//Jó reggel(i)t!

Jó reggel(i)t!

MEGOSZTÁS

A reggeli fontosságára nem győzik felhívni a figyelmet világszerte, és nincs ez másképpen Oroszországban sem. Persze, rohanó világunkban nem könnyű elegendő időt szánnunk a reggeli étkezésre, de mint tudjuk, arra van időnk, amire szakítunk. Szerintem igenis vonzó családi körben elköltött változatos reggelikkel indítani a napot! Testi-lelki feltöltődés ez a mindennapokban, amit aztán a nap folyamán kamatoztathatunk. Az orosz reggeli nem is tart sokáig, általában kását kínálnak, túrót, palacsintát, tojást különbözőképpen elkészítve, vagy “túrócskát” és friss gyümölcsöt és persze az elengedhetetlen fekete teát. Megosztom Önökkel néhány reggeli ötletemet.

“Túrócska”

Сырники

Hozzávalók: ½ kg túró, 4-5 evőkanál liszt, 1 db tojás, 1 evőkanál cukor, só

Nehéz nevet adni ennek a tipikus reggeli ételnek, mert az orosz elnevezés alapján  sajtos tartalommal kellene rendelkeznie, de valójában túróból van. A Сырники név onnan származik, hogy hajdanán Oroszországban a túrónak nem volt külön elnevezése, és mindkettőt sajtnak hívták. Ezt az ételt, melynek én a túrócska nevet adtam, több száz éve fogyasztják Oroszországban és a mai Ukrajnában is.

A gyerekek nagy kedvence, de nem csak az övéké. Ha megkóstolják, megértik.

A túrócska elkészítésénél fontos, hogy jó zsíros túróból készüljön. A magyar túró kíválóan megfelel az elvárásoknak, mert nagyon jó minőségű. Remek túrócska lesz belőle!

Az elkészítése igen egyszerű: egy nagyobb tálban törjük össze a túrót egy villa segítségével. Adjuk hozzá a cukrot, a lisztet és egy csipetnyi sót. Aki szeretne, tehet bele egy késhegynyi szódabikarbónát is.  Én ez utóbbit kihagyom, a cukrot pedig olykor vaníliás cukorral helyettesítem. Ha a hozzávalókat átkevertük, beleöntjük a felvert tojást és egyenletesre eldolgozzuk, majd 5 cm széles 1-1,5 cm vastag “pogácsákat” formázunk belőle. Kevés felhevített olajon, alacsony hőmérsékleten aranybarnára sütjük. Vigyázzunk a hőfok gondos kiválasztásával, mert a túró magas hőmérsékleten darabjaira esik szét.

Hagyományosan lekvárral, dzsemmel, mézzel vagy tejföllel tálalják. Nálunk a tejfölös öntethez fahéjas porcukor is dukál, vagy pusztán fahéj annak, aki cukortól mentesebben képzeli el a reggelijét. A túrócska fogyasztható azon melegében és hidegen is. Mondjuk, nálunk még sohasem landolt a hűtőben…

Kása

Каша

Hozzávalók: 20 dkg zabpehely, ½ liter tej, cukor, gyümölcs

A kása nagyon elterjedt reggelinek számít számos országban, Oroszországban is. Lehet szeretni is, meg nem is, általában nem közömbös iránta az ember. Bevallom, én nem igazán szeretem, de abban mindenki egyetért, hogy laktató és kifejezetten egészséges. Nem hiába szerepel a gyerekek, katonák és a kórházban lábadózok étrendjében.

A kása gabonaszemekből készül, amit vízben vagy tejben főznek készre, viszonylag gyorsan. Létezik zabpehelyből, kölesből, búzadarából, riszből és hajdinából is. Az elkészítésénél kamatozhatjuk kreativitásunkat, mert a választott gabonaféléktől és a különféle kiegészítőktól függően, egy sor különböző ízű kását kaphatunk. Adhatunk hozzá mogyorót, diót, mandulát, szárított vagy friss gyümölcsöket.

Az általam választott kása zabpehelyből készül tejjel és friss áfonyával. A zabpelyhet keverjük össze a tejjel és a cukorral, és lassú tűzön főzzük körülbelül 20 percig. Hagyjuk kissé hűlni, majd ízesítsük magokkal, színesítsük friss gyümölccsel. A kása felkerülhet a mi reggeli repertoárunkba is. Tökéletes indítása lehet egy napnak.

Fekete kenyér

Чёрный хлеб

Tudom, hogy viccesen hangzik, de ha végképpen nincs időnk, vagy kedvünk reggelizni, és mégis szeretnénk valamit enni, javaslom, hogy fogyasszunk el egy szelet fekete kenyeret vajjal és fekete teával. Igaz, hogy itthon nem könnyű beszerezni az igazi fekete kenyeret, de időnként megéri utánajárni. Tényleg finom!

CÍMKÉK:
MEGOSZTÁS