„Che Guevara forradalmi eszmeiségének a kötőanyagát a marxizmus adta, de a Che valójában átfogó reformokban gondolkodott, a szegénység visszaszorításában és hitt Latin-Amerika szellemi-gazdasági felemelkedésében” #moszkvater

Átértékelni Che Guevarát

A hidegháborús hisztéria torzításában a végletekig fokozódott a Nyugat és Kelet szembenállása. Washington azt a narratívát erőltette, hogy aki nem feltétlenül lojális az amerikai érdekekhez, az csak elvetemült kommunista lehet. Ez azonban nem így volt,…

„Walinsky szerint az úgynevezett terror elleni háború évei alatt valójában csak egyetlen potenciális amerikai elnöknek volt intelligenciája, jövőképe, puszta józansága ahhoz, hogy belássa, Amerika nem harcolhat egyszerre az egész világgal. Ez a jelölt Donald Trump, aki már előre bejelentette, hogy minél előbb találkozni fog Putyinnal, és csökkenteni fogja a nemzetközi feszültséget” #moszkvater

„Amerika nem harcolhat az egész világgal”

Ebben az évben lesz John F. Kennedy elnök halálának 60., és testvéröcsének Robert F. Kennedy halálnak 55. évfordulója. Mindketten merénylet áldozatai lettek. ,,Bobby” Kennedyt az elnökválasztási kampány körútján lőtték le 1968. június 6-án miközben támogatóihoz beszélt a Los…

„Ezért aztán jelenleg jóval nagyobb a földrengés, az Oroszország és a Nyugat közötti pufferzóna országait mindkét fél erős kézzel igyekszik maga felé terelni. Ukrajna lángokban, de Belarusztól Moldován át Grúziáig mindenütt úrrá lett a bizonytalanság. Ráadásul a posztszovjet – vagy ma már inkább nevezzük Észak-Eurázsiának – térségben immár nem csupán Moszkva és a Nyugat feszül egymásnak, de a geopolitikai pillanatot megérezve más hatalmak is kiterjesztenék a befolyásukat” #moszkvater

Háborúkban formálódik Észak-Eurázsia

Az új világrend körül egymásnak feszülő érdekek ütközőpontjába került a posztszovjet térség. Ukrajna a Nyugat és Oroszország, a tengeri és a szárazföldi hatalmak szembenállásának terepévé vált, a háború következtében pedig az egész régióban megnövekedett geopolitikai…

Ultrahang Hidegkuti Konstantin #moszkvater

Moszkvai üzenet Washingtonba

A #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában a Krím térségében lezuhant amerikai MQ-9 Reaper felderítő drón kapcsán beszélgettünk. Pontosan mire is szolgál a típus és hogyan történhetett az incidens? Milyen üzenete van az…

„Napjainkban szemtanúi vagyunk annak, hogyan zajlik a két szemben álló oldalnak – egyrészt az Egyesült Államok vezette (Európa hatalmai, Japán és a többi angolszász ország alkotta) Nyugatnak, másrészt a Kína és Oroszország, valamint a hozzájuk kötődő államok kisebb csoportjaival fémjelzett Keletnek – az újra-, illetve megszerveződése, és alkalmassá tétele a hosszú távú küzdelem megvívására” #moszkvater

Megnyeri-e Amerika az új hidegháborút?

Az idei év kiemelt eseményei - a koronavírus járvány hullámain kívül – az egyre elhidegülő viszony az Egyesült Államok (és szövetségesei), valamint Kína és Oroszország között. Ennek a fagyos hangulatnak a legutóbbi megnyilvánulási formái a…

„McCartney mindenképpen valami nagy dobással szeretett volna visszatérni” #moszkvater

Vissza a Szovjetunióba

Két nap alatt húsz dalt rögzített az ex-Beatle, Paul McCartney, amit aztán a glasznoszty szellemében elsőnek a Szovjetunióban adott ki. Az 1988. október 31-én 50 ezer példányban megjelent album, a Back in the USSR egy…