//Magyarország és a keleti nyitás
ultrahang 20231106 #moszkvater

Magyarország és a keleti nyitás

MEGOSZTÁS

#moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legfrissebb adásában ezúttal a keleti nyitásról, Orbán Viktor külpolitikájáról, Emmanuel Macron francia elnök nyilatkozatáról és az Európai Unió felháborodásáról beszélgettünk.

Miközben a Putyin-Orbán találkozó kapcsán a múlt heti EU csúcson több uniós vezető – közöttük Kaja Kallas észt miniszterelnök – is „szemrehányást is tett” Orbánnak, Emmanuel Macron francia elnököt nem sokkolta az Orbán-Putyin találkozó. Mi több, állítása szerint az Orbán-Putyin-találkozó akár még hasznos is lehet. Macron elmondta azt is, hogy nincs semmilyen morális vagy viselkedésbeli leckéje, amit valamelyik miniszterelnöknek adna, különösen nem Orbán Viktornak. Egyébiránt a magyar miniszterelnök előre jelezte a NATO-nak és az EU-nak is, hogy Vlagyimir Putyinnal fog tárgyalni Kínában. A hírek szerint arról is tájékoztatta szövetségeseit, hogy az orosz miniszterelnökkel történő találkozó nem az ő kezdeményezésére jött létre, az elől pedig nem volt lehetséges kitérni.

Van-e arra szükség, hogy állam- vagy kormányfőket eltiltsanak attól, hogy tárgyaljanak bizonyos politikai szereplőkkel? Mi lehetett Orbán Viktor célja az Egy övezet egy út kezdeményezés csúcstalálkozóján való részvételének? Miért ragaszkodik a magyar kormány Az Egy övezet egy út kezdeményezéshez annyira, ha már maga a kínai vezetés is elkezdett másban gondolkodni? (pl. Globális Fejlesztési Kezdeményezés) Mi volt az eredeti célja a keleti nyitás koncepciójának? Vannak-e eredményei a keleti nyitás koncepciónak? Milyen problémákkal szembesültek az érintettek a projekt során pl. Oroszországban? Itthon és külföldön egyaránt sokan találgatják, hogy a korábban Oroszországgal szemben kifejezetten harcias Orbán miért alakított ki ennyire közeli viszonyt Vlagyimir Putyinnal. Mi lehet ennek a háttere?

Egyebek mellett ezekről kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #moszkvatér alapító főszerkesztőjével és Péter Tamás politikai tanácsadóval, a moszkvater.com állandó szerzőjével a #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.

#moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

1961-ben született külpolitikai újságíró, elemző, publicista. A Demokrata és a Magyar Hang hetilapok külpolitikai szakújságírója, a #moszkvater, a szláv világgal és a posztszovjet térséggel foglalkozó portál alapító főszerkesztője. Előtte 28 éven át a lap megszűnéséig a Magyar Nemzet konzervatív napilap munkatársa, 2000-től 2017-ig a külpolitikai rovat vezetője, majd a lap főmunkatársa. A lap utolsó moszkvai tudósítója. Érdeklődési területe a posztszovjet térség, emellett a globális folyamatok. Rendszeresen publikál külpolitikai folyóiratokban, írásai, interjúi időről időre megjelennek a közép- és kelet-európai sajtóban. A Putyin-rejtély (2000) című könyv szerzője, 2009-től a Valdaj Klub állandó tagja. A Metropolitan Egyetem kommunikáció szakának docense. A Tolsztoj Társaság a Magyar-Orosz Együttműködésért Egyesület elnökségének a tagja.