Az Egyesült Államok képviselőháza jóváhagyta az Ukrajnának nyújtott segélyek elosztásáról szóló törvénytervezetet. Az amerikai kongresszus alsóházának 311 tagja szavazott a tervezet mellett, 112-en pedig ellene. Így az ország 61 milliárd dolláros segélyt kaphat az Egyesült Államoktól. A törvénytervezet elfogadását a képviselők tapsa kísérte. Az eredmény megismerését követően a kamara tagjai ukrán zászlókat kezdtek el lengetni, ami miatt figyelmeztetésben részesültek, ugyanis a kongresszusban tilos külföldi országok zászlóit használni. A törvényjavaslatot a februárban elfogadott, HR.815 számú amerikai nemzetközi segítségnyújtási törvény módosításaként küldik meg a szenátusnak. Ez leegyszerűsíti a csomag szenátusban történő jóváhagyásának folyamatát. A szavazást követően Volodimir Zelenszkij azonnal köszönetet mondott az X-en. Mennyi pénz jut el ebből a csomagból közvetlenül Ukrajnába? Miért nem változtathatja ez meg a háború menetét? Milyen vitákat gerjesztett ez a döntés a republikánus képviselő csoporton belül? Miért nem békegalamb Trump?
Miközben a nyugati média az ukrán béketervről immár ötödik alkalommal, ezúttal 2024. június 15-16-án Bernben tartandó konferenciára koncentrál, a világban a háború lezárására létező mintegy tucatnyi, méltatlanul elfelejtett, a konfliktust a frontvonalak mentén befagyasztó rendezési elképzelés többsége közelebb áll a realitásokhoz. Ilyen a napokban megszellőztetett, a 2022 tavaszán már majdnem elfogadott, az isztambuli tárgyalásokon kidolgozott téziseken alapuló török tervezet is. Miért támogathatnák sokan ezt a béketervet Európában és a „globális Dél” országaiban is, és miért nem működhet mégsem? Mit tartalmaz ez a béketerv? Miért reálisabb, mint az úgynevezett Zelenszkij formula? Mi van az egyre látványosabb kínai diplomáciai aktivitás mögött? Mit ajánl a kínai rendezési javaslat? Képviselteti-e magát Peking a svájci csúcson?
Átalakulóban van a kaukázusi status quo. Oroszország megkezdte békefenntartó csapatainak a kivonását az egykori Hegyi-Karabah Köztársaság területéről. Mit jelent ez Oroszország kaukázusi befolyására, és a posztszovjet térség geopolitikai folyamataira nézve? A kivonulás vereség, avagy inkább a realitások felismerése, és ennek nyomán a prioritások újratervezése? Hogyan alakulnak a geopolitikai erőviszonyok a Kaukázusban?
Egyebek mellett ezekről a kérdésekről beszélgetett Stier Gáborral, a #Moszkvatér alapító főszerkesztőjével a #Moszkvatér és az Ultrahang közös projektjének legújabb adásában Király Tamás, az Ultrahang műsorvezetője.
A #moszkvatér a www.moszkvater.com és az Ultrahang közös műsora minden héten háromszor, általában hétfőn, csütörtökön és szombaton elérhető az Ultrahang csatornáján. De olvasóink megtalálják ezeket a műsorokat a portálunkon, és követhetnek bennünket a Facebookon, a Telegramon, és a Twitteren is.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater