Mindent a maga képére formálna a jelenlegi kilátástalannak tűnő helyzetében is európai középhatalmi álmokat szövögető Ukrajna. Egyelőre csak a nőnapot, később azonban talán magát Európát is. Már, ha engedik ezt neki!

Fotó:EUROPRESS/SERGEY BOBOK/AFP
Ukrajna most éppen rosszul áll. Nagyon rosszul. Ez azonban nem zavarja Kijevet abban, hogy európai középhatalomként építse a jövőjét. Méghozzá az áldozati szerepét tőkésítve. Abban bízik, hogy a világ ezt nemcsak tolerálni, de szponzorálni is fogja. Nemcsak fenntartja az államot, és újjáépíti az országot, de fel is fegyverzi. Jelenleg ez így is van, ám ne felejtsük el, hogy az Egyesült Államok érdeke nem okvetlenül Oroszország szétverése, hanem meggyengítése, ezen keresztül az úgynevezett globális Dél lázadásának letörése. Ráadásul előbb-utóbb rá kell fordulnia a fő „ütközetre”, Kína feltartóztatására, így a végtelenségig nem fókuszálhat Ukrajnára. Aztán talán idővel Európa is rájön arra, hogy számára Ukrajna inkább kihívás, mint lehetőség. S akkor még nem beszéltünk Oroszországról, amely látva a NATO keleti szárnyának megerősödését, a lengyel-ukrán-román háromszögben formálódó ambíciókat, mindent meg fog tenni azért – mondjuk a háború elhúzásával –, hogy Ukrajnát katonai, gazdasági és demográfiai értelemben felőrölje, Európa versenyképességét gyengítse.
„Ezért aztán Kijev elképzeléseit könnyen kisiklathatja ez a háború. De az sem elképzelhetetlen, hogy a lengyelekhez, az északiakhoz, a baltiakhoz és a románokhoz csapódva a maradék Ukrajna egy új európai erőközpont része lesz. Méghozzá egy meglehetősen erőszakos, agresszív, követelőző és sok tekintetben a nacionalizmus legrosszabb arcát mutató erőközponté”
S hogy ez mennyire így van, azt mutatja ennek ideológiai megalapozása. Az orosz kultúrának Európából történő teljes kiszorítására, kitörlésére irányuló törekvés, a nemzetállamnak a háború közepette is folytatódó erőszakos építése, ezzel párhuzamosan a kisebbségek megtörése, a saját egyház és kultúra sokszor visszamenőleges megteremtésének kísérletei, vagy éppen az ünnepek átírása, ukránosítása.
„Ez utóbbinak egyik kicsúcsosodási pontja az utóbbi időben a Nemzetközi Nőnap eltörlésére, ukranizálására irányuló törekvés”
Az ünnep közeledtével idén újult erővel törtek elő ismét az ezzel kapcsolatos viták. A nőnap Ukrajnában a szovjet tradíciók nyomán még mindig munkaszüneti nap, és a lakosság többsége – egy friss közvélemény-kutatás alapján 62 százalék – ezt a továbbiakban is így ünnepelné. A nacionalisták azonban nem adják fel, a társadalom ellenében is eltörölnék ezt a napot, és ennek végigvitelére törvényjavaslatot is benyújtottak a radában.
A Nemzeti Emlékezet Intézetének akkori elnöke a dekommunizáció és a deszovjetizáció jegyében már 2017-ben javasolta, hogy a Nemzetközi Nőnapot nevezzék át a Nők jogaiért folyó harc napjává. Volodimir Vjatrovics egyúttal törölte volna március 8-at, mint munkaszüneti napot is, egyúttal javasolta a második világháború végéről a megemlékezés áthelyezését május 9-ről május 8-ra. Március 8. státusának megváltoztatását azonban akkor a társadalom hangulatához igazodva a kormány nem támogatta.
Ezért az elképzelés legelkötelezettebb hívei a háborúval sem törődve idén képviselői javaslatot nyújtottak be. Az új törvényjavaslat eltörölné március 8., május 1., és a Győzelem Napjának megünneplését.
„Március 8. helyett bevezetnék az Ukrán Nők Napját, és ezt február 25-én, a legendás költőnő, Leszja Ukrajinka születésnapján ünnepelnék. Március 9. a nemzeti költő, Tarasz Sevcsenko születésnapja is munkaszüneti nap lenne, május 9-et áthelyeznék május 8-ra, május második vasárnapja pedig lenne az Anyák Napja”
Larisza Petrivna Koszacs-Kvitka, írói álnevén Leszja Ukrajinka (1871–1913) ukrán költőnő volt, aki már négyévesen tudott olvasni, ötévesen pedig írni. Kilencévesen írta az első versét. 1881-ben csonttuberkulózist diagnosztizáltak nála, és többször is ellátogatott Egyiptomba gyógyulni. Kijevben, a Bajkovói régi temetőben helyezték örök nyugalomra. Verseiben megjelenik a halálközeliség motívuma, valamint a reménytelenség-remény ellentéte. Műveit több nyelvre is lefordították, számos városban szobrot is állítottak emlékére. 2002 óta az Alexandriai Könyvtárban emléktábla áll tiszteletére. Születése évfordulóján ünneplik az Ukrán Kultúra Napját.
A cél egyértelműen az ünnepek ukránosítása. Leszja Ukrajinkával összekötni a nőnapot azonban ilyen értelemben nem szerencsés. Az ötletadók az Ukrajinka álnévből indulnak ki, és láthatóan nem ismerik az életrajzát. A költő ugyanis igencsak vonzódott a szocialista eszmékhez, így nem igazán illik bele a dekommunizáció folyamatába. Olyannyira, hogy egyik fordítója volt Marx és Engels műveinek. De a nőnap bolygatása nem igazán illik a feminista nyugati trendekbe sem.
Ukrán nők napja.. Hát. A hírek szerint hmm. szóval nem arról híresek, hogy visszautasítják a férfiak közeledését. Amúgy ez a mindentől eltérés nem új, a volt Szovjetunióban még az is felvetődött, hogy az időszámítás kezdete 1917 legyen, mert micsoda dolog az, hogy Jézus Krisztus születésétől számítják az egész Földön az időt.
Noha ünnepeknek sajátos szerepe van az emberi társadalomban, a valóságban nincsenek ünnepek, csak napok. Bizonyos napokat jelölünk ünnepnek, hogy ezzel befolyásolhassuk embertársainkat politikai céllal. Ám az ünnepekkel is az a helyzet, hogy a közemlékezet szelektál. Egyes ünnepeket ugyan a politikai kurzusok törölnek, és másokat hoznak létre, vagy ráépülnek egyes, a közemlékezet által megtartott ünnepekre. Példa: néhány nap múlva, Március 15-ét ünnepeljük. Érdemes lesz meghallgatni azokat a szónoklatokat, amelyekben egyebek mellett az a régi lózung köszön vissza, hogy: …”Március 15-ének az az üzenete számunkra, hogy”….stb…stb… A fentiekben említettem az ünneptörlés módszerét is. Erre példa Április 4. (Tudom, egyesek számára az a szovjet megszállás kezdete, de annak is volt előzménye, és sokaknak ez a nap valóban a borzalmak végét jelentette)… Ami az új „ünnepeket” illeti, arra legyen példa a „Becsület Napja”… A Nőnap egy nemzetközileg is elismert, és megtartott ünnep, amelynek ukrajnai törlése csak egy újabb jele annak tébolynak, amit a Zelenszkij-banda művel…
Rác Gábor Úr! Nos érdekes a véleménye:
„Noha ünnepeknek sajátos szerepe van az emberi társadalomban, a valóságban nincsenek ünnepek, csak napok.”
Ennek fussunk neki.
Az ünnep, vagy ünnepnap és a hétköznap között azért tegyünk némi különbséget. Ma már minden hétköznapra legalább három „nap” vagy éppen „világnap” esik. A „fák-madarak napja” (május 10), „Föld napja” (ápr.22.) „fegyveres erők napja” ami a rendszerváltás után „Magyar Honvédelem napja” lett és sorolhatnám vég nélkül. Fejben sem lehet tartani ezeket. Tényleg arra jók, hogy néhány helyen a hangjukat rezgető szónokok elmondanak egy sablonszöveget és egy lakkozott bádogplecsnit adnak néhány személynek, akik kiváló munkát végeztek.
Kicsit jelentősebb napok, mint Május 1.-e már emléknap is, mert ez a Chicagói sortűzre emlékeznek, (1886 május 4.) de azért lett a „Munka Ünnepe”, mert a II. Internacionálé 1889-ben kikiáltotta ezt a napot a Munka Ünnepének, és 1890-től világszerte megtartják. Ráadásul ma már a legpénzesebb kapitalisták is harsogják szívre tett kézzel az Internacionálét, erősen kihangsúlyozva az „éhes proletár” strófát.. (Még jó, hogy az eredeti, vérszomjas. francia szövegét többször is finomították..) Lényeg, hogy ez már munkaszüneti nap lett sörrel és virslivel a Ligetben.
De hát akkor mi is az ünnep?
Évszázadokig szinte kizárólag az egyház diktálta ünnepek voltak: Karácsony, húsvét, vízkereszt, stb. Persze az egyházi ünnepek is alkalmasak arra, hogy egy egy pap a hangját kieresztve hosszadalmasan méltassa a napot: „Vízkereszt ünnepe megmutatja nekünk, hogy Isten minden emberhez elküldte Fiát, hogy a megváltó Jézus születésével elhozza számunkra … ”
Akkor még van-e igazából ünnep? Karácsony, mint tudjuk néhol a „Téli ünnep” vagy a „Zöld fa” ünnepe lett ideológiai okokból. Ma a fejlett országokban nem hivatalosan, de a valóságban a karácsony Vásárlás Nagy Ünnepévé silányodott.
Szóval mi is az ünnep?
Érdemes erre vonatkozóan Antoine de Saint-Exupéry: Kis herceg c. művét elolvasni.
Az ünnepek ugyanis nem a naptárakban vannak, hanem a szívekben!