Csigi János – Stier Gábor
Hétfőn is folytatódtak az összecsapások az örmény-azerbajdzsán határon. Az azeri védelmi minisztérium szerint mindkét oldalon voltak veszteségek, ugyanakkor az örmény védelmi minisztérium szóvivője, Susan Stepanjan a Facebook oldalán azt írta, hogy örmény részről senki nem vesztette életét, és az incidensért egyedül Azerbajdzsán a felelős. „Az azeri fegyveres erők néhány tagja általunk ismeretlen okból UAZ típusú gépjárművükön megkísérelték megsérteni Örményország határát Tovuz irányában. Az örmény határőrség figyelmeztetése után gépjárművüket hátrahagyva visszatértek azeri területre” – jelentette ki a szóvivő. Stepanjan szerint ezután az azeri tüzérség tüzet nyitott, az örmény véderő ezt viszonozta, ami azeri oldalon emberéleteket oltott ki. A szóvivő közölte azt is, hogy hétfőre virradó éjjel az azeriek 82 mm-es tüzérségi ágyúkkal és tankokkal újra tűz alá vették Örményországot.
„Az orosz sajtó megjegyzi, hogy az incidens tudatosan a Karabahtól távolabb történt, így Jereván kérhette az ODKB, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének összehívását”
Ez az elemzők szerint azért fontos, mert Oroszország és az ODKB tagállamai nem ismerik el Hegyi-Karabahot örmény területnek. Felhívják a figyelmet arra is, hogy a konfliktus három nappal azután tört ki, hogy Pasinjan örmény kormányfő fia leszerelt a hadseregből. Az orosz sajtó érezhetően azt valószínűsíti, hogy a mostani konfliktust nagy eséllyel a koronavírus-járvány miatt nehéz belpolitikai helyzetben lévő örmény fél robbantotta ki. Utalnak arra, hogy az örmény kormány a napokban hosszabbította meg ismét a karantént, ami már komoly feszültséget okoz az országban.
„Egyre határozottabban rajzolódik ki Örményországban egy Pasinjan elleni egységfront, amelyre válasz lehet a mostani konfliktus”
Le kell szögezni, hogy az igazságot nem tudhatjuk, ugyanakkor tény, hogy Örményországban is egyre több szakértő vezeti vissza a történteket belpolitikai okokra.
Az örmény külügyminiszter, Zograb Mcakanjan egyébként még az év elején hét pontos tervezetet állított össze a Hegyi-Karabahban 25 éve fennálló konfliktus rendezésére.
Ebből is látszik, hogy az álláspontok távol állnak egymástól. A felek lényegében csak abban értenek egyet, hogy a konfliktust békés úton kell rendezni.
„Ilyen súlyos összecsapások már régen voltak az azeri-örmény határon”
– mondta a Vzgljad című újságnak Nyikolaj Szilajev orosz Kaukázus szakértő. Az utolsó hasonló mértékű összecsapás 2012-ben volt ezen a területen. Akkor egyik fél sem úszta meg emberveszteség nélkül, hiszen három örmény és öt azeri vesztette életét. jelenleg legalább hat halottnál tartanak. Szilajev szerint most viszonylag nyugalom van a határon, de amíg a politikai hangnem nem változik, addig felesleges azt várni, hogy nem lesznek hasonló incidensek. Az elemző ugyanakkor megjegyzi azt is, hogy mivel az erőviszonyok az elmúlt évekhez képest nem változtak alapvetően, a konfliktus további kiterjedésére nem kell számítani. Ahogy korábban a már idézett Vzgljad című újság megírta,
„Oroszország nem akar beleszólni a két ország konfliktusába, mert mindkét fél része az orosz történelemnek”
Az orosz kormány csak azt várja el, hogy a két ország mielőbb békésen rendezze a konfliktust, lehetőleg harmadik fél beavatkozása nélkül.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2025 - #moszkvater