//Gombászkodjunk!

Gombászkodjunk!

MEGOSZTÁS

Oroszország nagy rajongója a gombáknak. Az orosz klíma a világon  talán a legideálisabb a kalapos növények szaporodásához. Gondoljunk csak a tajgára, amely az Uraltól egészen a Csendes-óceán partjáig tűlevelű erdőkből áll, vagy a vegyes lombozatú erdőkre az ország európai területein. A sok eső, a hűvösebb, nyirkosabb időjárás nagyon kedvezően hat a gombák növekedésére. A szezon pedig jóval hosszabb, mint nálunk, ahol inkább csak ősszel érdemes  az erdőket és a piacokat járni a friss gombáért.

Oroszországban körülbelül 300 gomba faj ismert, amelyből úgy a tizede ehető. Nagyon kell ismerni, hogy melyik fogyasztható és melyik nem. Persze, ez nem helyfüggő. A gomba értékes tápanyag, ám ha kísérletezni kívánnak, mindig nagyon körültekintően kell eljárni: gombászás közben érdemes az egyes fajtákat egymástól elszeparáltan tenni a kosarunkba, így elkerülhetjük, hogy a gombavizsgálónál a kosár teljes tartalma a „hulladékok” között landoljon.

„Mivel Oroszországban hosszú évszázadok óta virágzik a gomba kultusz, általában a többség már gyerekkora óta gombászik és a felmenőitől megtanulja a kalaposok fajtáinak megkülönböztetését. Az oroszok nagyon szeretnek az erdők, mezők tájain vadászni a gombákra. Izgalmas hobbinak tartják, és a sikerélmény is garantált az ideális környezetben”

Többféle módon fogyasztják. Teszik levesbe, salátába, kisütik, töltik vele a pirogot, a blinit, marinálják sós lében és szárítják is előszeretettel. Véleményem szerint a gomba előételnek kitűnő, mivel étvágygerjesztő, de ugyanakkor alacsony kalóriatartalommal bír. Ezért ezúttal előételnek vagy könnyű vacsorának való recepteket ajánlanék Önöknek, az itthon is minden boltban kapható csiperkegombából. Ha van kedvük gombászkodni, akkor csatlakozzanak!

Töltött csiperkegomba

Фаршированные шампиньоны

Hozzávalók: 10 db csiperkegomba, 1 szelet fehér kenyér, 1 db vöröshagyma, 1 kevés petrezselyem, 1 evőkanál tejföl, 5 dkg sajt, 5 dkg vaj, étolaj, só, bors

A megtisztított gombák szárát kitörjük, és apróra vágjuk. A gombafejeket blansírozzuk, hogy a gombák ne essenek össze a későbbiekben, mikor megsütjük őket. A blansírozás során egy percig tegyük forrásban lévő vízbe a gombakalapokat, majd egy rövid időre helyezzük őket jeges vízbe. Ha időt szeretnének spórolni, és nem zavarja Önöket, hogy a gombafejek megráncosodnak, el is hagyhatják a blansírozást.

A kenyérszeletet áztassuk hideg vízbe.  Amíg a kenyér ázik, addig pároljuk meg a hagymát, a gombaszárakat és a petrezselymet egy kevés olajon. Vigyázzunk, hogy a petrezselyem ne égjen meg. A jól kinyomkodott kenyérhez adjuk hozzá a tejfölt és a sajtot, majd sózzuk, borsozzuk meg a masszát. A blansírozott gombafejeket töltsük meg a gombamasszával. A töltött gombafejeket tegyük vajjal kikent tálba és süssük 20 percig előmelegített sütőben. Tálaláskor érdemes tejfölt kínálni hozzá. Javaslom, hogy az egyszerűbb sajt helyett használjanak parmezánt, mert az karakteresebb ízt eredményez.

Sült gombás lepény

Котлеты из шампиньонов

Hozzávalók: 50 dkg csiperke gomba, 1 szelet fehér kenyér, 1 fej vöröshagyma, 2 tojás, 7-8 evőkanál liszt, kevés petrezselyem, 2 dl tejföl, só, bors

A gombákat főzzük elő maximum 10 percen keresztül, majd a leszűrést követően vágjuk apróra. A kenyeret áztassuk hideg vízbe, a hagymát pedig pároljuk meg kevés olajon. A kenyérből nyomkodjuk ki a vízet, majd adjuk hozzá a hagymát, és persze a gombát is. Sózzuk, borsozzuk. Ha ezzel végeztünk, verjük fel a tojásokat, és adjuk hozzá a lisztet és a petrezselymet is. Keverjük el alaposan a hozzávalókat és pihentessük a masszát egy jó órán keresztül a hűtőben. Miután a massza és mi is kipihentük magunkat, formázzunk kerek lepénykéket, és forró olajon süssük készre azokat. A gombalepényeket kínáljuk tejföllel. A tejfölbe tehetünk egy összenyomott fokhagymát és/vagy aprított petrezselymet is.

A gombás lepényt nagyon egyszerű elkészíteni, igazán ízletes és talán egy kis szezonális különlegesség az itthoni asztalokon. Jó étvágyat hozzá!

CÍMKÉK:
MEGOSZTÁS