//Nem a háborúra!
„Querdenken” #moszkvater

Nem a háborúra!

MEGOSZTÁS

Meglepően sokan követték a „Querdenken” mozgalom (Másként gondolkodni) felhívását egy tüntetésre és nagygyűlésre Berlinben. Becslések szerint 20 ezer ember gyűlt össze szombaton a német fővárosban, sokan hosszú utazást vállaltak érte. Békésen vonultak át 5,5 kilométeren keresztül a belvároson, hogy a béke és szabadság iránti követeléseiket az utcára vigyék. A cél a „Großer Stern”(„Nagy Csillag” nevű emlékmű) volt a Tiergartenben, ahol a záró gyűlést tartották.

Péli Éva írása a #moszkvater.com-on

Az ukrajnai és közel-keleti háborúval kapcsolatos követelések és a „jelzőlámpa” kormány kritikája mellett a koronavírus elleni intézkedések, és azok következményeinek feldolgozására is felszólítottak a tüntetők. A tiltakozó akcióra az ország több részéről érkeztek, de beszélgettünk hollandiai, svédországi, több osztrák és az egykori Csehszlovákiából érkezett emberekkel is.

Plakátfelirat: „Háborút akartok? Akkor menjetek csak oda! A szövetségi Zöldek a frontra!lépjenek-vissza-a háborús-uszítók.most”
Plakátfelirat: „Háborút akartok? Akkor menjetek csak oda! A szövetségi Zöldek a frontra!
lépjenek-vissza-a háborús-uszítók.most”

Egyikük Matthias Katze volt, egy grafikus Erfurtból, Türingia fővárosából (3-4 órás autóút Berlintől). Egy orosz zászlót tekert maga köré, s azzal hívta fel magára a figyelmet:

„Hat hetet mindig Németországban töltök, hat hetet pedig Oroszországban”, mondta, „mert a hölgy, akit feleségül akarok venni, Moszkvában él. Katyusa és én tapasztalatból tudjuk, hogy a béke és a szabadság a legjobb mind az orosz, mind a német népnek, és nem szabad megfeledkeznünk az ukrán népről sem. Tulajdonképpen a világ minden népének“.

Matthias Katze grafikus Erfurtból, hathetente utazik Moszkvába Katyusához 
Matthias Katze grafikus Erfurtból, hathetente utazik Moszkvába Katyusához

Matthias beszámolt arról, hogy Erfurtban minden héfőn részt vesz a tiltakozó sétán a „békéért, a szabadságért, a szuverenitásért, a demokráciáért”.

Az akciót a koronavírus-járvány időszakában hívták életre, tiltakozásul a nagyon szigorú és sokszor megalapozatlan intézkedések miatt. Minden csütörtökön tábla-akciót is szerveznek Türingia fővárosában, közölte a grafikus. Nála (elmondása szerint) mindig a „Nem a háborúra, Nem a fegyverszállításokra, Nem a szankciókra” tábla van. „Csak állunk ott, és az emberek odajönnek hozzánk, és beszélgetnek velünk. Így mutatjuk meg, hogy kiállunk a békéért“, tette hozzá Matthias.

Berlinbe egy egyszerű okból jött: „Itt sokkal többen vagyunk. Ez az érzés, hogy nemcsak egy kis csoport tagjai vagyunk, hanem sokan, ez erőt ad.” Így tiltakozik a 70 év körüli férfi a társaival az ellen, hogy Boris Pistorius szövetségi védelmi miniszter az országot „háborúra alkalmassá” akarja tenni. „De az velünk nem fog menni.”

„Halló, orosz nép! Ezzel a virággal nyújtom a kezem feléd“ – A kijáratnál mindenki aláírhatott egy papírt, amire egy virágot helyeztek, s ezzel üzentek az orosz népnek. 
„Halló, orosz nép! Ezzel a virággal nyújtom a kezem feléd“ – A kijáratnál mindenki aláírhatott egy papírt, amire egy virágot helyeztek, s ezzel üzentek az orosz népnek.

Régebben nem volt kapcsolata Oroszországgal, mondta. De az utóbbi években kidolgozta a saját túlélő taktikáját ebben a kritikus helyzetben: „Meg kell próbálnunk megérteni egymást, egymás történelmét, kultúráját, hagyományait, mentalitását“. Nem átvenni, hangsúlyozta, hanem megérteni. Ez szerinte a kulcs.

„Művész vagyok, festő és grafikus, és Oroszországban is kiállítok”, folytatta. „Ez zökkenőmentesen működik.” A kultúrát a népek közötti megértés hídjának tartja. „Politikai elméletből van elég. És ami ma aktuális, az holnap már elavult lesz. De a kultúra az, ami összeköti az embereket. Annak mindig köze van a tisztelethez, és ahhoz, hogy megpróbáljuk megérteni egymást. Ezért vagyok ma itt.”

Hannah szintén Oroszország iránti barátságáról tanúskodott, egy „Druzsba” (Barátság) transzparenst tartott a kezében, s büszkén mutatta azt. A 72 éves hölgy csehszlovákiai származású, amit kifejezetten hangsúlyozott. Már Berlinben élt, amikor hazáját felosztották. A csehországi és szlovákiai emberek ezt egyáltalán nem akarták – lmondása szerint –, hiszen jól kijöttek egymással. De a kormányok így döntöttek. A két ország lakói továbbra is támogatják egymást – mondta, s nagyon szeretnék, ha az országaik újra egyesülnének. „Hiszen mi testvérek vagyunk“, állítják. S azt Hannah is megerősítette.

Hannah a Druzsba mozgalom transzparensével
Hannah a Druzsba mozgalom transzparensével

Hannah azt szeretné, hogy „a háborúnak végre vége legyen. És hogy ne legyen annyi uszítás Oroszország ellen, mint 2015 óta.“ 2016-ban indította el Rainer Rothfuß professzor a „Drúzsba“-kezdeményezést, melynek keretében utazásokat szerveznek Németországból Oroszország különböző pontjaira. Az idős hölgy először 2017-ben csatlakozott hozzájuk. „Hét útvonal volt, nem tudtam, hogy melyiket válasszam. Aztán gondoltam: A Krím, ott nagy baj volt, ezért ott kell lennem‘“. Így odautazott a csoporttal, és elmentek a parlamentbe is. Ott megköszönték nekik a bátorságukat. Azóta minden évben utazik a „Drúzsbával“.

„Ahol háború van, ott előtte az úsjágírókból katonák lettek“, Michael Andrick filozófus és szerző
„Ahol háború van, ott előtte az úsjágírókból katonák lettek“, Michael Andrick filozófus és szerző

A 72 éves hölgy márciusban Magyarországon járt. „Szerbiába látogattunk a jugoszláviai NATO-bombázás 25. évfordulójára“ – folytatta. Ez egy körülbelül 30 fős békecsoport volt. „Megálltunk Magyarországon, meglátogattuk a Parlamentet, és gyűlést tartottunk a Parlament előtt”.

Benjamin 47 éves, és a koronavírus válság idején költözött családjával Dániába. Előtte Schleswig-Holsteinben élt, Észak-Németországban. A berlini „Querdenken“ tüntetésen, annak 2020-es kezdete óta szinte minden évben részt vesz.

„Azért vagyok ma itt Berlinben, mert ki akarok állni a béke mellett, és fel akarok szólalni a médiában megjelenő egyoldalú tudósítások ellen”. Egy transzparenst vitt, amelyen az újságírókat és az újságírást bírálta.

Benjamin kritizálja a német újságírást 
Benjamin kritizálja a német újságírást

„Az elmúlt években többször is láthattuk, hogy Németországban teljesen egyoldalú a tudósítás, különösen a mainstream médiában. Azt jól lehetett érzékelni a járvány idején. Szerinte az egy kizárólag a kormányzati intézkedések érdekében történő propaganda-akció volt. S most pedig mindez megismétlődik a háborús tudósításokban.”  Ez Benjamint nagyon elszomorítja.

Sok más plakát is volt, amelyekkel a tüntetők a fősodor elleni tiltakozásukat fejezték ki:

Benjaminnak és a hozzá hasonlóan gondolkodóknak most már megvannak az alternatív információforrásaik, „akár barátokon, ismerősökön keresztül, de természetesen az interneten vagy Telegram-csatornákon keresztül is. Vannak bizonyos oldalak is, mint például a Nachdenkseiten”. Ez utóbbi az egyik legismertebb alternatív portál Németországban.

A 47 éves férfi azok közé a Németországból kivándoroltak közé sorolja magát, „akik azért mentek el, mert itt már nem, vagy csak nehezen elviselhető volt a helyzet”. Legalábbis ez volt a fő ok. „Három gyermekünk van, és a korona-járvány elleni intézkedések annyira romboló hatásúak voltak a családi életünkre nézve, hogy azt már nem tudtuk tovább tűrni. Amikor egy alkalom adódott, Dániába költöztünk.”

Az, hogy ez a mozgalom ilyen kitartó, reményt ad neki, hogy nem hiábavaló, amit tesznek. „Már mindenkinek rá kellett jönnie arra, hogy itt hatalmas hazugságok történtek, és hogy ezek a vad intézkedések teljesen alaptalanok voltak”.

Corina a Lipcse melletti Halle nevű városból először vett részt a berlini „Querdenken“-tüntetéseken.  Az 51 éves hölgy otthon rendszeresen jár a „hétfői sétákra”.

Berlinbe azért jött, mert szeretné, ha helyreállna a béke. „És az összes koronavírus elleni intézkedést még nem dolgozták fel. Többek között azért van nálam a német és a magyar zászló“ – magyarázta –, „mert 1989-ben Magyarországnak köszönhetően megnyílt a határ, és mi az NDK-ból egyszerűen szabadságot kaptunk. Soha nem gondoltam volna, hogy újra utcára kell majd vonulnunk a szabadságért”. Sokan elfelejtik, hogy Magyarországnak köszönhetően nyílt meg a kerítés – mondta Corina. Fontosnak tartja, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök sok emberrel beszélt a békéért tett körútján. „Folytatni kell, ez a kezdet. Persze ez még nem eredmény, de ha megszakítjuk a párbeszédet, akkor háború vagy konfliktus van.”

Corona a magyar zászlóval háláját fejezi ki Magyarországnak, amiért az 1989-ben a kerítés megnyitásával elhozta a szabadságot a keletnémeteknek
Corona a magyar zászlóval háláját fejezi ki Magyarországnak, amiért az 1989-ben a kerítés megnyitásával elhozta a szabadságot a keletnémeteknek

Corina gyakran jár Magyarországon, és „nagyon szívesen”, ahogy arról beszámolt. Legközelebb augusztus 24-én utazik oda.

Egy másik tüntető is vitte a piros-fehér-zöld zászlót, „hálából”, mint mondta, azért, amit Orbán Viktor a békéért tesz. Lánya két évig Budapesten tanult, és ő is szívesen utazik Magyarországra. S nem ők voltak az egyetlenek, akik magyar zászlóval tüntettek a német fővárosban.

Egy férfi a rózsaszín pólóján lévő felirattal fejezte ki elismerését a magyar miniszterelnök iránt: „Nagyszerű ember!” – kommentálta.

„Orbán tesz valamit”
„Orbán tesz valamit”

A tüntetésen részt vett az 1950-es születésű Ide is Hollandiából. Elmondása szerint évek óta Németországban él, Alsó-Szászországban, ahol minden hétfőn egy órát sétálnak a békéért.

„Nagyon elszomorító, hogy nincs békemozgalom. Csak a háborúért van egy mozgalom. Most valami elkezdődött, Orbánnal. De ő az egyetlen, aki kilép a sorból, és megpróbál más utat találni. Ez még túl kevés. Én mindig azt mondom, hogy ha nem a béke a legfontosabb, akkor háború van. Ez érvényes a házasságra meg a barátságra is“. A béke „itt belül kezdődik” – mondta a mellkasára mutatva.

Ide hiányolja a 80-es években elindult békemozgalmat. Pedig szerinte a harmadik világháború veszélye még nagyobb, mint korábban. Ezt megdöbbentőnek tartja, és fogalma sincs, miért van ez így. „Régebben az emberek az egyházból hirdették a békét, de most már őket sem hallani”. Biztosan a korszellem az oka.

„73 évem alatt ez az első nagy tüntetés, amin részt veszek” – állította.

A német nemzeti zászló a legjobb képében
A német nemzeti zászló a legjobb képében

Ő is dicsérő szavakat talált Orbánhoz, még ha nem is rajong érte. De most a magyar miniszterelnök azt teszi, „amit tennie kell”. Szerinte Orbán politikája ésszerű. „Már azt hittem, hogy teljesen el fogják nyomni, de stratégiailag nagyon jól felépítette a missziót. Nagyon ravaszan.” Ez örömmel tölti el, és reméli, hogy lesz ennek még folytatása.

Az 1974-es születésű Dánielt – aki Torgauból (Szászország) érkezett – is megkérdeztük, miért volt ott Berlinben augusztus 3-án. Daniel hét gyermek édesapja, „akik közül háromnak háborúba kellene mennie, ha arra kerülne a sor”. Neki egy fontos témája a béke, „mint ahogy eddig is az volt”. Torgau az a város, ahol 1945 áprilisában amerikai és szovjet katonák találkoztak. „Nem sokkal az újraegyesítés utánig a veteránok oda látogattak,és kezet fogtak egymással. Mostanra ennek nyoma sincs“, – fejezte ki a férfi sajnálatát.

Helmudt Schmidt volt kancellár: „Inkább 100 óra hiábavaló tárgyalás, mint egy perc lövöldözés”
Helmudt Schmidt volt kancellár: „Inkább 100 óra hiábavaló tárgyalás, mint egy perc lövöldözés”

„Van egy kezdeményezésünk, amelyben Torgau történelmi hátterét újra feldolgoztuk” – magyarázta a nagycsaládos apa. „Őszintén szólva felháborító, hogy mindazt, ami néhány évvel ezelőtt még természetes volt, amire az emberek büszkék voltak, most egyszerűen kihajították az ablakon.”

Daniel „demó karrierje” a „koronával” indult be. „Mi mindig is az ellenállásban voltunk, már az NDK-s időkben is. Akkor is kívülállók voltunk, mert templomba jártunk. Ma pedig azért vagyunk kívülállók, mert a béke mellett vagyunk.”

„Máshogy gondolkodók a Nemgondolkodók helyett”
„Máshogy gondolkodók a Nemgondolkodók helyett”

A „Querdenken 711” mozgalom 2020 tavaszán alakult Stuttgartban a koronavírus politikára reagálva. Támogatói többször nyilvánosan tüntettek a vírus megfékezésére irányuló politikai intézkedések ellen számos német városban. A 2020. augusztus 1-jén és augusztus 29-én Berlinben tartott két nagy tüntetésnek, amelyeken több százezer ember vett részt, nagy visszhangja volt. A „másként gondolkodás” szó (Querdenken) korábban pozitív jelentéssel bírt, és a kreativitás és a képzelőerő jele volt. Ma már egy pecsét lett belőle, amely automatikusan a „szélsőjobboldali” sarokba helyezi azokat, akik nem úsznak együtt a fősodorral.

Fotók: Péli Éva és Tilo Gräser 

MEGOSZTÁS