A választásokat a szavazatok 19,9 százalékával a Harmónia Központ nevű oroszbarát párt nyerte. A rigai polgármester Nils Usakovs vezette szociáldemokrata formáció sorozatban negyedszer végzett az élen, de eddig egyik párt sem volt hajlandó együttműködni vele. Bár az oroszbarát jelzőt a párt brandjének folyamatos megújításával – ezúttal egy echte lett politikust a miniszterelnök jelöltje -Usakovs igyekszik elfelejtetni a lett többséggel, a Harmónia nagy eséllyel most is kimarad a kormányból. Usakovs ennek ellenére nem adja fel, s rögtön jelezte, hogy pártja ezúttal mindenképpen arra törekszik, hogy a koalíció tagja legyen. Figyelmeztető számára ugyanakkor, hogy a négy évvel ezelőtti 200 ezernél a Harmónia ezúttal 45 ezerrel kevesebb voksot kapott. Az is aggasztó, hogy a hontalanokkal együtt a lakosság közel harmadát kitevő oroszajkú kisebbség szép lassan elveszíti oktatási és szociális intézményeit, s zárvánnyá, múzeumi darabbá változik.
A kabinet összetételét alapvetően meghatározhatja a majd a 14,06 százalékkal a második helyen végzett KPV LV (Kié az ország?) nevű populista párt és a 13,6 százalékot szerzett Új Konzervatív Párt. A nemrég alakult, egy korábbi színész és rádiós Artuss Kaimins vezette KPV LV talán a legnyitottabb a koalícióra. Ugyanakkor bizonytalansági tényező, hogy egy nagyon zavaros elképzelésekkel és háttérrel rendelkező pártról van szó. Nagyjából olyanról, mint a négy éve a ma már egy százalék alatt végzett Szívből Lettországért volt, csak a Kié az ország? sokkal sikeresebb. Jól szerepelt a FOR/Fejlődés elnevezésű liberális párt is, amely a voksok 12 százalékát kapta.
Őket követik a kormányzó koalíció pártjai, 11 százalékot szerzett konzervatív Nemzeti Szövetség, a 10 százalékig jutó, Maris Kucinskis miniszterelnök vezette Zöldek és Földművesek Szövetsége, valamint a 6,7 százalékot szerzett Új Egység nevű jobbközép párt. A Zöldek és Földművesek Szövetsége nem homogén párt és az elmúlt években új arcok előretolásával próbálta demonstrálni megújulását, ettől azonban ők még még Lembergs pártjának tekinthetők. Aivars Lembergs Ventspils kikötőváros polgármestere, s egyike azon oligarcháknak, akik a pártokat megszállva korrupt módon irányították hosszú ideig a balti országot. Közülük mára csak Lembergs maradt a nagypolitikában, a többiek pártjai még az évtized elején kiestek a parlamentből. A leköszönő koalíció másik pártja Új Egység közben épp szétesőfélben van, a Nemzeti Szövetségnek pedig gyanús pártfinanszírozási ügyei vannak.
Ennek ellenére a Harmóniával szembeni összefogás kényszerétől vezérelve ezek az erők, legnagyobb eséllyel a Zöldek és Földművesek Szövetsége továbbra is helyzetben maradhatnak. Igaz, a koalíció összetákolását nehezíti, hogy az Új Konzervatív Párt éppen az ő leváltásukra, a korrupció megszüntetésére jött létre. Ha mégis meg tudnak egyezni, Kucinskis valószínűleg akkor sem maradhat kormányfő. Minden esetre maradása rossz üzenet lenne a megújulást váró választóknak. Erre így egy ilyen sokszínű formáció létrejötte esetén talán Kaiminsnak van a legnagyobb esélye. Igaz, elemzők azt sem zárják ki, hogy a Harmónia mellett a KPV LV marad ellenzékben. S bár Nils Usakovs szerint cselekvőképes és stabil kormányt pártja a Harmónia Központ nélkül nem lehet alakítani, a lett pártok – akárcsak eddig – ezt minden bizonnyal megpróbálják. Ám, hogy az mennyire lesz stabil, az már a jövő kérdése.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater