Az európai választások előtt az EU tagországaiban rossz a hangulat. Sötéten látja a jelent a lengyelek nagy része is. Egy friss felmérés szerint mindenek előtt az egészségügyi rendszerről és a demokrácia állapotáról vélekednek meglehetősen negatívan, az európai többségtő eltérően azonban egyáltalán nem félnek a gazdasági növekedés lassulásától és a szegénység mélyülésétől. Míg az olaszok 48, a spanyoloknak pedig 54 százaléka tartja ezt a problémát jelentősnek, addig emiatt a lengyeleknek mindössze 4 százaléka aggódik.
Nem véletlenül, hiszen
Az IMF szakértőinek előrejelzése szerint 2019-ben az egy főre jutó nemzeti jövedelem vásárló értéken Lengyelországban 33 472 dollár lesz, ami 63 dollárral több, mint Portugáliáé, ahol a GDP tavaly a lengyel 5,1 százalékkal szemben csak 2,1 százalékkal növekedett. S a következő években ez a különbség csak növekedni fog.
Mint a Rzeczpospolita ennek kapcsán megjegyzi, ez is mutatja Közép-Európa dinamikus fejlődését. Mert Lengyelország e mutató alapján az EU-ban a 21. helyen áll, de megelőzi Észtország, Litvánia, Szlovénia, de Szlovákia és Csehország is. A népességi mutatók különbsége miatt ezeket az országokat a lengyelek nehezen előzhetik meg, több esély van arra, hogy befogják az olaszokat. A lengyel konzervatív lap szerint mindez 30 évvel a kommunizmus összeomlása és 15 évvel az Európai Unió nagyszabású bővítése után örvendetes még akkor is, ha más mutatókban koránt sem ilyen jó a helyzet. Ám – jegyzi meg az elemző –
Az idei két választás előtt ez nem rossz hír a kormányzó pártnak, amely a családokra koncentráló 500+ program keretét megduplázva 43 milliárd zlotyra, azaz 9,5 milliárd euróra emeli. Így már az első gyerek születése után is jár majd a gyerekenként havi 500 zlotys, mintegy 125 eurós támogatás, amely így enyhít majd a gyereküket egyedül nevelők gondján is. Ehhez jön még 13. havi nyugdíj ismételt bevezetése és a 26 éven aluliak nullás adókulcsa. Ehhez megvan a megfelelő gazdasági növekedés is, amely a tervek szerint idén akár 4 százalékos is lehet. S ez a bővülés hosszú távon is fennmarad, még ha a Nemzeti Bank előrejelzése szerint 2021-re 3,5 százalékra mérséklődik is. Mindezt a szakértők azzal magyarázzák, hogy a befektetések 2018-ban érték el a csúcsot, s a növekedés motorja a továbbiakban éppen a szociális 500+ program kiterjesztésével dinamikusabbá váló fogyasztás lehet.
A kormánypárt a legfrissebb adatok szerint 37 százalékon áll, míg a PO-ra a választók 24 százaléka szavazna. A harmadik helyen nagyjából 10 százalékos népszerűséggel a melegjogi aktivista Robert Biedron frissen alakult Tavasz nevű balliberális tömörülése áll, míg a liberális Modern és a baloldali SLD nem kerülne be a parlamentbe
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater