A németek egyik szélsőségből a másikba esnek. A pacifizmusból nem a háborús hangulatkeltésbe, hanem a NATO európai szárnyának a megerősítésére kell átváltani. A két hatalom közé ékelve nyugtalanító azt hallani, hogy német politikusok és tábornokok nyíltan beszélnek az Oroszország elleni háborúról, orosz hidak és városok lerombolásáról.
Hegyi Gyula írása a #moszkvater.com-on
Szeretem Németországot. Nem egzotikus volta miatt, mint ahogy megszerettem például Kubát, Szíriát vagy Nepált. Németország számomra elsősorban barátokat, ismerősöket, újságíró és politikus kollégákat, egyszervolt diáklányokat jelent, lassan már sírokat is, ahol számomra kedves német emberek nyugszanak. És természetesen jelenti a német kultúrát, a tudást és a rációt, egy nagy nemzetet Európa közepén. Tizenhét éves korom óta sokszor jártam ott, keleten és nyugaton egyaránt, és ha Berlinben vagyok, már nemigen jut eszembe, hogy külföldön lennék. Sokféle németet ismertem, szélsőbalost, konzervatívot, neonáciból lett antifasisztát is, de még több olyat, akivel beszélgetve legfeljebb érintőlegesen jutott eszünkbe a politika. Ismerem a német múltat, jártam történelmi múzeumokban és egy KZ-lágerben is, de mélyen hittem, hogy ezt a szörnyű múltat a németség örökre eltemette magában.
„Egy dolog soha nem jutott eszembe. Legvadabb fantáziámban sem tudtam volna elképzelni, hogy ezek a németek még egyszer harcba induljanak Oroszország ellen”
Sem a keleti, sem a nyugati, sem az egyesült Németországban, egyetlen német emberben sem éreztem a leghalványabb jelét sem efféle gondolatnak, kósza gondolatkísérletnek. Amikor a Fal leomlása után újjáépítették a Reichstagot, az épület kupoláján meghagyták azokat a graffitiket, firkákat, amelyeket a szovjet katonák véstek a falba 1945 tavaszán. Ezek egy része trágár, másik része a németeket fenyegeti. Mély történelmi bölcsességre és alázatra vall, hogy mégis a helyükön hagyták őket. Így a mai német parlamenti képviselők a kupolába felnézve láthatják, honnan indult el Németország a béke útjára. „Nem gyengébbek, hanem erősebbek vagyunk tőle”, mondta Rita Süssmuth, a Bundestag egykori elnöke. Néhány, különösen durva feliratot azonban az orosz nagykövetség kérésére kikapartak, ami a jelképet még szebbé teszi.
„Németország jóléte, nemzetközi megbecsültsége, demokráciaként való újjászületése a békére épül. És merjünk önzők lenni. Magyarország és Közép-Európa békéjét is az garantálja, ha Németország békében él keleti szomszédjaival, elsősorban Oroszországgal”
Az Osztrák-Magyar Monarchia virágzását részben a német–orosz béke biztosította, míg a két hatalom egymás elleni háborúi hazánkat is tönkretették, súlyos területi és milliós emberveszteséggel. A huszadik század történelmi tragédiái után jogunk van elvárni, hogy soha többé ne legyünk felvonulási terep e két nagy ország hadseregei számára.
„A két hatalom közé ékelve igen nyugtalanító azt hallani, hogy német politikusok és tábornokok nyíltan beszélnek az Oroszország elleni háborúról, orosz hidak és városok lerombolásáról”
Természetesen ugyanilyen nyugtalanító lenne, ha orosz katonák és politikusok tennék ezt, ennek azonban egyelőre nincs jele. Amennyiben mégis lenne, éppen azért vagyunk a NATO tagjai, hogy kollektíven védekezzünk egy orosz agresszió ellen. Ha a németek úgy érzik, hogy hadseregük és hadiiparuk gyenge, akkor fejleszteni kell azt. A pacifizmusból nem a háborús hangulatkeltésbe, hanem a NATO európai szárnyának a megerősítésére kell átváltani. Valóban baj, ha a németek túlságosan bíztak az oroszok békés természetében, de ezt nem kardcsörtetéssel, hanem hatásosabb védekezéssel kell helyreigazítani.
„Németországot másfél éve az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásával komoly támadás érte. Ezt azonban nem az oroszok, hanem Németország hű szövetségesei intézték a német energiaellátás ellen”
Ha a németek túlteszik magukat rajta, legyen az ő dolguk, de az ukrajnai háború eszkalációja számunkra, és annyi más nemzet számára is pusztító veszéllyel járna. A mai Németországnak az égvilágon semmi köze sincs a náci állam bűneihez, de a német múlt erkölcsi kötelezettséget és felelősséget jelent arra, hogy Németország a béke őre legyen Európa keleti felén és legalább ne élezze a háborús feszültséget.
„Der Russe muss sterben damit wir leben”, az orosznak meg kell halnia, hogy mi éljünk, hirdette egy német század táblája a megszállt Oroszországban. Ez a fénykép az archívumok mélyére került, remélhetőleg nincs német ember, aki ne undorodna még az emlékétől is. De az oroszok mégis legalább húszmillió, a második világháborúban elesett emberüket gyászolják. E háború emléke máig a soknemzetiségű orosz birodalom összetartó ideológiája, amely a nehézségeket és az autokrata rendszert is elviselhetőbbé teszi. (A Reichstag graffitijai közül arab betűsök is vannak, amelyeket muszlim szovjet katonák kapartak a falba.)
Vlagyimir Putyin bátyja és anyai nagyanyja is a náci megszállás áldozat lett, több családtagja a fronton halt meg. Ez persze nem mentség a döntéseire. De tetteit szükségszerűen determinálja, hogy országát és népét a családi emlékezeten belüli időben el akarta pusztítani a náci Németország. Nem kell ördögi agyafúrtság ahhoz, hogy az orosz propaganda a nyugati fegyverek Oroszország elleni bevetését, és a katonai fenyegetést a honvédő háború meghirdetésére használja fel. Máris látható, hogy míg az ukrán tájékoztatás hallgat a saját halottairól, addig az orosz politika a híradásokban, helyi és iskolai megemlékezésekben, szoborállításokban és popslágerekben dicsőíti az ukrajnai háborúban elesett orosz katonák emlékét.
„E hőskultusz egyre természetesebben épül rá az antifasiszta háború máig erős hagyományaira. Ami sajnos egyáltalán nem csak az oroszok ügye. Könnyen előkészítheti az orosz közvéleményben a háború eszkalációjának a jogosságát, sőt a szükségességét”
Ukrajnát ma még meg lehetne menteni a teljes pusztulástól, Európát és a világot pedig egy még súlyosabb, akár nukleáris háborútól. Ha a Nyugat biztonságát harminchárom éven át nem fenyegette Ukrajna semlegessége, akkor most sem kell rettegni tőle. Olyan békemegegyezés felé kell segíteni, tolni az ukrán vezetést, amely garantálja a független, semleges Ukrajna létét az etnikai arányoknak nagyjából megfelelő új határok között. Elfogadná ezt Oroszország? Tessék tárgyalni vele, erre való a hagyományos és a titkos diplomácia.
„Ennek kezdeményezésében kell élen járnia Berlinnek a történelmi múltja és földrajzi helyzete miatt”
Németország ma gazdaságilag és politikailag gyengébb állam, mint amilyen adottságai alapján lehetne. Biztos vagyok benne, hogy ha a békemisszió motorjává válna, akkor dinamizmusa és tekintélye is újjá születne.
(A szerző volt európai parlamenti képviselő.)
(A cikk először az Index.hu portálon jelent meg.)
Technikai adalék: A TAURUS, noha egy sophisticated (a „kifinomult” megjelölés istenkáromlás lenne részemről) fegyver
sem elvében sem valóságában nem újdonság az oroszoknak, valószínűleg kordában tartható a vele okozott kár és nem
egy újabb Wunderwaffe. Ráadásul rendkívül drága ( ~ 1millió € / db ) és isten igazából a motorja okán nem is rakéta, 1M
alatti sebességekkel operál, ergo relatív lassú. Mondjuk egy 400km-ről való légi indítást feltételezve nem igazán
észrevehetetlen. Gondolom a sok beszállító miatt aztán rengeteg ország rántaná be magát a háborúba.
Nos, ha egy derék, esetleg békekedvelő polgárnak bevonják a jogosítványát „csak úgy” alapon, ha a bankban vezetett számláját
„zárolják”, ha a gyerekeit kiteszik az egyetemekről, ha furtonfurt perekbe fogják, akár ok nélkül is amolyan jogállami módon, szóval
akkor valóban még megmarad a hitvány élete. Szabad ember marad, szabad a híd alatt megfagyni neki mert gáz nincs, a szén nem
ildomos mert hát a karbonlábnyom és az atomenergia meg nahát-nahát… még mit nem! A hazaszeretet sem fogja fűteni a légteret
mert az meg nem kellően liberálisan kozmopolita. Lenne még lehetőség a melegedésre de hát az meg gusztus dolga.
Komoly ön- és helyzetértékelési zavar mutatkozik Nyugat-Európában és teljesen mindegy, hogy ezt vazallusként vagy csak egyszerűen
ostobaságból csinálják a mt. politikusok. Lényeg, hogy teszik és ezzel beteljesedik a felelősségük. Vazallusként lassan, alamizsnán fog az
országuk megdögleni, míg egy tabula rasa esetén még „open end” is lehet a dolog. Kannibálok vagyunk, kérem szépen, csupán annyi a
különbség, hogy késsel-villával eszünk. Roppant humánus!
És igen (bár és-el nem kezdünk mondatot) azok az áll. ukrán területek amik majd Oroszországhoz fognak tartozni legalább békében
élhetnének. Testvérnép, halljuk mind a két oldalon. Nosza! Akkor tegyünk valós tartalmat is a frázisok mögé! Avagy „Better dead than
red – Lieber tot als rot” reinkarnáció? Mindenki döntse el!
Köszönöm a türelmet.
Üdvözlök Mindenkit!
El nem tudom képzelni, hogy miért engedhették meg a SZU (Gorbacsovék), hogy az egyesített Németország NATO tag maradhasson 1989-1990 után? Teljesen független és semleges államként lett volna csak szabad engedni, hogy újraegyesüljön!
gorbácsov felelőssége elvitathatatlan. Ahogy egy teljesen új Biztonsági megállapodást kellett volna kötni, ÍRÁSBAN (és nem szóban, mint „gentleman agreement”), hogy a Nato egyetlen országot sem vesz fel Oroszország szomszédai közül.
Az más kérdés, hogy a NATO-nak már nem is lett volna szabad tovább működnie!
köszönöm, ha leadják!
Aki nyomon követte az 1989-es eseményeket jól látta, hogy nem egyesültek, hanem egészen pontosan az NDK beolvadt az NSZK-ba. A fal leomlása utáni napokban Kelet-Berlin gyakorlatilag kiürül, mindenki átment a másik oldalra. Ez is jól mutatja, hogy valóban igaz volt az a tény, hogy szinte mindegyik NDK állampolgár szeretett volna inkább nyugatnémet lenni.
Ebből következik, hogy a NATO szinte automatikusan előrelépett az Odera-Neisse határig.
A két Németország nem egyesült, hanem az NSZK egyszerűen beolvasztotta az NDK-t. Amúgy maguk a kelet-németek is ezt akarták. A berlini fal leomlása utáni napokban a város keleti része gyakorlatilag kiürült, mert mindenki átment a túloldalra. Ez érthető, mert hosszú évekig el voltak zárva az országuk, a városuk másik felétől. Igen, az NDK polgárai is csodavárással néztek a Nagy Nyugatra,
A békéhez az orosz-zsidó származású (tehát nem ukrán) Zelenszkijt meneszteni kell. A filmjével ellentétben ő nem a „nép szolgája” hanem csak az amerikaik szolgája. Vele nincsen miről tárgyalni. Vagyis nem Putyint, hanem Zelenszkij kell kitenni a tárgyalóteremből. A nyugati oldalon célszerű lenne Annalena Baerbock német külügyminiszter távoltartása az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalásoktól, mert szembeötlő műveletlensége miatt egyáltalán nem tárgyalóképes.
Tegyünk egy gyors 360 fokos fordulatot, hogy frissebb legyen az elménk, és szívjunk be oxigéndús levegőt a bal orrlyukon, majd fújjuk ki a jobb orrlyukon. Erre azért van szükség, hogy oxigéndús vér keringjen az agyunkban.
A tárgyalásokhoz három dolog szükséges.
1./ Elismerni, hogy Oroszország az erősebb. Tudom kissé kínos, különösen a németeknek. A legutóbb is csak akkor hitték ezt el amikor már Pankowban voltak a szovjet csapatok.
2./ Elfogadni az orosz békefeltételeket. Hmm. Ez még kínosabb, de vegyük tudomásul, hogy az erősebbik kutya dönt, és nem tanácsos vitatkozni vele.
3./ Ukrajnának semlegesnek kell lenni, és ezt csakis az garantálja, ha semmilyen szervezethez, sem Európai Unió, sem NATO, stb. nem csatlakozik.
Amennyiben ez nem történik meg akkor a Krím után sirathatják Odesszát is.
Addig is világossá kell tenni a németek előtt, hogy a Taurus rakéták átadása után automatikusan atomcsapásra számíthatnak. Lelkük rajta, de jusson eszükbe, hogy nézett ki Berlin 1945-ben.
Segítek ezt felidézni. https://www.youtube.com/watch?v=R5i9k7s9X_A (Különösen az 5:18 -tól érdekes.)
Nos a fentebbi képsorokat szíveskedjenek valamilyen hatványra emelni, mert nagyságrendekkel nagyobb lesz a pusztulás. Berlint nem lesz ismét újjáépítve! Tessék gondolják meg!
A nemet lakossag legnagyobb resze egyaltalan nem akar haborut – az eszkalaciot leginkabb „csak” a kormany zöld tagjai szorgalmazzak es az ellenzek, utobbiak teljesen felelötlenül belpolitikai harcokra hasznaljak a haborut.
Mivel a sajto Nemetorszagban ( az un. alternativ mediakat kiveve) teljesen veletlenül valahogy nagyon egyhanguan a zöldek szocsövekent müködik, ezert Nemetorszagon kivül olyan kep alakulhat ki, mintha a nemet közvelemeny is haboruparti lenne. Egyaltalan nem az – csak eppen ezt egyaltalan nem tükrözi a sajto. Nyilvanosan mar szinte nem is lehet bekeröl beszelni; aki ezt megis megteszi, azt azonnal kretennek, nevetsegesnek, cinikusnak, stb. nyilvanitjak. Tehat van meg azert valami, ami Nemetorszagban ( megint?) tökeletesen müködik: a haborus propaganda a sajtoban.
„Nyilvanosan mar szinte nem is lehet bekeröl beszelni; aki ezt megis megteszi, azt azonnal kretennek, nevetsegesnek, cinikusnak, stb. nyilvanitjak.”
Lássuk be ez óriási haladás! Hitler idejében csak az öngyilkosjelöltek kezdtek el hangosan gondolkodni a békéről..
Annyi a haladas, hogy a „Lumpenpazifisten” ( Sascha Lobo/Spiegel) most csak tarsadalmilag öngyilkosjelöltek. De a haborus propaganda es az eszkalacio kiszelesedeset es felgyorsulasat tekintve: ki tudja, hogy egy napon az alapjogokbol tenylegesen mi marad. Nem hinnem, hogy egy esetleges összeuropai haboru eseten a „beke” szot majd csak megmosolyogjak.