1870-ben ezen a napon látta meg a napvilágot Vlagyimir Iljics Uljanov, azaz Lenin. Halálának évfordulóján már megvizsgáltuk, hogyan áll a bolsevik forradalom atyjának és a Szovjetunió alapítójának az emlékezete ma, és milyen szerepe lehet a kortárs Oroszország politikai folyamataiban az életművének. Születésnapja alkalmából a nézeteinek aktualitásáról ejtünk szót, éspedig Az imperializmus mint a kapitalizmus legfelsőbb foka (Империализм как высшая стадия капитализма) című munkájára – és vele összefüggésben Karl Kautsky Ultraimperializmus című cikkére – fókuszálva.
Kosztur András írása a #moszkvater.com számára
Lenin 1916-ban Zürichben írta meg az imperializmus jelenségéről szóló, és egyik legfontosabb írásának számító rövid könyvét, amely 1917-ben, az első forradalom után Petrográdban (a mai Szentpétervár) jelenhetett meg. A könyvében gazdasági adatokkal mutatja be azt a folyamatot, ahogy a 19-20. század fordulóján a finánctőke felosztotta egymás között a világot. Lenin nem titkolt célja volt, hogy műve átjuthasson a cenzúrán, így a politikai módszertan és a pártépítés kérdései, a forradalom megszervezésére vonatkozó iránymutatások háttérbe szorultak a statisztikai adatokhoz, és az azokból kiinduló levezetésekhez képest, hivatkozási alapként pedig a polgári közgazdászok munkáit és megállapításait használta fel.
„Lenin rámutatott arra, hogy a termelés koncentrációja következtében a <tiszta> szabadversenyes kapitalizmust olyan rendszer váltotta fel, amelyben a monopóliumok és a szabadverseny tulajdonságai keverednek, a pénzügyi tőke jelentősége megnövekedett a termelői tőkével szemben, és ennek megfelelően az árukivitel helyett a tőkekivitel vált jellemzővé”
Bár Lenin a kapitalizmus ezen monopolisztikus formájának egyik alapvető jellegzetességeként írta le a területszerző gyarmatosítást (ami ma már ritka), felvázolta azokat a módszereket is, amelyek révén egy ország politikai függetlensége elvesztése nélkül is pénzügyi függésbe kerülhet más országokkal vagy tőkés csoportokkal szemben.
Azon túl, hogy az eljárásmódok és a felállás alapvetően ismerős, hiszen az ágazati súlypont eltolódásokat leszámítva a kapitalizmus működése ma is hasonló, a könyv korunkban a Karl Kautskyval folytatott vita miatt is érdekes lehet. Kautsky ugyanis a szintén a világháború alatt született, Ultraimperializmus című cikkében azt állította, hogy a szabadkereskedelem és az imperializmus után nem zárható ki a kapitalizmus egy újabb korszaka, amelyet ő ultraimperializmusnak nevezett el.
„Kautsky szerint ugyanis ahogyan egyes ágazatok vagy gyarmatok kérdésében, úgy a világfelosztás kérdésében is lehetséges az imperialisták teljeskörű megegyezése, az <imperialisták szent szövetsége> a társadalmi viszonyok és saját vezető pozíciójuk megtartása érdekében”
Lenin szerint ez lehetetlen, illetve legfeljebb ideiglenes jellegű lehet, mivel a világ felosztása csak az erőviszonyok mentén lehetséges, azok azonban állandóan változnak, és ennek megfelelően új konfliktusokat szülnek egy ilyen esetleges megállapodás résztvevői között. Lenin tehát, mondhatni a reálpolitikai iskola álláspontját képviselte ebben a kérdésben – persze, csak egy bizonyos pontig, hiszen úgy vélte, az egyes ágazatok egyre szűkebb csoportok ellenőrzése alá kerülése, és ezen koncentráció világméretűvé válása a gazdaság „társadalmasításának”, társadalmi tulajdonba vételének előfeltétele és előzménye.
Miért érdekes ez ma? Egyrészt éppen ma, a szemünk előtt zajlik a világgazdaság és a világpolitika erőviszonyainak globális átalakulása, a Kelet felemelkedése a Nyugat rovására, a folyamat pedig most is, mint mindig, konfliktusokkal jár.
„Az ideológiai szembenállás vége, és az amerikai típusú liberális-kapitalista modell győzelme tehát nem szüntette meg a nagyhatalmi konfliktusokat, sőt, az Egyesült Államok fő kihívójává éppen egy a szocializmus felől legalábbis részben a kapitalizmus felé elmozduló hatalom, Kína lett”
Másrészt talán minden eddiginél elterjedtebbé váltak azok a teóriák, amelyek mérsékelt vagy radikális módon a világ vezetőinek összehangolt és színjátékszerű működéséről szólnak – tehát amelyek tulajdonképpen azt állítják, az „imperialisták szent szövetsége”, amelyet Kautsky megjósolt, már megvalósult. Ilyen elméletek felbukkantak a koronavírus-kapcsán (vö.: Great Reset), de az orosz-ukrán háborút illetően is találkozhatunk például olyan félelmekkel az orosz radikálisabb hazafias-birodalmi gondolkodású körökben, melyek szerint az orosz oligarchikus gazdasági elit saját érdekei védelmében akár Oroszországra nézve káros háttéralkut is hajlandó kötni a nyugati, globalista elitekkel.
„Ugyanígy találkozhatunk olyan álláspontokkal is, amely szerint valójában nem az Egyesült Államok és Kína geopolitikai szembenállásával van dolgunk jelenleg, csupán a globalista világelit – azaz az imperialisták szent szövetsége – teszi át központját Nyugatról Keletre”
Bár ezeket az elképzeléseket hagyományosan „illik” az összeesküvés-elméletek kategóriájába száműzni, nehéz nem észrevenni azt, hogy a globális tőke különböző érdekcsoportjai a felszínen látszó ellentétek közepette is számos kérdésben együttműködnek, és hasonló mintázatok szerint cselekednek. Ennek ellenére jelen sorok szerzőjéhez a „lenini megközelítés” áll közelebb. Korunk geopolitikai folyamatai igenis valódi jelentőséggel bírnak (mégha „békés” úton, azaz lokalizált konfliktusok és proxy-háborúk formájában is próbálják rendezni őket), és a világ vezető politikai hatalmai és gazdasági központjai közötti valódi, tehát az érdekelt felek számára téttel bíró konfliktusok felszámolása nem lehetséges. Persze, a mindenkori legerősebb hatalom ilyen vagy olyan módon, de vélhetően törekedni fog erre, az erőviszonyok megváltozása azonban minden esetben keresztbe töri majd ezeket a terveket, ahogyan az az Egyesült Államokkal is történt.
„Már Lenin is rámutatott arra, hogy a tőkekivitel, és az egyenlőtlen technikai fejlődés következtében hogyan osztották fel egymás között nemcsak a fejletlenebb országok területeit, de az egyes piacokat is, hol erőszakos, hol pedig békés, megállapodásos módszerekkel a különféle trösztök, kartellek és monopóliumok”
Száz évvel később, egy sokkal inkább globalizált és összekapcsolt világban a nyilvános politika felszíne mögött meghúzódó, gyakran gazdasági jellegű, nemzetközi érdekhálózatok lehetőségei is jelentősen megnőttek, ahogyan azt sokszor tapasztalhatjuk is. A Lenin-Kautsky vita ezen pontja így érdekes adalék lehet azok számára, akik ma a világrend átalakulásának folyamatairól gondolkodnak, hiszen száz évvel ezelőtt is hasonló kérdések merültek fel.
(A szerző a XXI. Század Intézet vezető kutatója)
Tisztelt Kommentársak!
Száradjon le a jobb kezem csuklóból ha ezt a himpellér kalandort védem, de! De ne keverjük kérem a diagnózist a terápiával! A
kb. 100 évvel ezelötti meglátásai közt voltak nóvum szintű elemek, bár nem mindenben. Rá lehet mondani, hogy jó diagnoszta
volt. Ahogy aztán kisstílű és lelketlen szobatudós filozófus forradalmárként hozzálátott a rémálom szerű megvalósításhoz az
minden volt persze csak nem hatékony. Ahhoz ui. tökéletesen hiányoztak neki a főleg közgazdasági és / vagy műszaki ismeretei.
Arra pedig már aleddig is volt példa, hogy ha lánglelkű forradalmárok a kezükbe kaparintják az operatív irányítást abból csak
leépülés, káosz, elszegényedés és főleg patakokban folyó vér következik. Ludendorff ördögi terve is sikeresen erre alapozott. Az
oroszok nagy csapdája az volt, hogy egy diktátor egy végveszély szerű helyzetben (Intervenció) még hatékonynak is tűnhet, erre
nagyjából már a rómaiak is rájöttek. Csakhát ha minden csata már eldőlt, na akkor mi légyen? Nem véletelen, hogy az a bizonyos
szovjethatalom állandóan katonai fogalmakban, megoldásokban gondolkodott kifelé és kvázi azt sugallta, hogy a forradalmi-
fegyveres küzdelem lételeme a társadalmi működésnek, holott csak egy aljas technikai fogás volt a despotikus hatalom emberekre
való ráerőltetésének (permanens hadigazdálkodás. A Szu-ban emlékeim szerint még az államügyészek is valami hibbant uniformist
hordtak.
Lenintől eltekintve az írás érdekessége, hogy a hegemón uralta, illetve a felosztott világ lehetőségét abszolutizálja. Sztem van 3. út is: a felosztott, de nem hidegháborús logikán alapuló, egy kvázi „kiegyezve versengő” világé is. Ezt vmiért senki se meri vállalni.
Lenin ftárs meg rendkívüli kára mellett se volt más, mint egy hatékony intrikus – egyike a történelem ganajtúróinak.
Harmadik út..
Van persze az éremnek harmadik oldala is (peremének is szokták nevezni) amin rövid ideig megáll, ha gurul akkor hosszabb ideig. Utána eldől..
Kiütést kapok, ha valaki a tömeggyilkos Lenint aktualizálja. Vagy kérem tessék megmagyarázni, hogy a cári családdal miért kellett kivégezni a gyerekeket is? Talán nem ártana megvizsgálni, hogy a kulákok agyonlövése mekkora kárt okozott a mezőgazdaságnak. (A termésátlag több mint felével zuhant..) Arra is értelmes választ várnánk, hogy a csekisták milyen szempontok alapján gyilkolták vagonszámra azt embereket, és ha valaki megnézi a „Csekiszt” c. filmet komolyan el is gondolkodhat rajta, hogy az emberélet annyit sem ért, mint egy kabát. (Ajánlom Gorkij idevágó eszmefuttatását.)
A rosszul kitömött múmia a Mauzóleumban rothad és ideje lenne eltemetni az egész „leninizmussal” együtt, hozzácsapva Sztálin díszkötéses nyelvtudományi értekezését.
Rengeteg értékes ércet lehetne nyerni, ha Oroszországban elkezdenék végre a tömérdek Lenin szobor beolvasztását! Sajnos minden főtéren áll egy Lenin szobor amit csak viszolyogva tud szemlélni az, aki tudja, hogy mennyi vér és szenvedés szárad ennek az embernek az elkárhozott lelkén.
Radikális változások miatt nosztalgiával, sokan szeretnének most is változásokat, talán ennek a szimbóluma?
Lenin egyszerre volt radikális és szélsőséges is én nem tudok mit kezdeni vele és negatív személynek tartom, de meg kell érteni . Akik nagyon negatívan állnak hozzá, nem veletlenül tartják kortárást Sergey Witte -t az egyik, ha nem a legnagyobb államférfinak Oroszország történelmében. (főleg akadémiai szinten elismert, de ez más kérdés) Leninhez hasonlóan Oroszország megreformáslását, strukurális változását akarta, de Witte nem volt szélsőséges, itt van az eltérés. Hazánkban is kifejezett hősökként tekintünk 48 vagy 56 hőseire ki radikális választ adtak az adott helyzetben, és szerencsére nem voltak szélsőségesek.
Elképesztően igaz, de egy kis furcsaságot az okozza, akik így gondolkodnak, azok Lenint pont az orosz történelem egyik legkártékonyabb személyének tartják és a szemükben Sztálin emelte ki az oroszokat, pont a Lenini kaoszból ezért annyira pozítív Sztálin és nem a gulágok és a tömegsírok miatt. Persze vannak semlegestől az ultra neo-sztálinistákig. Ha rosszul látom vagy még árnyaltabb a helyzet akkor egészítsenek ki nyugodtan.
Nincsen mit árnyalni. Születésünktől fogva nem vagyunk egyenlőek, de egyenlőek vagyunk a halálban. Sztálin, mint szeminarista ezt jól tudta és megvalósította a teljes egyenlőséget a Szovjetunióban.