Szerzőnk ezúttal Graham Greene ismert „detektívregényét”, Az emberi tényezőt vette le a kölcsön könyvtár polcáról. Hogy miért, és mi köze ennek a hidegháborús történetnek napjaink egyre ridegebb valóságához, hogy jön ide a „hallgató, cinkos tömeg”,…
Átértékelni Che Guevarát
A hidegháborús hisztéria torzításában a végletekig fokozódott a Nyugat és Kelet szembenállása. Washington azt a narratívát erőltette, hogy aki nem feltétlenül lojális az amerikai érdekekhez, az csak elvetemült kommunista lehet. Ez azonban nem így volt,…
„Amerika nem harcolhat az egész világgal”
Ebben az évben lesz John F. Kennedy elnök halálának 60., és testvéröcsének Robert F. Kennedy halálnak 55. évfordulója. Mindketten merénylet áldozatai lettek. ,,Bobby” Kennedyt az elnökválasztási kampány körútján lőtték le 1968. június 6-án miközben támogatóihoz beszélt a Los…
Háborúkban formálódik Észak-Eurázsia
Az új világrend körül egymásnak feszülő érdekek ütközőpontjába került a posztszovjet térség. Ukrajna a Nyugat és Oroszország, a tengeri és a szárazföldi hatalmak szembenállásának terepévé vált, a háború következtében pedig az egész régióban megnövekedett geopolitikai…
Moszkvai üzenet Washingtonba
A #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában a Krím térségében lezuhant amerikai MQ-9 Reaper felderítő drón kapcsán beszélgettünk. Pontosan mire is szolgál a típus és hogyan történhetett az incidens? Milyen üzenete van az…
Truman-doktrína – a feltartóztatás politikája
A jelenlegi háborús helyzet miatt különleges, vagy még inkább pikáns helyzet megemlékezni arról, hogy 1947. március 12-én Harry S. Truman amerikai elnök a Kongresszusban elmondott beszédével elindította a hidegháború korszakát. A két szuperhatalom – az…
A hidegháború 2021-ben végképp visszatért
Az idén a világgazdaság 5,9 százalékos, 2022-ben pedig 4,9 százalékos növekedését prognosztizáljak, ami egyben azt is jelzi, hogy – gazdasági értelemben – túl vagyunk a Covid okozta megrázkódtatáson, és elfeledhetjük az utóbbi 70 év legrosszabb…
Megnyeri-e Amerika az új hidegháborút?
Az idei év kiemelt eseményei - a koronavírus járvány hullámain kívül – az egyre elhidegülő viszony az Egyesült Államok (és szövetségesei), valamint Kína és Oroszország között. Ennek a fagyos hangulatnak a legutóbbi megnyilvánulási formái a…
Vissza a Szovjetunióba
Két nap alatt húsz dalt rögzített az ex-Beatle, Paul McCartney, amit aztán a glasznoszty szellemében elsőnek a Szovjetunióban adott ki. Az 1988. október 31-én 50 ezer példányban megjelent album, a Back in the USSR egy…