Varga Bíborka írása a #moszkvater.com számára
A haluska egész Európában elterjedt, azonban nyelvterületenként, sőt tájegységenként másként készítik. Alapesetben sóból, lisztből és vízből. Azonban a gabonahiány idején valamivel helyettesíteni kellett a lisztet, vagy legalábbis takarékoskodni ezzel az alapanyaggal. A 18. században került hozzánk Amerikából a burgonya, és a hegyvidéki területeken már a század végén termesztették. II. József még adókedvezménnyel is támogatta a burgonyatermesztőket.
„A csallóköziek kedvezőbb adottságú termőföldekkel rendelkeztek, így jóval több lisztjük volt, mint a hegyvidéki embernek. Sőt ők még tojással is gazdagították ezt az étket. Valószínűleg innen származhat a mi haluskánk is”
Általában a sztrapacskát túróval vagy káposztával fogyasztjuk, de köretként is gyakorta alkalmazzák pörköltekhez. A brindzát vagy juhtúrót egyébként tévesen szlovák eredetű tejtermékként azonosítjuk, azonban a brindzát vagy más néven liptói túrót román, vlach pásztorok vitték a Felvidékre a 18. század környékén.
Én a saját szájízem szerinti sztrapacskát készítettem most el a kertemben található friss fűszernövényekkel felfrissítve.
Hozzávalók: fél kg burgonya, só ízlés szerint, 1 tojás, 20 dkg liszt, fél fej vöröshagyma, olaj, 100g juhtúró, 150g tehéntúró, 10 dkg szárazkolbász, 10 dkg füstölt szalonna, 2 dl tejföl, egy csokor snidling, bors
Elkészítése:
A burgonyát megpucolom és lereszelem. Hozzáadom a tojást és a sót, majd annyi lisztet, amennyit felvesz, egy keményebb tésztát kell kapnunk. Aztán nokedli szaggató vagy vágódeszkás módszer segítségével forrásban lévő vízben megfőzöm őket. Miután feljöttek a víz tetejére, már csak néhány percig kell főzni. Ha megfőtt, kiszedem és egy kis zsírt keverek a még meleg nokedlibe. Apróra vágom a kolbászt, a szalonnát és a vöröshagymát, majd serpenyőben megpirítom. Ezek után hozzákeverem a haluskát és hozzáadom a túrókat. A snidlinget apróra vágom és összekeverem a tejföllel, majd egy kis borsot adok hozzá. Sót nem szükséges, hiszen a szalonna már éppen elég sós. Tálalás előtt öntöm rá a meleg haluskára a fűszeres tejfölt. Végül friss petrezselyemmel díszítem.
Nem oda korcsolyázunk, ahol a korong van, hanem oda, ahova majd érkezik.
Ez a kanadai hokiistennek, Wayne Gretzkynek tulajdonított, sokakat inspiráló mondat minden értelemben az előregondolkodás egyfajta metaforája, amit a #moszkvater is irányjelzőnek tekint.
Email : info@moszkvater.com
© 2018-2024 - #moszkvater