//Még, még, még, ennyi nem elég! – Pirozski

Még, még, még, ennyi nem elég! – Pirozski

MEGOSZTÁS

Már előttem van, ahogy ropog a tűz a kandallóban, és sűrű nagy pelyhekben esik a hó, a gyerekek legnagyobb örömére. De ne szaladjunk ennyire előre az időben! Mifelénk a hóesésre egy jó darabig még biztosan várni kell.

Az ősz beköszöntével rövidülnek a nappalok, egyre hűvösebbek az esték, és ilyenkor jóleső bekuckóznunk magunkat otthonunkba, esetleg tüsténkedni a forró sütő közelében. Az ínycsiklandó illatokra biztosan hamar odasereglik a család apraja-nagyja.Ezen az első igazán őszies hétvégén arra gondoltam, hogy egy kis téli hangulatot máris varázsolhatunk magunknak. Készítsünk egy bögre finom forró teát és hozzá pirozskit!

„Az orosz családokban a tradicionális pirozski igen közkedvelt, megbecsült étel. Ez a kelt tésztából készült péksütemény a – talán ismertebb – pirog rokona”

A pirozsok vagy pirozski kisméretű töltött batyukat takar. Az elnevezésbeli különbség a mennyiségre utal: a pirozsok az egyes számú alak, a pirozski a többes szám. Bár az egyes szám használata nem életszerű, ha elkészítik, meg fogják látni, hogy pillanatok alatt nagyobb mennyiségnek is igen hamar lába kél.

Az oroszok úgy tartják, hogy ez az étel jól szimbolizálja a gondoskodó, kellemes, barátságos családi hangulatot. Fogyasztják ünnepek, neves események, különösen keresztelés alkalmával, de akár a vasárnapi ebéd része is lehet. A pirozski sokféle változatban készíthető el, talán ezért is megunhatatlan. Létezik húsos, halas, májas, káposztás, gombás, krumplis, túrós, gyümölcsös és még számtalan változata. Nekem a a húsos és a káposztás a kedvencem. Lássuk, hogyan készül! Az étel  elkészítése időigényes, de higgyék el, nem fognak csalódni, megéri a vesződés.

Hozzávalók:

A tésztához: Fél liter tej, kb. 500 gramm liszt, 14 gramm szárított élesztő, 2 db tojás, 2 evőkanál cukor, 15 dkg vaj, só

A káposztás töltelékhez: Fél kg fejeskáposzta, 1 db sárgarépa, 1 db vöröshagyma, 3 db tojás, bors, só

A húsos töltelékhez: Fél kg vegyes darálthús, 1 db sárgarépa, 1 db vöröshagyma, 3 db tojás, bármilyen, az ízlésünknek megfelelő fűszerkeverék, bors, só

A pirozski készítését kezdjük a tészta összegyúrásával, hiszen utána, míg dagad a kelt tésztánk, bőven marad időnk a töltelékek előkészítésére.

A tészta készítéséhez melegítsük elő a tejet kb. 40 fokosra. Legyen meleg, de semmiképp sem forró! Kissé verjünk fel egy tojást és öntsük hozzá a tejet. A tej tetejére szórjuk rá egyenletesen a szárított élesztőt, majd hasonló módon hintsük rá a cukrot is úgy, hogy teljesen befedje az élesztőt. Fontos, hogy mindez lassan, egyenletesen történjen. Negyed órát pihentessük, hogy az élesztő megkezdje munkáját. Ha letelt az idő, a liszt felét adjuk hozzá, hogy egy masszát kapjunk, majd adagoljuk hozzá a megolvasztott vajat. Jól dolgozzuk össze a tésztát, és adjuk hozzá a liszt másik felét is. Formázzunk labdát a tésztából és letakarva pihentessük két óra hosszat.

Amíg a tészta kel, elkészíthetjük a töltelékeket. A káposztás töltelékhez reszeljük le a répát és a káposztát, a hagymát pedig vágjuk apróra. Az egészet dinszteljük meg kevés olajon, majd ízesítsük sóval, borssal.

A húsos változathoz a répát úgyszintén reszeljük le, a hagymát vágjuk apróra, és a darálthússal együtt süssük készre egy serpenyőben. Közben fűszerezzük meg. Mindkét tölteléket ízletesebbé és hagyományosabbá teszi, ha összetört főtt tojást adunk hozzájuk. Ehhez készítsük el a kemény tojásokat, majd krumplinyomóval törjük össze és adjunk mindkét töltelékhez.

Nézzük a tésztánkat! Ha háromszorosára dagadt, akkor jól végeztük a munkánkat. Az egész tésztából formázzuk olyan kenyérformát. Ezt szeletelve, majd kisebb darabokra vágva kis golyókat gyúrhatunk belőle. A kis gombócokból készítsünk kisebb tenyérnyi kerek lapocskákat. Van aki kézzel nyújtja, mintha mini pizzatlszta lenne, van, aki lapítja, vagy sodrófával nyújtja, ahogy gyorsabb, kényelmesebb. Az alig fél centiméter vastagságú tésztalapokat töltsük meg a tetszőleges töltelékkel. Ha ezzel megvagyunk, zárjuk le félkör vagy kifli alakban, majd a kifli két csücskét hajtsuk vissza és közében fogjuk egybe. Ez lesz a batyu alja, ami a tepsi alja felé néz. Miután a  pirozskik szépen felsorakoztak a tepsiben, kenjük be a battyúk tetejét egy felvert tojással. 180 fokra előmelegített sütőben süssük 20-25 percig. Miután szépen megpirultak, tálalhatjuk is! Tradicionálisan önmagában fogyasztják tea kíséretében, de mi kínálhatjuk tejföllel és zöldségekkel is. Vigyázat, nagyon laktató!

CÍMKÉK:
MEGOSZTÁS