//A „Tudás jégtörői”
„Az 50 Let Pobedi (A győzelem 50. évfordulója) atomjégtörő a jelenlegi legnagyobb és az egyik legmodernebb atommeghajtású jégtörő hajó, amelyet a szentpétervári Balti Hajógyárban építettek” #moszkvater

A „Tudás jégtörői”

MEGOSZTÁS

Magyar diák indul az Északi-sarkra. A Roszatom támogatásával első ízben külföldi fiatalok, köztük egy magyar diák részvételével indul expedíció augusztus 13-án az Északi-sarkra. A „Tudás jégtörője” elnevezésű projektben a fogadó Oroszország fiataljai mellett számos ország, köztük Magyarország képviselője vesz részt. A külföldiek közül többen is országukból elsőként jutnak el így az Északi-sarkra, ahol kitűzik országuk zászlaját.

„Az 50 Let Pobedi (A győzelem 50. évfordulója) atomjégtörő a jelenlegi legnagyobb és az egyik legmodernebb atommeghajtású jégtörő hajó, amelyet a szentpétervári Balti Hajógyárban építettek” #moszkvater
„Az 50 Let Pobedi (A győzelem 50. évfordulója) atomjégtörő a jelenlegi legnagyobb és az egyik legmodernebb atommeghajtású jégtörő hajó, amelyet a szentpétervári Balti Hajógyárban építettek”
Forrás:Roszatom

Murmanszkból indul az Északi-sarkra a Roszatom állami vállalat támogatásával a Znanyije (Tudás) orosz tudományos ismeretterjesztő társaság ötödik sarkvidéki expedíciója. A „Tudás jégtörője” a Roszatom által működtetett atomjégtörő-flotta zászlóshajója, az 50 Let Pobedi (A győzelem 50. évfordulója) névre keresztelt jármű lesz, amelynek fedélzetén 14 ország diákjai és fiatal szakemberei indulnak az Északi-sarkra.

A „Tudás jégtörője” projekt célja a természettudományok és az atomenergiával kapcsolatos technológiák népszerűsítése, a tehetséges gyerekek felkutatása és támogatása, képességeik fejlesztése és pályaorientációja. A „Tudás jégtörőj” sarkvidéki expedíció az orosz atomjégtörő-flotta fennállásának 65. évfordulója alkalmából vált az idén nemzetközivé.

„Az expedíció fiatal résztvevőit számos érdekes program várja az út során, tudományos előadások, kísérletek, mesterkurzusok mellett megismerkedhetnek a sarkvidék sajátos flórájával és faunájával, illetve az északi-tengeri hajózási útvonalon megvalósuló fejlesztésekkel. Az expedíció résztvevői a sarkot elérve kitűzik országuk zászlaját”

Az atomjégtörőt Ruszlan Szaszov kapitány vezeti a Murmanszk – Ferenc József-föld, Északi-sark útvonalon. A hajó várhatóan augusztus 17-én éri el az Északi-sarkot, és augusztus 22-én tér vissza Murmanszk kikötőjébe.

A Roszatom támogatásával megvalósuló projektben az orosz diákok mellett Bangladesből, Dél-Afrikából, Fehéroroszországból, Indiából, Kazahsztánból, Kamerunból, Kínából, Kirgíziából, Magyarországról, Mongóliából, Örményországból, Tunéziából és Üzbegisztánból érkezett fiatalok vesznek részt.

„Magyarországot Varga Levente, a nagy magyar utazó és felfedező, Kőrösi Csoma Sándor nevét viselő budapesti gimnázium tanulója képviseli, akinek beszámolói a közösségi médiában követhetők az alábbi oldalon az utazás előtt, illetve alatt, ameddig a part közelében a térerő lehetővé teszi: Facebook

Oroszország a világ egyetlen országa, amely atomjégtörő-flottával rendelkezik. Az északi-tengeri hajózási útvonal infrastruktúráját 2018 óta üzemelteti és fejleszti a Roszatom, amely a vállalat egyik kiemelt tevékenységi területe. Az Oroszországi Föderáció kormánya 2019-ben hagyta jóvá a Roszatom által kidolgozott, 2035-ig szóló, az északi-tengeri hajózási útvonal infrastruktúra-fejlesztési tervét.

Az orosz atomjégtörő-flotta hét egységből áll jelenleg, élén a legújabb generációt képviselő három univerzális atomjégtörővel, az Arktikával, a Szibírrel és az Urállal. A korábbi generációhoz tartozik a fent említett expedícióban részt vevő hajó, a 50 Let Pobedi, valamint a Jamal, a Tajmir és a Vajgacs. A világ első atomjégtörő hajója, a Lenin ma múzeumként szolgál Murmanszk kikötőjében és jelenleg felújítás alatt áll.

A „Tudás jégtörője” elnevezésű projekt a Roszatom és vállalatainak korai pályaorientációs programjai közé tartozik. A vállalat a szakember-utánpótlást az orosz egyetemeken speciális tudást adó tanszékek létrehozásával, ösztöndíjas és egyéb támogató programokkal, gyakorlati képzésekkel, szakmai gyakorlatokkal is segíti és a legjobb hallgatóknak munkalehetőséget biztosít már az egyetem alatt.

„Az 50 Let Pobedi (A győzelem 50. évfordulója) atomjégtörő a jelenlegi legnagyobb és az egyik legmodernebb atommeghajtású jégtörő hajó, amelyet a szentpétervári Balti Hajógyárban építettek”

A hajó az Arktika típusú, második generációs atommeghajtású jégtörők modernizált változata, ami az 10521-es projektszám alatt futó sorozat hatodik és egyben utolsó egysége. Műszaki adottságai lehetővé teszik bevetését az Északi-tenger bármely, jéggel borított területén a hajókaravánok átvezetéséhez, a jég fogságába került hajók mentéséhez és expedíciók célba juttatásához. A hajó 2008 óta a nyári szezonban turistákat is visz az Északi-sarkra.

„Az atomjégtörő részt vett a 2014-ben Szocsiban megrendezett téli olimpiai játékok előtt az olimpiai fáklya váltójában, a hajó kapitánya 2013. október 19-ről 20-ára virradó éjszaka gyújtotta meg a 2014-es Szocsiban megrendezett téli olimpia fáklyáját, amelyet a Barents-tengeren át az Északi-sarkra szállítottak”

A hajó főbb paraméterei:

  • hossza: 159,6 m
  • szélessége: 30 m
  • merülése: 11 m
  • teljes vízkiszorítása: 25 840 tonna
  • atomreaktorok száma: 2
  • atomreaktorok típusa: ОК-900А
  • teljesítménye (a tengelyeken mérve): 75 000 LE (55 000 kW) 
  • hajócsavarok: 3 darab 4 ágú 
  • maximális sebessége (jégmentes vizen): 21 csomó
  • áttörhető jégtorlasz maximás vastagsága: 2,8 m
  • átlagos üzemideje egy üzemanyag feltöltéssel: 4 év
  • Személyzet: 140 fő
MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.