//A levegőből nem lehet háborút nyerni
Ultrahang Hidegkuti Konstantin #moszkvater

A levegőből nem lehet háborút nyerni

MEGOSZTÁS

A #moszkvater legfrissebb adásában a szárazföldi erők ukrán háborúban betöltött szerepéről, valamint a már legendássá vált Kalasnyikov gépkarabélyról beszélgettünk. Milyen szerepet tölt be a gyalogság, illetve bővebben a szárazföldi haderő a háborúban? Milyen eszközparkkal rendelkeznek a felek? Lehet-e a levegőből háborút nyerni? Egyúttal milyen problémák merültek fel a legújabb AK-12M1 típusjelű Kalasnyikovval?

Az elmúlt 20 év alacsony intenzitású, főképp levegőből vívott konfliktusaival szemben az ukrajnai harctéren egyértelműen egy szárazföldi háború képe tárul magunk elé. Itt viszont Líbiával vagy Afganisztánnal szemben a legfőbb szerep a szárazföldi erőkre, azon belül is a tüzérségre, illetve a gyalogságra hárul. Látjuk ezt például a donbasszi ukrán védelmi vonalak áttörésére irányuló harcokban is, amelyek során az előkészítést bár a légierő, illetve a tüzérség végzi, ám a „munka” oroszlánrésze a gyalogságra hárul. Ugyanis minden légifölény, cirkáló rakéta, illetve egyéb stratégiai fegyverzet megléte ellenére is, levegőből egyszerűen nem lehet háborút nyerni. Akár az adott terület megtartásánál, akár elfoglalásánál nem lehet eltekinteni a szárazföldi erőktől és a gyalogságtól, amire több negatív tapasztalat után az orosz hadvezetésnek is rá kellett jönnie.

„Egyszerűen az összhaderőnemi harc minden elemének részvétele szükséges egy sikeres művelethez, aminél viszont nem lehet a tömeges embererővel spórolni, legfeljebb annak léptékét lehet az alkalmazott eszközökkel csökkenteni”

Ám a gyalogságról beszélve a frontvonalban harcoló lövésznek fegyverre is szüksége van, ami orosz esetben a Kalasnyikov fegyvercsaládot jelenti. Mint arról hétfői cikkünkben is beszámoltunk, a típussal számos probléma mutatkozott az ukrajnai háború során, amelyek többsége főképp a védelmi minisztérium és a hadvezetés oldaláról felmerülő folyamatos költségcsökkentésekkel magyarázható. Milyen változtatások szükségesek a hiányosságok kiküszöböléséhez? Egyáltalán mik a Kalasnyikov platform előnyei-hátrányai és hogyan jelentkeznek ezek a modern hadszíntéren?

Többek közt ezekről és még sok más dologról beszélgetett Hidegkuti Konstantin katonai szakértővel, a moszkvater.com állandó szerzőjével a #moszkvater és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője. A #moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten kétszer, általában hétfőn és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.

MEGOSZTÁS

1997-ben született, jelenleg is tanulmányait folytató nemzetközi kapcsolatok szakértő. Érdeklődési körének középpontjában Oroszország, az orosz fegyveres erők, az orosz és globális geopolitika, biztonságpolitika, valamint alapvetően a haditechnikával összefüggésben felmerülő témák állnak. Mindezeken túl aktívan figyelemmel kíséri a globális világrend fokozatos átalakulását. Diplomáját nemzetközi tanulmányok szakon szerezte, angolul, oroszul és németül beszél.