„Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van,
hanem oda, ahova majd érkezik.”

Trófeák Szíriából

2018. szept. 13.
Zord Gábor László

MEGOSZTÁS

Hiába hét év vérontás, több százezer halott, migránsáradat, sok tekintetben még mindig megfoghatatlan jelenség az európai ember számára a szíriai háború. A Moszkva melletti Patriot Parkban megrendezett Armija 2018 hadiipari kiállítás egyik szegletében azokat a trófeákat mutatták be, melyeket az orosz támogatású szír kormányhadsereg zsákmányolt a különböző terrorista- és lázadócsoportoktól.

A Hmejmim légitámaszpont elleni támadásban használt házi készítésű drónok maradványai #moszkvater

A Hmejmim légitámaszpont elleni támadásban használt házi készítésű
drónok maradványai
A szerző felvétele

A Bassár al-Aszad elnökhöz hű erők laktanyáiból megszerzett szovjet haditechnika, nyugati rakéták és más kifinomult eszközök, kelet-európai járművek, a fejlődő török illetve emirátusi hadiipar termékei, és természetesen rögtönzött, műhelyekben előállított fegyverek – ezek több száz példányát nézhették meg azok az újságírók, akik augusztus végén ellátogattak az orosz védelmi szektor immár hagyományos seregszemléjére. A „Szabad Szíria” nevet kapott eklektikus gyűjtemény legtöbb darabjainak tulajdonképpen az a közös sajátossága, hogy a damaszkuszi rezsim megdöntésére törő, külföldről támogatott, főként iszlamista szervezetek használták azokat. A kivételnek azért kell helyet hagyni, mert pár szerkezetről joggal feltételezhető, hogy a véráztatta országban tevékenykedő, főként amerikai erők hagyták hátra azokat.

A sajtóközponttól PAZ kisbusszal zötyögünk a helyszínre, mely a Patriot Park óriási területének egyik elkerített része: egy fedett hangárból és egy nyitott parkolóból áll, ám ez utóbbi kerítésén sem lehet belátni. Tagadhatatlan, hogy ezt bemutatót – legalábbis egyelőre, így frissiben – nem az Armija 2018-ra kilátogató több százezres tömegeknek szánták. A beltéri kiállítás területére lépve nyomban amerikai TOW irányított páncéltörő rakéták szállító-indítókonténereibe ütközünk. Amikor a különböző iszlamista erők erejük teljében voltak, Irakot, Szíriát és a külvilágot egyaránt sokkolta az Iszlám Állam előretörése a „semmiből”, ez a különböző térségi közvetítőkön át ezres nagyságrendben szállított fegyver nagyban hozzájárult a kormánycsapatok drámai visszaszorulásához. És ezáltal egy stratégiai fordulathoz is, a közvetlen orosz katonai intervencióról Moszkvában meghozott döntéshez – tehetnénk hozzá. Ennek megértésében segít, hogy a zsákmányolt fegyverek igényes, adattáblákkal, tájokoztató tablókkal, iszlamista harcosokat „alakító” bábukkal tarkított kiállítása mellett képernyőkön fut a háború menetének orosz interpretációja. A részleteken, a kihangsúlyozott, vagy éppen elhallgatott adatokon nyilván lehet vitatkozni, de az eredmény nyilvánvaló. Mint az egyik ilyen film adatsorában olvasható, az orosz beavatkozás 2015. szeptember 30-i kezdetekor Szíria területének már csak mindössze nyolc százaléka volt a kormányerők kezén, míg idén augusztusra újra 96,5 százalékot ellenőriztek más „hazai” (például kurd) formációkkal együttesen. A fennmaradó 3,5 százalék az úgynevezett „deeszkalációs övezetek” területe. Így a szír-iraki-jordán hármashatáron fekvő al-Tanf körzete, mely lényegében amerikai ellenőrzés alatt áll. Azt már mi tesszük hozzá: garanciát szolgáltatva a tengerentúli nagyhatalom számára, hogy bármikor újrakezdhesse akcióit Damaszkusz ellen, illetve ellenőrizhesse a Libanontól Szírián és Irakon át Iránig húzódó síita tengely mentén zajló eseményeket.

Csapásmérésre használt amerikai Switchblade drón #moszkvater

Csapásmérésre használt amerikai Switchblade drón
A szerző felvétele

A beltéri kiállításon kissé tovább haladva a szíriai amerikai jelenlét talán legérdekesebb bizonyítéka – s a kiállítás legmodernebb technológiát tartalmazó darabja – köszön vissza. Az alig három kilós Switchblade fegyverről van szó, mely egy kisméretű (alig három kilós) pilóta nélküli repülőeszköz és egy rakéta tulajdonságait egyesíti: egy gránátvetőhöz hasonló konténerből kilőve képes várakozni a harcmező felett, s a kamerája révén az operátor által megtalált célpontra a döntő pillanatban lesújtani apró robbanótöltetével. Mivel érzékeny technológiáról van szó, valószínűtlen, hogy ezt valamelyik lázadócsoport rendelkezésére bocsátották volna. Inkább arról lehet szó, hogy az amerikaiak a szír kormányerők ellen használták, de csődöt mondott, így került lényegében épen a kezükbe. Gyártói aligha gondolták volna, hogy valaha egy Moszkva melletti kiállításon parádézik. Odébb a pilóta nélküli gépek technológiájának másik végleteként sorakozik néhány darab azok közül a házi építésűek közül, melyeket az év elején az oroszok használta Hmejmim légibázis ellen vetettek be.

Amerikai Humvee terepjáró iszlamista szolgálatban #moszkvater

Amerikai Humvee terepjáró iszlamista szolgálatban
A szerző felvétele

A soron továbbhaladva civil terepjárók sorakoznak a különböző iszlamista szervezetek jelvényeivel. Az egyik platóján francia gyártmányú, eredetileg repülőgépek fedélzetére szánt rakétavető a fegyverzet. Külön szekció foglalkozik a lázadók kezén lévő területeken tevékenykedő Fehér Sisakosok „polgári védelmi szervezet” ténykedésével, akik a kormányerők és az oroszok által lebombázott lakóházak alól húzták ki a halottakat és sebesülteket – a nyugati médiumok tudósítása szerint. A kiállításon bemutatott értelmezésben inkább a Damaszkusz és Moszkva elleni információs háború eszközei voltak, élen jártak például a kormányzat által elkövetett állítólagos vegyifegyvertámadások „bizonyításában”, a rezsim elleni nyugati légicsapásokat megalapozva.

Hagyományos aknavetők és barkácsolt "pokol-ágyúk" sora a kiállításon #moszkvater

Hagyományos aknavetők és barkácsolt “pokol-ágyúk” sora a kiállításon
A szerző felvétele

Átellenben velük az egyik dzsipnél egy – a csecsen háború időszakából az orosz közvélemény számára is ismerős – fekete özvegy, pontosabban egy női öngyilkos merénylő, azaz annak bábuja áll. Derekán robbanóanyaggal töltött „hasitasi”, mellyel egykori tulajdonosa terrortámadásra készült. Miként a többi házi készítésű fegyverben, a katonai, vagy plasztik robbanóanyagot ezekben is sokszor helyettesítették a nitrogéndús műtrágyából kotyvasztottal. Aztán jól körberakták szögekkel, csapágygolyókkal, hogy a lehető legnagyobb pusztítást végezzék a „puha célpontok” körében.

A temérdek kézifegyvernél a világ jóformán minden jelentősebb típusa képviselteti magát, a figyelmet leginkább mégis néhány német második világháborús Sturmgewehr 44-es gépkarabély vonnza, melyből a később világhíressé vált Kalasnyikov is gyaníthatóan merített ihletet. Hogyan szerepelthettek ezek a 2011-ben kezdődött szír háborúban? Valószínűleg csehszlovák gyártásból kerültek a kormányhadsereghez, ott egy raktárban porosodtak, amíg azt a lázadók meg nem kaparintották. Amikor aztán leáldozott nekik, ismét visszakerültek az elnökhöz hű csapatokhoz.

Női öngyilkos merénylő, és pokolgéppel felszerelt terepjáró #moszkvater

Női öngyilkos merénylő, és pokolgéppel felszerelt terepjáró
A szerző felvétele

A szabadtéri parkolóban az ekletika a harci járművek körében folytatódik. Újszerű állapotban lévő cseh-lengyel gyártású OT-64 SKOT páncélozott szállító járművek, egy orosz technikus az egyiknek még a motorját is beindítja a kedvünkért. Aztán a plusz páncélzattal ellátott szovjet T-55-ös harckocsi és BMP-1 gyalogsági harcjármű következik. Az angolokat egy Centurion tank, a törököket egy ACV-25-ös páncélozott harcjármű képviseli – ez utóbbi belülről csúnyán kiégett. Több járművön  lyukak is éktelenkedtek, szélvédőik, páncélozott ablakaik belőve, bezúzva. Rossz belegondolni, hogy mi történt azokkal, akik a találat idején helyet foglaltak bennük. Ilyen állapotban van több Humvee is, az amerikai hadsereg standard terepjárótípusa, melyeket iszlamista használóik a legkülönbözőbb vaslemezekkel igyekeztek ellenállóbbá tenni. A hivatalos terminológiában HMMWV-ként szereplő járművek akkor árasztották ál a hadszínteret, amikor az Iszlám Állam előretörése előtt az amerikaiak felszerelte iraki hadsereg 2014 nyarán összeomlott, haditechnikája pedig a fekete lobogós dzsihadisták kezére került.

Nyugati páncéltörő rakéták, melyek nagy szerepet játszottak a rezsim visszaszorításában - s ezzel az orosz katonai beavatkozásra vonatkozó döntésben #moszkvater

Nyugati páncéltörő rakéták, melyek nagy szerepet játszottak a
rezsim visszaszorításában – s ezzel az orosz katonai beavatkozásra
vonatkozó döntésben
A szerző felvétele

Szintén odakinn sorakozik több példány is az internet népe által csak „pokol-ágyúnak” nevezett barkácsolt aknavetőkből. Ezek többször futóművel ellátott nagy átmérűjű, magas szögbe állítható masszív vascsövek, melyekből rendszerint gázpalackokból kialakított lövedékeket indítottak az ellenség irányába. Úgy az „ágyúk”, mint a „gránátok” gyártástechnológiája meglehetősen kezdetleges volt, így pontosság hiányában diszkriminációról, a polgári célok megkíméléséről szó sem lehetett. Persze arra is akadt példa, hogy görbe szárnyú, ferdén összehegesztett lövedékek pályája végül visszavezetett azokhoz, akik útnak indították, vagy épp kilövéskor, még a csőben robbant az arcukba…

Orosz kísérőink, a védelmi minisztérium kommunikációs szekcióinak egyen- illetve civilruhás munkatársai bőven hagynak időt a zsákmányanyag tanulmányozására, fotózási korlátozás nincs. Itt is érvényes az Armija 2018-as kiállítás során tartott katonai bemutató címe, miszerint „udvarias emberekkel” állunk szemben. Afelől semmi kétség, hogy a Nyugattal folytatott, új hidegháborús konfrontációban kitűnően alkalmazzák a kommunikáció teljes spektrumát, melynek fontos eleme a szíriai hadisikerek hiteles bizonyítása.     

MEGOSZTÁS

Zord Gábor László

Hozzászólások kikapcsolva

    KAPCSOLODÓ CIKKEK

    LEGUTÓBBI CIKKEK

    CÍMKÉK