//Csukcsföld a zászlóshajó
„A tervek szerint 2024-ben elkészülnek a reaktor és a fő technológiai berendezések műszaki tervei. A Shelf-M reaktoron alapuló kis teljesítményű moduláris atomerőművet a tervek szerint 2030-ban helyezik üzembe” #moszkvater

Csukcsföld a zászlóshajó

MEGOSZTÁS

A Roszatom állami atomenergetikai konszern és a Csukcsföldi autonóm körzet kormánya együttműködési megállapodást kötött a legújabb orosz Shelf-M reaktorral felszerelt kis teljesítményű moduláris reaktor (angol rövidítéssel SMR) projekt megvalósításáról a régióban. A dokumentumot Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója és Vlagyiszlav Kuznyecov, Csukcsföld megbízott kormányzója a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon írta alá.

„A tervek szerint 2024-ben elkészülnek a reaktor és a fő technológiai berendezések műszaki tervei. A Shelf-M reaktoron alapuló kis teljesítményű moduláris atomerőművet a tervek szerint 2030-ban helyezik üzembe” #moszkvater
„A tervek szerint 2024-ben elkészülnek a reaktor és a fő technológiai berendezések műszaki tervei. A Shelf-M reaktoron alapuló kis teljesítményű moduláris atomerőművet a tervek szerint 2030-ban helyezik üzembe”
Forrás:Roszatom

A Roszatom a világ első, 10 MW teljesítményű atomerőmű építését tervezi Csukcsföldön. A megállapodás szerint a felek együttműködnek a Shelf-M reaktorral felszerelt kis teljesítményű moduláris reaktor létrehozása érdekében, amely a Szovinoje aranylelőhelyet és a Csukcs Autonóm Körzet településeit fogja ellátni megbízhatóan rendelkezésre álló és alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamos energiával.

„A kis teljesítményű atomerőművek jelentősen hozzájárulnak Oroszország távoli, nehezen megközelíthető régióinak szociális-gazdasági fejlődéséhez. Segítségükkel lehetővé válik az infrastrukturális korlátok felszámolása; új, ígéretes ipari projekteket, új munkahelyeket és szakmákat teremtenek, hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez és az emberek életének javításához”

Csukcsföldön már üzemel a világ egyetlen úszó atom erőműve, a Lomonoszov akadémikus nevét viselő létesítmény, amelyen két KLT-40Sz reaktor működik 70 MW teljesítménnyel. „Most a Csukcs Autonóm Körzet kormányával megerősítettük a kis teljesítményű moduláris reaktorok építését célzó szándékunkat. A Shelf-M a kis teljesítményű reaktor kínálatunk, valamint az atomenergia felhasználására vonatkozó képességeink bővítését célozza, a technológiát a megrendelők igényeihez igazítjuk” – idézi a Roszatomnak az eseményről kiadott közleménye a holding vezérigazgatóját.

„Csukcsföld zászlóshajónak számít a kis teljesítményű moduláris atomerőművek nemzeti projekt vonatkozásában”

Mint Vlagyiszlav Kuznyecov, Csukcsföld megbízott kormányzója felidézte, 1974-ben itt helyezték üzembe a Bilibinói Atomerőmű első, 12 MW teljesítményű erőművét. 2020 óta Pevek városában üzemel világ első hőtermelést is biztosító atomerőműve, amely az egész globális nukleáris ipar számára mérföldkövet jelent. A következő lépés, amelyet Csukcsföld a Roszatom állami konszernnel közösen teszünk meg, egy kis teljesítményű, Shelf-M reaktorral felszerelt szárazföldi atomerőmű építése lesz. Kuznyecov biztos abban, hogy a kis teljesítményű atomerőművek terén az iparág elismert globális vezetőjével, a Roszatommal fennálló partnerség fejlesztése új lendületet ad a régió innovatív ipari fejlődésének, és az atomenergia segítségével jelentősen javítani fogja az emberek életminőségét.

„A tervek szerint 2024-ben elkészülnek a reaktor és a fő technológiai berendezések műszaki tervei. A Shelf-M reaktoron alapuló kis teljesítményű moduláris atomerőművet a tervek szerint 2030-ban helyezik üzembe”

A Shelf-M reaktoron alapuló kis moduláris teljesítményű atomerőmű megépítése az új nukleáris energetikai ipar elnevezésű orosz szövetségi projekt része, amely a technika, a technológia és a tudományos kutatások fejlesztése az atomenergetika területén nevű komplex orosz program része.

A Shelf-M reaktor fejlesztője és tervezője a NIKIET Rt., a Rusatom Overseas Rt. pedig a Shelf-M reaktorra épülő kísérleti atomerőmű létrehozására irányuló program irányításáért felel. Az egység élettartama 60 év, a reaktor körülbelül nyolc évig üzemel egy üzemanyag feltöltéssel. A reaktor hőteljesítménye 35 MW, amely akár 10 MW villamos energia előállítását is biztosítja.

„A Szovinoje lelőhely a Csukcs-tenger partjainál, az Ijultyinszki járásban található, és a csaun-bilibinói ipari övezet része”

A Szovinoje lelőhelyet az 1970-es években fedezték fel, ahol több mint 30 folyami és szárazföldi aranylelőhelyet tártak fel. Egy 2020 tavaszi aukció eredménye alapján az Elkonszkij GMK vállalat, amely a Roszatom állami konszern, valamint az Atomredmetzoloto Rt. bányászati részlegének érdekeltségébe tartozik, szerzett engedélyt az aranylelőhelyek feltárására és kitermelésére.

Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamos energiát előállító Roszatom következetes lépéseket tesz a zöld gazdaságra való átállás érdekében. A természetre gyakorolt negatív hatások csökkentése, az erőforrások megőrzése az orosz nukleáris ipar kiemelt feladata a környezetvédelem területén. A nukleáris ipar nagy figyelmet fordít a környezetbarát energiatermelést biztosító berendezések korszerűsítésére, évente a Roszatom többszáz millió rubelt fordít környezetvédelmi beruházásokra.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.