Az elnökválasztáson aratott győzelemmel és a brüsszeli költségvetési tárgyalások eredményével megerősödött lengyel kormánypárt magyar mintára folytatja pozícióinak bebetonozását, és ennek jegyében „lengyelesítené” az egyébként döntő többségben lengyel tulajdonban lévő médiát is.

Fotó:EUROPRESS/Wojtek RADWANSKI/AFP
Először fordult elő, hogy két jelölt is 10 millió szavazat fölött szerezzen az elnökválasztáson. A hivatalban lévő államfő, Andrzej Duda a szavazatok 51 százalékával nyerte a lengyel elnökválasztást. Annak ellenére, hogy a két jelölt között a különbség mindössze 422 ezer szavazat volt, a hivatalban lévő elnök végig a választások favoritjának számított, ilyen formán hozta a papírformát. A kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt jelöltje az utolsó pillanatig kiélezett küzdelemben két százalékkal előzte a fő ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO) által vezetett koalíció által indított varsói főpolgármestert, Rafał Trzaskowskit.
„Az így aratott győzelem az eddiginél is nagyobb legitimációt ad Dudának, sikerével megmentette a PiS-t a számára sok jóval nem kecsegtető társbérlettől, de Trzaskowski is komoly politikai tőkét kovácsolt magának, amelyet Új Szolidaritás néven alapított mozgalmában hasznosítana”
A választás ismételten megmutatta Lengyelország megosztottságát. A törésvonalak csak tovább mélyültek, mint ahogy továbbra is meghatározza a politikai palettát a nemzeti konzervatív és a jobbközépről egyre liberálisabb irányba csúszó két nagy párt szembenállása. Az ideológiai törésvonal látványos, de emellett a lengyel társadalom is több szempontból megosztott. Földrajzi értelemben a hét keleti vajdaság, a hagyományos Lengyelország áll szemben az ország többi részével. Míg a keleti rész Dudára, addig a nyugati Trzaskowskira szavazott. Szociológiai megközelítésben a falvak és a kistelepülések biztosították a konzervatív győzelmet. Míg az 50 ezresnél nagyobb városokban a lélekszám növekedésével arányosan egyre nagyobb volt a liberális erők fölénye. A generációs törésvonal valahol az 50 éveseknél húzódik. Fölötte Duda, míg alatta Trzaskowski volt a favorit.
„A voksolással az is eldőlt, hogy nem lesz politikai társbérlet, a PiS elnöke, Jaroslaw Kaczynski vezette kormányzó erő egyelőre visszaverte az ellenzék támadását, amelynek így jó eséllyel 2023-ig várnia kell a következő lehetőségre”
Az elnökválasztáson aratott győzelem, majd ezt követően a brüsszeli uniós költségvetési vitában elért siker egyértelműen megerősítette a kormányzó Jog és Igazságosság és Mateusz Morawiecki miniszterelnök pozícióit, ám ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy nyugodt három év áll a hatalmon lévő Egyesült Jobboldal előtt. Ebben a három évben a Jog és Igazságosság vezette Egyesült Jobboldalnak mindenek előtt el kell simítania a koalíción belüli repedéseket. A két kis pártra, a Solidarna Polskára (szolidáris Lengyelország) és különösen a Porozumieniére (Egyetértés) nehéz idők várnak. A két párt elnöke, Zbigniew Ziobro és Jarosław Gowin ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy erősítse a pozícióit. Előbbi igazságügy miniszterként a jogállamiságot ért bírálatok miatt áll kereszttűzben, míg utóbbi „érdeme” volt a májusi választások elhalasztása, és ezt a renitens magatartást Kaczyński aligha nem bocsájtja meg neki.
„Közben a lengyel nemzeti jobboldal erős embere Jaroslaw Kaczynski bejelentette, hogy egyelőre nem kívánja átadni a Jog és Igazságosság elnöki posztját. Mint elemzők megjegyzik, ez logikus is, hiszen nélküle gyorsan szétesne a kormányzó koalíció”
Kaczynski láthatóan a sikerek után sem dől hátra, és a most kapott felhatalmazással programja folytatására készül. Igaz, előbb rendet tesz a saját háza táján. Máris közölte, hogy Mateusz Morawiecki marad, de röviddel a nyári szünet után nagyszabású kormányátalakítás várható. Személycserékre készülnek, felülvizsgálják a miniszterek szakterületei közötti esetleges átfedéseket, és nemcsak a kormányon, hanem a kormánypárton belül is lesznek átszervezések. Mindez egyrészt válasz arra, hogy mint az elnökválasztás is megmutatta, a választók jó része nem elégedett a kormány politikájával. Másrészt várhatóan megmutatja Kaczynski a koalíciós partnereknek is, hogy hol a helyük.
„A kormány közben készül a járvány miatt mélyülő gazdasági gondokra, és igyekszik befejezni az illiberális állam megkezdett kiépítését is”
Az egyik legfontosabb feladat most a PiS népszerűségét megalapozó szociális, jóléti intézkedések megtartása, jó esetben bővítése. Ebben a kormányt segítheti, hogy az uniós költségvetésből a vártnál többet kap Lengyelország. Már most folynak a viták arról, hogy reális-e a minimálbér tervezett 2716 zlotyra, azaz 646 euróra emelése. Az előrejelzések szerint az idén a gazdaság 4,6 százalékkal zsugorodik, míg jövőre már a GDP legalább 4 százalékos növekedését várják. A kormánypárt vezetője a már említett interjúban kitért arra is, hogy
„a PiS továbbra is szorgalmazza a sajtó „visszalengyelesítését”, azaz korlátozná a külföldiek részvételét a lengyel sajtótermékek tulajdonlásában”
Az elnökválasztási kampány idején a lengyel kormány többször is panaszkodott arra, hogy a sajtó, különösen a német tulajdonban levő médiumok, elfogultan tudósítottak a kormányzati kérdésekről. A centrista Dziennik Gazeta Prawna – amelynek kiadójából, az Infor Bisnesből éppen két éve vásárolta ki az alapító Ryszard Pieńkowski a Ringier Axel Springer 49 százalékos részesedését – ennek kapcsán megjegyzi, abban Kaczynskiéknak igazuk van, hogy a németek vagy a franciák nem nagyon engednek külföldi tőkét a médiapiacukra, ám az nem messze igaz, hogy a lengyel médiát külföldről irányítanák. Ahogy a lap rámutat,
„e politikai szlogenek mögött inkább az rajzolódik ki, hogy a kormánypárt tovább erősítené a médiapozícióit. Egyébként pedig nem nagyon van mit „repolonizálni”, hiszen az ipar egyes ágazatai jóval kevésbé lengyelek, mint a médiapiac”
Lengyel kézben van a Telewizja Polska, azaz a TVP 1, TVP 2, TVP Info, a TVP regionális műsorai és a tematikus csatornák is. De szintén lengyel a Polsat, a TV4 vagy a TV Puls. Ugyanígy a legnagyobb ellenzéki lapot, a liberális Gazeta Wyborczát kiadó Agora, vagy a konzervatív Rzeczpospolita tulajdonosa a Gremi Media SA. Amire Kaczynski utalt, az a nagyok közül a Ringier Axel Springer Polska birtokában lévő tabloid, a Kaczynskiékat nem túlságosan kedvelő Fakt és az onet.pl portál, valamint az amerikai kézben lévő, szintén ellenzéki hangvételű TVN csatorna. Nem világos, hogy a kormány törvénnyel vagy kivásárlással oldaná meg a „repolonizációt”. Az első forgatókönyv szembe menne az Európai Unió jogi normáival, míg a második aligha tetszene Washingtonnak, amely egyébként harciasan védi Lengyelországot Brüsszelnek a jogállamiságot érintő kifogásaival szemben.