„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Útra kelt a Szevmorputy

2023. jún. 30.
Stier Gábor

MEGOSZTÁS

Elhagyta a szentpétervári kikötőt és elindult idei első útjára a Szentpétervár-Nahodka-Petropavlovszk-Kamcsatszkij-Murmanszk útvonalon az Atomflot Szevmorputy, a világ első és eddig egyetlen atommeghajtású teherszállító hajója. A Szevmorputy fontos szerepet játszik az észak-keleti átjáró, azaz az északi-tengeri hajózási útvonal fejlesztésében. Ezen útvonal orosz rövidítéséről kapta a hajó a nevét. A fejlesztések részeként a jövőben korszerűsítik a kikötőket és a hajózási infrastruktúrát.

„Jelenleg a járatokat a szövetségi költségvetésből támogatják, de a jövőben az a cél, hogy ezek a járatok rentábilisak legyenek” #moszkvater

„Jelenleg a járatokat a szövetségi költségvetésből támogatják, de a jövőben az a cél, hogy ezek a járatok rentábilisak legyenek”
Forrás:Roszatom

A hajó több mint száz konténert, fémszerkezetet, fűrészárut, darukat és járműveket szállít a Távol-Keletre, rakodható kapacitását  90 százalékban kihasználva. Erről Vjacseszlav Ruksa, az Északi Hajózási Útvonal Igazgatóság igazgatója beszélt. A szakember – mint a Roszatom közleményéből kiderül – elmondta, hogy a tervek szerint Nahodkát és a Vosztocsnij kikötőt 22 nap alatt éri el a hajó. Jelenleg a visszaúton szállítandó rakomány összeállításán dolgoznak.  Az atommeghajtású teherhajó ősszel ismét útnak indul majd az orosz Északnyugat és Távol-Kelet között.

„Jelenleg a járatokat a szövetségi költségvetésből támogatják, de a jövőben az a cél, hogy ezek a járatok rentábilisak legyenek”

Az északi-tengeri útvonalon a rendszeres teherszállítás segít a logisztikai költségek csökkentésében. 2023-ban a Szevmorputy mellett október-novemberben egy bérelt hajó is részt vesz a szállításokban. Erről már Hadzsimagomed Huszeinov, az orosz Távol-Keleti Fejlesztési Minisztérium vezetőjének első helyettese tájékoztatott.

„A teherszállítás mellett a Szevmorputy atommeghajtású teherhajó útja során tudományos expedíció is zajlik, a Moszkvai Lomonoszov Állami Egyetem Tengerkutató Központjának szakemberei megfigyeléseket végeznek majd”

Az út során a tudósok a tengeri emlősöket és madarakat figyelik meg, folyamatosan mérni fogják a sótartalmat és a víz hőmérsékletét az útvonal teljes hosszán. A tudósok három videokamerát helyeznek el a hajó orrában 180 fokos látószöggel, hogy folyamatos videó- és fénykép felvételeket készíthessenek a hajó útvonalának teljes hosszán. A jövőben ezt az anyagot zoológusok dolgozzák fel, és neurális hálózat létrehozásához használják fel, amelynek segítségével a tengeri emlősök és madarak automatizált azonosítására szolgáló rendszert fejlesztenek ki.

„Az Oroszoroszági Föderáció Távol-Kelet és Északi-sarkvidék Fejlesztési Minisztériuma 2022-ben a Roszatom leányvállalatát, az Atomflotot választotta partnerül az Oroszország európai részéből a távol-keleti régiókba és visszaútra történő teherszállításokhoz”

Ennek keretében 2022-ben két oda-vissza útra került sor az Oroszoroszági Föderáció európai részén található kikötőkből a távol-keleti kikötőkbe, illetve az ellenkező irányba, amelynek során rakományként főleg halat szállítottak.

Az északi-tengeri útvonalon továbbított konténeres rakományok – ideértve a fagyasztott hallal megrakott hűtőkonténereket – tarifáját úgy állapították meg, hogy az Oroszoroszági Föderáció európai része és a Távol-keleti Szövetségi Körzet közötti konténeres vasúti szállítás költségét vették alapul. A bekerülési költséget 20, illetve 40 láb hosszúságú konténerek szállítására vonatkozóan határozták meg anélkül, hogy figyelembe vették volna a szállításban érintett kikötőkben a be- és kirakodás költségét.

Az északi-tengeri útvonal vizének integrált környezeti megfigyelésével kapcsolatos munkákat a Roszatom állami atomenergetikai konszern kezdeményezésére végzik a Moszkvai Lomonoszov Állami Egyetem Tengerkutató Központjának bevonásával 2021 óta. Ezek eredménye 2024-ben bekerül az északi-tengeri hajózási vízterület környezeti monitoring alrendszerébe.

„Az Oroszországi Föderáció északi-sarkvidéki övezetének integrált fejlesztése stratégiai prioritást élvez, ezért az északi-tengeri hajózási útvonal forgalmának növelése kiemelten fontos. A logisztikai folyosó fejlesztését a rendszeres teherszállítás kialakítása, új atommeghajtású jégtörők építése, és a meglévő infrastruktúra korszerűsítése biztosítja”

A Szevmorputy fontosabb műszaki adatai:

Hossza: 260 méter

Szélessége: 32 méter

Vízkiszoritása: 61 880 tonna

Az atommeghajtás típusa, teljesítménye: GTZA 684 OM5, 29 420 kW

Max. sebessége: 20,8 csomó 

Szállítható konténerek száma: 1336 húszlábas konténer 

Jeges-tengeren a leküzdhető jég vastagsága: 1 méter

MEGOSZTÁS

Stier Gábor
1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.

Hozzászólások kikapcsolva

KAPCSOLODÓ CIKKEK

LEGUTÓBBI CIKKEK

CÍMKÉK