különösen farsangkor. Oroszországban nem csak otthon elkészített házi változata ismeretes, de az ünnepi kirakodóvásároknak is állandó szereplője.

Szeretnék megismertetni Önökkel egyet-egyet a sós és az édes változatok közül, hogy mire eljön a farsang ideje, mindenki kedvenc olágyi receptjével rukkolhasson elő. Addig is jó nyarat és jó főzést kívánok!

Tejfölös olágyi

Оладьи на сметане

Hozzávalók: 20 dkg liszt, 2 dl tejföl, 2 tojás, 1 evőkanál cukor, ½ teáskanál szódabikarbóna, só

Egy keverőtálban dolgozzuk össze egy habverő segítségével a tojásokat a cukorral és egy csipetnyi sóval. Ezt követően adagoljuk hozzá a szobahőmérsékletű tejfölt, a lisztet és végezetül a szódabikarbónát. Pihentessük a tésztát körülbelül 20 percig. A sűrű tésztából merőkanállal tegyünk egy keveset a közepesen forró serpenyőbe. A kis kerek pogácsa méretű olágyikat süssünk alacsony hőfokon fedő alatt, oldalanként maximum 3 percig. A kész kis palacsintákat itassuk le papírtörlőn, majd azon melegében tálaljuk. Vigyázat, amint kihűl a tészta összeesik, ezért készítsünk mindent elő a sütés előtt, hogy rögtön fogyaszthassuk. Kínálhatjuk lekvárral, tejföllel vagy csak úgy, önmagában is. A kis palacsinta nagy kedvenc lesz, meglátják!

Uborkás olágyi

Оладьи из огурцов

Hozzávalók: 2-3 kovászolni való uborka, 1 tojás, 3 evőkanál liszt, só

Ha zöldségfélékből készítjük el az olágyit, akkor nem kell tejterméket hozzáadnunk a tésztához. Ahhoz, hogy összeálljon sütéskor az étel, mindössze tojásra, lisztre és valamilyen zölségfajtára lesz szükségünk.  Sokfajta zöldségből készíthetjük, függően attól, hogy kinek mi a kedvence, vagy éppen mi árválkodik a hűtőszekrényben. Kerülhet bele cukkini, burgonya, sárgarépa, uborka, vagy akár zöldségfélék vegyesen is.

A zöldséges olágyihoz le kell reszelni a zöldsége(ke)t, és belehalmozni egy tálba. A reszelt zöldséghez hozzáadjuk a tojást, elkeverjük a liszttel és megsózzuk, majd alacsony hőfokon készre sütjük. Tálaláskor kínálhatunk hozzá tejfölt vagy majonézt. Én nagyon szeretem a zöldséges változatot szezámolajos szójaszószba mártogatni, talán azért mert Koreában ettem hasonló ételt, amihez szezámos szójaszósz dukált. Szerintem remekül passzol a zöldséges olágyikhoz is. Jó kísérletezést!

CÍMKÉK:
MEGOSZTÁS