Mayer Márton podcastja a #moszkvatéren
Történelmi korszakváltáshoz érkezett a ruszok történelme, ezért folytatjuk a múlt héten megkezdett körutazásunkat ebben a világban. A későbbiek megértéséhez megismerünk néhány rusz várost és eseményt. Így ellátagatunk a ruszok ékkövének számító Velíkij Novgorodba. Említettük már, hogy Novgorod abban különbözött a többi, összesen ötmillió embert számlóló rusz várostól, hogy a többi jóval nagyobb területeket egyesítő mintegy egymilliós városállam működtetésébe szokatlanul nagy mértékben vonták be a város lakóit.
„Itt a népnek tényleg volt beleszólása a dolgok menetébe. A többi középkori államnál sokkal szélesebb volt a választásra jogosultak köre. Maguk választották például a tisztségviselőket, beleértve a fejedelmet is, és amennyiben nem voltak megelégedve a munkájával, akár le is válthatták”
Novgorod hercege egyébként alapvetően a külkapcsolatokért felelt, így a kereskedelmi vitákban képviselte a várost. Novgorod életébe bepillantva hallhatunk arról, hogy a nőknek azért itt sem volt választójoga. Megtudhatjuk, hogy kik azok a „feketék” – annyit elárulhatunk, hogy nem a bőrük színéről nevezték így őket, pontosabban mégis -, és a herceg leváltásának jogát gyakorolták is, Msztyiszlav fiát például elbocsájtották. Utódja Bölcs Jaroszlav leszármazottja.
„Az adás második részében megtudhatjuk, hogy miközben a kereskedelemre alapozva északon Novgorod virágzik, addig Kijevben megbomlik az egység, és a város hanyatlik”
Egymást váltják, és sokszor buktatják meg az uralkodók. A Rusz egykor dicső központjában így a stabilitás a 12. század közepére már csak szép emlék. Nem lepődhetünk meg hát azon, hogy erős központi hatalom nélkül állandósul a polgárháború a kis rusz városok között. Itt jön a képbe Vak Béla, aki rokoni alapon 30 ezres hadsereggel tartja a hatalomban Jaropolkot. De hallhatunk még bizonyos Jurijról, aki nélkül nincs Moszkva.
Emellett még sok érdekességről is szó esik az Orosz Történelmi Podcast mostani részében, melyet mindig megtaláltok a #moszkvater.com oldalán.
A facebookon találtok az egyes epizódokhoz kapcsolódó képeket, térképeket, érdekességeket: https://www.facebook.com/orosztortenelmipodcast
Iratkozzatok fel a népszerű ingyenes podcast platformok egyikére és hallgassátok a műsort akár offline is: https://kite.link/orosztortenelmipodcast23
Spotify, Apple Podcast, Google Podcast, YouTube, stb.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater