A Roszatom kompozit anyagokat fejlesztő és gyártó részlege csúcstechnológiás anyagokat készített a siklóernyő beülőjét körülvevő áramvonalas burkolathoz. A beépített üzemanyag tartállyal rendelkező burkolat tervezése és gyártása a Szentpétervári Nagy Péter Műszaki Egyetem digitális tervező iskolájának közreműködésével zajlott, szén- és üvegszálas kompozit anyagok felhasználásával. Az áramvonalas burkolatnak és a póttartályoknak köszönhetően sikerült 900-ról 1200-1300 km-re növelni a motoros siklóernyő hatótávolságát.
Moszkvában és a jégtörő fedélzetén párhuzamosan követte a vállalkozást segítő csapat a repülést. A 440 kilométeres táv megtétele 10 óra 13 percig tartott, moszkvai idő szerint július 7-én 16:29-kor szállt fel a csapat, és másnap július 8-án 02:42-ig szálltak le az Északi-sarkon. A távot a felszín felett 267 és 835 méter közötti magasságban repülve 47 km/h átlagsebességgel tették meg.
„A pilóták átrepültek az Északi-sark felett a nyugati félteke fölé, majd a landolásra kiválasztott jégtáblán szálltak ki, ami nem volt egyszerű művelet az erős szél, és a felszíni tájékozódási pontok hiányában”
A pilóták a leszállást követően műholdas telefonon keresztül számoltak be a sikeres repülésről és az Északi-sark eléréséről, majd letáboroztak, és felkészültek az egynapos sodródásra a jégtáblán az atomjégtörő megérkezéséig. A stáb folyamatos műholdas kapcsolatban volt a pilótákkal, a műholdas jeladók automata üzemmódban folyamatosan továbbították tartózkodási helyük pontos koordinátáit. A jégtörő az előre megtervezett rutineljárás szerint közelítette meg és veszi fedélzetére a siklóernyősöket.
„A Roszatom mindig is támogatott bennünket, ezért nem túlzás, hogy a vállalat kompozit anyagokat gyártó részlegének szakemberei jelentősen hozzájárultak a vállalkozásunk sikeréhez. Ezzel az úttal az orosz kompozit gyártás is rekordot döntött, hiszen a siklóernyő beülő burkolatához használt üveg- és szénszálas kompozit héj a zord sarkvidéki körülmények között is bizonyított”
– közölte a Roszatom közleménye szerint Fjodor Konyjuhov. A fedélzeti műholdas jeladó által továbbított adatok elemzése után várhatóan bejegyzik, hogy motoros siklóernyővel először sikerült elérni az Északi-sarkot.
A Roszatom egy olyan széles profilú orosz állami vállalat, amely energetikai, gépészeti és építőmérnöki területeket fog át. Stratégiai céljai közé tartozik az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelés fejlesztése, beleértve a szélenergia szektort. A vállalat vezető szerepet tölt be az oroszországi villamosenergia-termelésben – az orosz energiatermelés mintegy 20 százalékát adja és világelső az atomerőművek építésére vonatkozó megrendelések terén. A holding 10 országban összesen 33 atomerőművi blokkot épít, köztük a Paks II. Atomerőművet, amely projektek a megvalósítás különböző fázisában vannak.
„A Roszatom innovatív, nem nukleáris termékeket is gyárt, emellett az északi-tengeri hajózási útvonalon a logisztika fejlesztése és környezetvédelmi projektek megvalósítása is a hatáskörébe tartozik”
A holdinghoz több mint 450 tagvállalat és egyéb szervezet tartozik, az össz-foglalkoztatotti létszám eléri a 350 ezer főt.
A Roszatom kompozit részlege Oroszország legnagyobb kompozit anyag gyártója. Hatalmas kapacitással rendelkezik az alapanyag-előállítástól a késztermékek gyártásáig. A részleghez tartozik egy modern K+F központ, a szénszálak előanyagaként szolgáló poliakrinitril (PAN) szálak, szénszálas szövetek, illetve üvegszálas anyagok előállítása, valamint kompozit anyagokból készült termékek gyártása.
„A siklóernyő egy, az ejtőernyőből kifejlesztett repülőeszköz. A siklóernyő lényegében egy kevlárszálas anyagból készült szárny, amelynek a felső felületén, akárcsak a repülőgépek szárnyán a levegő áramlása gyorsabb mint az alsón, ami felhajtóerőt eredményez”
A szárnyprofil alakjának módosításával lehet irányítani a szerkezetet. Az ernyő állásszögének megváltoztatásával növelhető illetve csökkenthető a sebesség és magasság – hasonlóan a repülőgépek magassági kormányához, illetve csökkentve a sebességet teríthető ki a siklóernyő balra vagy jobbra.
Az Északi-sarkon leszállt motoros siklóernyő lényegében egy hátimotoros trike kialakítású siklóernyő, azaz az egyébként triciklikként kialakított kettős beülőt szántalpas kompozit héj helyettesíti.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater