
„Horányi László mély átéléssel előadott koncertje során a közönség soraiban olyan elfojtott érzelmek szabadultak fel, amelyek arra engednek következtetni, hogy ha számára kissé szokatlan környezetben is, de megállta a helyét, és ismét jól vizsgázott a Különc gitár”
Az ünnepélyes hangvételű megemlékezés egy eseménysorozat újabb állomásaként értelmezhető, amely csaknem egy évvel ezelőtt, 2025 nyarán vette kezdetét a Magyar-Orosz Művelődési és Baráti Társaság kezdeményezésének és tevékenységének köszönhetően. Akkor indult útjára Horányi László zenei produkciója Különc gitár elnevezéssel, valamint a hozzá szervesen kapcsolódó ismeretterjesztő előadás Szilaj húrok, tűnt idők címen. Ahogy korábban beszámoltunk róla, az egyre népszerűbbé váló Viszockij-emlékműsor Aradon és Nagyváradon is bemutatásra került, de azóta már Győrbe, valamint a Vajdaságban található Zentára is eljutott, ahol a győrihez hasonlóan szintén teltházas fogadtatásban volt része.
„A budapesti Orosz Kulturális Központban május 5-én tartott rendezvény a közönség összetételét tekintve mindenképpen rendhagyónak mondható. Itt ugyanis, a korábbi fellépésekkel ellentétben, viszonylag szép számú orosz ajkú közönség gyűlt össze”
A megjelent mintegy kilencven fő kétharmadát orosz anyanyelvű érdeklődők tették ki, aminek köszönhetően a Különc gitár ezúttal, első ízben „anyanyelvi” környezetben mutatkozhatott be. Mi több, prominens személyiségek is megtekintették a máig oly népszerű Különc gitár budapesti produkcióját. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Sztanyiszlavov Jevgenyij Arnoldovics az Oroszországi Föderáció hazánkban akkreditált rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, aki feleségével együtt érkezett. De több orosz diplomata is megjelent a rendezvényen, többek között Platonov Valerij Viktorovics, az Orosz Kulturális Központ igazgatója, aki az ünnepélyes hangvételű megemlékezést megnyitotta. A magyarországi belarusz nagykövetség is képviseltette magát az eseményen. Mint rendező szerv, a Magyar-Orosz Művelődési és Baráti Társaság tagsága is szép számmal volt jelen. Gilyán György a Társaság elnöke beszédében kitért a közönség aktivitására is, és külön köszönetet mondott a nagy létszámú érdeklődő láttán.
A rendezvény hivatalos részét követően a kötetlen baráti beszélgetések alatt Jevgenyij Sztanyiszlavov tetszését fejezte ki az előadás kapcsán, és Vlagyimir Szemjonovics művészetét méltatta, kiemelve a Viszockij-életmű jelenlegi aktualitását is. Mint kiderült, nemcsak kedveli Viszockij dalait, de több költeményének sorait fejből idézi. Például a művész ars poétikájaként is felfogható négy örök érvényű sort, amely hűen tükrözi a legendás szovjet-orosz bárd sajátos gondolatvilágát és munkásságának eszmeiségét:
Templom se, kocsma se szent,
Nem szent, fiúk, semmi.
Nem úgy van se lent, se fent,
Mint kellene lenni.
(Viczai Péter fordítása)
A budapesti orosz diaszpóra tagjai, valamint az orosz nagykövetség diplomatái ugyancsak pozitívan nyilatkoztak az esemény után. Egyébként az orosz elnök, Vlagyimir Putyin ugyancsak kedveli Viszockij életművét.
„Horányi László mély átéléssel előadott koncertje során a közönség soraiban olyan elfojtott érzelmek szabadultak fel, amelyek arra engednek következtetni, hogy ha számára kissé szokatlan környezetben is, de megállta a helyét, és ismét jól vizsgázott a Különc gitár”
A koncert címét kölcsönző Viszockij-mű néhány sora jól szemlélteti az egész zenei előadás emelkedett hangulatát:
Gitárom újra
Fakad a dalra,
Zengi holdas éjeken át.
Hét húrja szépen
Úgy, ahogy régen,
Játssza holdfénylő dallamát.
Hét húrja szépen
Akárcsak régen,
Zengi ezüstlő dallamát,
Szűnni nem szűnő szólamát.
(Viczai Péter fordítása)
A rendezvény egyértelműen igazolta, hogy a magyar nyelven előadott Viszockij művek az orosz ajkú közönséget is magukkal ragadhatják, ami akár új irányokat és dimenziókat is nyithat a Különc gitár történetének jövőbeni fejlődése és továbbélése során. A nagy siker valószínűleg annak is köszönhető, hogy az előadó e zenei téma úttörőjeként 1986 óta kisebb-nagyobb megszakításokkal, de rendszeresen énekli Viszockij legnépszerű balladáit. A következő állomás Drávacsehi, ahol hamarosan szintén megszólalhat a Horányi László nevével fémjelzett, máig népszerű és máig „nyughatatlan” Különc gitár.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2026 - #moszkvater